Оптимизъм на фондовите борси в Европа*

Оптимизъм на фондовите борси в Европа*

Европейските акции записаха повишения в ранната търговия в четвъртък, след като оптимистичните тримесечни резултати на STMicroelectronics, Sabadell и Nokia облекчиха част от притеснения относно въздействието на устойчивата инфлация и забавящия се икономически растеж върху корпоративните печалби, пише Ройтерс.

Общият европейски индекс STOXX 600 отчете ръст от 2,42 пункта, или 0,54%, до 454,49 пункта. Немският показател DAX се повиши с 48,19 пункта, или 0,32%, до 15 129,83 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 напредна със 17,52 пункта, или 0,23%, до 7 762,39 пункта. Френският измерител CAC 40 регистрира ръст от 52,9 пункта, или 0,75%, до 7 096,7 пункта.

Акциите на STMicroelectronics скочиха с 6,44%, след като производителят на чипове отчете по-големи от очакваното продажби за четвъртото тримесечие. Нетните приходи на фирмата нараснаха до 4,42 млрд. долара в сравнение 4,32 млрд. долара предходното тримесечие.

Цената на книжата на Sabadell се повиши с 9,17%, след като испанският кредитор обяви обратно изкупуване на акции и оптимистична перспектива за цялата година.

Акциите на финландският производител на телекомуникационно оборудване Nokia поскъпнаха с 4,,32%, след като компанията надмина очакванията за тримесечна оперативна печалба и прогнозира по-високи продажби през 2023 г.

„Европейските компании изглеждат по-устойчиви от очакваното“, каза Сюзан Стрийтър, старши инвестиционен и пазарен анализ в Hargreaves Lansdown, старши инвестиционен и пазарен анализатор в Hargreaves Lansdown.

„Притесненията за по-дълбока рецесия донякъде се изпариха, което означава малко по-положителни перспективи за компаниите, фокусирани върху европейския пазар. Въпреки това, все още очевидно има слаби места“, добави тя.

Инвеститорите също очакват с нетърпение данните за брутния вътрешен продукт (БВП) на САЩ за четвъртото тримесечие, които трябва да бъдат публикувани по-късно през деня. Очаква се те да покажат, че най-голямата икономика в света поддържа силен темп на растеж, но инерцията изглежда вероятно се е забавила значително към края на годината поради по-високите лихви.

Акциите на SAP поевтиняха с 3,89%, въпреки че германската софтуерна компания съобщи, че планира да съкрати 2,5% от глобалната си работна ръка и проучва продажбата на оставащия си дял в американския доставчик на бизнес софтуер Qualtrics.

Очакванията, че икономиката на еврозоната ще направи меко кацане през 2023 г., се увеличиха поради повторното отваряне на Китай и демонстрираната от Европа способност да „държи светлините включени“ през зимата, подкрепени от по-топлото време и увеличения енергиен капацитет.

Силните прогнози за приходите и продажбите за четвъртото тримесечие на 2022 г. обаче се влошиха още повече, като данните на Refinitiv I/B/E/S във вторник предполагат, че европейските компании почти няма да отбележат ръст на приходите.

Разнопосочна търговия на Уолстрийт

Основните американски борсови индекси регистрираха смесени резултати в сряда, докато инвеститорите преглеждаха поредните корпоративните финансови отчети за ясни знаци за това справят най-големите компании на фона на нарастващите лихви и страховете от рецесия, пише Си Ен би Си.

Промишленият индекс Dow Jones напредна с 9,88 пункта, или 0,03%, до 33 743,84 пункта, след като по-рано бе на червено с над 460 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи с 0,73 пункта, или 0,02%, до 4 016,22 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq записа спад от 20,92 пункта, или 0,18%, до 11 313,36 пункта.

Технологичните акции се понижиха през по-голямата част от сесията, след като слабите насоки на Microsoft допълнително подхраниха опасенията за растежа в сектора. Акциите на компанията поевтиняха с 0,59%.  

Microsoft отчете коригирана печалба на акция от 2,32 долара, докато очакванията на анализаторите бяха за 2,29 долара на акация. Приходите на компанията за тримесечието достигнаха 52,75 млрд. долара, докато според Refinitiv средната прогноза на анализаторите бе за приходи от 52,94 млрд. долара.

За настоящото тримесечие обаче Microsoft залага на приходи между 50,5 и 51,5 млрд. долара, което би било ръст от 3% на годишна база. Анализаторите, анкетирани от Refinitiv, очакват приходи от 52,43 млрд. долара.

„Ако компанията е настроена мечешки (песимистично) за собственото си бъдеще, защо инвеститорите трябва да са оптимисти? До голяма степен това е посланието, което получаваме от сезона на отчетите досега“, коментира Адам Сархан, главен изпълнителен директор на 50 Park Investments.

Инвеститорите купуваха акции в началото на отчетния период, очаквайки по-добри от прогнозираното резултати, тъй като компаниите понижиха прогнозите си. Но досегашните доклади в секторите в общи линии попариха тези надежди, тъй като много компании споделят мрачни перспективи, каза той.

Инвеститорите се подготвят за по-значими корпоративни печалби тази седмица, тъй като страховете от рецесия продължават.

До началото на търговската сесия в сряда повече от 19% от компаниите на S&P 500 бяха отчели финансовите си резултати за четвъртото тримесечие, като 68% от тях публикуваха по-силни от очакваното резултати.

Този процент обаче изостава от историческите тенденции, според изпълнителния директор на The Earnings Scout Ник Райч. Средният процент на по-добри от очакваното резултати за четвъртото тримесечие е 79%.

Към затварянето на сесията в сряда и трите основни индекса бяха на зелено за седмицата, като Nasdaq се е повишил с 1,55%. S&P и Dow са напреднали с  по 1,1%.

Ръст в Азия

Основните борсови индекси в Азиатско-тихоокеанския регион записаха предимно повишения в четвъртък, докато инвеститорите анализираха последните икономически данни, пише Си Ен Би Си.

Хонконгският показател Hang Seng напредна с 522,13 пункта, или 2,37%, до 22 566,78 пункта.

Южнокорейският бенчмарк Kospi се повиши с 14,92 пункта, или 0,63%, до 2 395,26 пункта., въпреки данните за спад на брутния вътрешен продукт на страната. БВП на Южна Корея се сви с 0,4% през четвъртото тримесечие, което е първото тримесечно понижение от две години

Водещият индекс на Токийска фондова борса Nikkei 225 отчете спад от 32,26 пункта, или 0,12%, до 27 362,75 пункта. Акциите на Toyota поевтиняха с 0,63%, след като стана ясно, че президентът и главен изпълнителен директор на компанията Акио Тойода се оттегля след 14 години начело на най-големия производител на автомобили в Япония. Той ще бъде заменен от 53-годишния Коджи Сато, който е и президент на подразделението за автомобили от премиум клас Lexus.

Пазарите в континентален Китай и Австралия останаха затворени заради отбелязване на национални празници.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха предимно понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 0,76 пункта, или 0,12%, до 613,69 пункта. BGBX40 се понижи с 0,11 пункта, или 0,08%, до 141,43 пункта. BGTR30 напредна с 0,48 пункта, или 0,06%, до 743,50 пункта. BGREIT записа спад от 0,11 пункта, или 0,06%, до 186,90 пункта.

*Информацията е актуална към 13:15 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ