Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Пазарите на акции напът да запишат шеста седмица на зелена територия
Световните акции се насочиха към шеста поредна сесия на ръст, подпомогнати от ралито на облигациите от миналата седмица, тъй като пазарите оцениха по-ранното намаляване на лихвените проценти в САЩ и Европа - залози, които ще бъдат проверени от множество говорители на централните банки тази седмица, предаде "Ройтерс".
Европейските пазари следват общия тренд и отвориха търговията с леко повишение , благодарение на положителната инерция от миналата седмица.
Паневропейският индекс Stoxx 600 се повиши с 0,1% в началото на търговията, макар че движенията по сектори бяха слаби, предаде CNBS. Лек ръст нагоре с 0,9% отбелязаха акциите на компаниите от туристическия сектор%.
Нискотарифният превозвач Ryanair е големият печеливш днес на европейските пазари. Акциите на авиокомпанията се повишиха с 5,2 % в началото на търговията, след изявление за очаквана печалба за цялата година между 1,85 млрд. евро (1,9 млрд. долара) и 2,05 млрд. евро, което би представлявало исторически връх.
Компанията също така обяви, че за първи път ще започне редовно изплащане на дивиденти, тъй като преодолява пандемичните финансови предизвикателства, като 400 млн. евро ще бъдат разпределени до 2024 г.
Обратно на световната сцена засегнатите пазари на облигации се възстановиха, тъй като благоприятният доклад за заплатите в САЩ и оптимистичните данни за производителността показаха, че пазарът на труда се охлажда достатъчно, за да се избегне необходимостта от по-нататъшно повишаване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв.
Фючърсните пазари се колебаеха около 90% вероятност Фед да приключи с повишаването на лихвите и около 86% вероятност първото облекчаване на политиката да се случи още през юни.
Пазарите предполагат също така около 80% вероятност Европейската централна банка да намали лихвите до април, а Английската централна банка ще намали лихвите през август.
Бенчмарковата 10-годишна доходност в САЩ се понижи с около 29 базисни точки през миналата седмица, което е най-големият седмичен спад от март насам. Доходността на облигациите се движи обратно пропорционално на техните цени.
"Бихме искали да добавим нотка на предпазливост - да, ние сме в лагера, който твърди, че инфлационните перспективи ще позволят намаляване на лихвените проценти през следващата година, но преминаването към повече и по-скорошни съкращения по-скоро и прилича на това, че махалото е отишло твърде далеч", каза Сами Чаар, главен икономист в Lombard Odier.
"Вече сме виждали този йо-йо ефект и мисля, че това ще бъде историята за следващите тримесечия.", допълва той.
Централните банкери имат възможност да се включат в тази оптимистична перспектива, тъй като тази седмица ще говорят поне девет членове на Фед, включително председателят Джером Пауъл. В програмата са включени и оратори от Британската централна банка и ЕЦБ.
Встрани от общите настроения е централната банка на Австралия, за която се смята, че вероятно ще възобнови повишаването на лихвените проценти на политическата среща във вторник, тъй като инфлацията продължава да бъде упорито висока.
Японската централна банка също е на път към затягане на лихвените проценти, макар и с бавни темпове. В понеделник ръководителят на централната банка заяви, че тя е по-близо до постигането на инфлационната си цел, но това все още не е достатъчно, за да се сложи край на свръхразхлабената политика.
Доларът спада
Доходността на двугодишните съкровищни облигации спря на 4,875%, което е с 4 базисни пункта повече, след като миналата седмица спадна със 17 базисни пункта, докато доходността на 10-годишните облигации в еврозоната се повиши с 5 базисни пункта до 2,69%, след седем сесии надолу.
Отстъплението на доходността на съкровищните облигации "измъкна килимчето" изпод долара, като доларовият индекс се понижи с 0,14% до 104,91, което е най-ниската му стойност от края на септември, следващо понижение от 1,3% от миналата седмица.
Еврото се повиши с 0,17% до 1,0747 долара, след като в петък нарасна с 1% до най-високата си стойност от близо два месеца. През последните сесии доларът дори загуби позиции спрямо закъсалата йена и се намира на ниво от 149,57 йени , което е далеч от скорошния му връх от 151,74.
Спадът на долара и доходността подпомогнаха златото да достигне 1 985 USD , което е малко по-малко за деня, но е на близко разстояние от скорошния петмесечен връх от 2 009 USD.
Цените на петрола се повишиха, след като загубиха 6% през миналата седмица, почувствали подкрепа от потвърждението, че Саудитска Арабия и Русия ще продължат допълнителното си доброволно намаляване на добива на петрол.
Брентът добави 1,5% до 86,31 долара за барел, докато американският суров петрол се покачи със сходна стойност до 81,75 долара за барел.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.