Понижения на европейските борси в началото на седмицата*

Понижения на европейските борси в началото на седмицата*

Основните индекси на водещите фондови борси в Европа регистрираха предимно леки понижения в ранната търговия в понеделник, докато инвеститорите се готвят за ключов доклад за инфлацията в САЩ и важни решения на големите централни банки за лихвените проценти, предаде Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 0,63 пункта, или 0,13%, до 471,63 пункта. От началото на годината бенчмаркът е напреднал с 11,1%, подкрепен основно от очакванията за намаляване на лихвените проценти при доказателства за забавяне на инфлацията и вероятна плитка икономическа рецесия в еврозоната.

Немският показател DAX се повиши с понижи с 11,73 пункта, или 0,07%, до 16 747,49 пункта, след като предходната сесия достигна рекорден връх. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се раздели с 44,48 пункта от стойността си, или 0,59%, достигайки ниво от 7 509,99 пункта. Френският измерител CAC 40 напредна с 6,45 пункта, или 0,09%, до 7 533 пункта.

На фона на нарастващите спекулации на пазара за облекчаване на паричната политика в световен мащаб, на преден план тази седмица излизат решенията за лихвените проценти от Федералния резерв, Английската централна банка и Европейската централна банка, както и докладът за инфлацията в САЩ.

„Предизвикателството за тази седмица е дали ще получите отпор от централната банка срещу това драматично пазарно преоценяване на ранните намаления на лихвените проценти“, коментира Бен Лейднър, стратег за глобалните пазари в eToro.

Инвеститорите изглежда пренебрегват мантрата на ЕЦБ, че лихвените проценти ще останат високи за известно време, като коментари на ястреба Изабел Шнабел и очакванията ЕЦБ да понижи своите прогнози за икономически растеж и инфлация за следващата година също подкрепят подобни настроения.

Индексът SXPP на ресурсните компании се понижи с 0,28%, повеждайки секторните спадове, тъй като цените на повечето метали се понижиха спрямо по-силния долар.

Акциите на Solvay се сринаха с 26,56% до дъното на STOXX 600 след отделянето на Syensqo от химическата компания. Цената на книжата на Syensqo се повиши с 11,69% в първия ден на търговия на борсата.

Акциите на Encavis поевтиняха с 6,65%, след като Morgan Stanley понижи рейтинга на немския производител на възобновяема енергия, докато тези на Lonza загубиха 1,85% от стойността си, след като RBC понижи рейтинга на швейцарския производител на лекарства по договор.

Цената на книжата на Schibsted се повиши с 17,07%, след като норвежката медийна група заяви, че е сключила необвързващо споразумение за продажба на медийните си операции на Tinius Trust.

Акциите на Rolls-Royce поскъпнаха с 2,3%, след като Citi подобри прогнозата си за приходите на британската инженерна компания.

Ръст на Уолстрийт

Американските борсово индекси регистрираха повишения в петък, като S&P 500 достигна нов връх за годината, след като докладът за работните места в САЩ през ноември и данните от потребителското проучване на Мичиганския университет сигнализираха за устойчива икономика и охлаждане на инфлацията, което подхрани надеждите за т. нар. сценарии на меко приземяване на икономиката, пише Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст от 130,49 пункта, или 0,36%, до 36 247,87 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се повиши с 18,78 пункта, или 0,41%, до 4 604,37 пункта, като индексът вече се е повишил с около 20% от началото на годината. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна с 63,98 пункта, или 0,45%, до 14 403,97 пункта.

Всички основни индекси завършиха седмицата с повишения. Широкият пазарен индекс S&P 500 напредна с 0,2%, докато Dow регистрира минимален ръст. И двата индекса регистрираха шесто поредно седмично повишение. Nasdaq добави 0,7% към стойността си.

На пазарът се отрази докладът за работните места в САЩ, които продължава да рисува картина на икономика, която  „не е на ръба на рецесията“, докато комбинацията от падащи инфлационни очаквания и подобряването на потребителските настроения подкрепят сценария за меко приземяване, каза Майкъл Ароне, главен инвестиционен стратег в State Street Global Advisors..

„Докато сценарият за меко приземяване остава непокътнат, пристрастията към акциите и рисковите активи остават положителни“, каза той, като отбеляза, че спадащата инфлация, както и по-добрият баланс между търсенето и предлагането на работна ръка без голям скок на безработицата, са все позитиви за настроението.

Ноемврийският доклад за заетостта в САЩ показа неочакван спад в нивото на безработица. Нивото на безработица падна до 3,7% през ноември от 3,9% предходния месец. Очакванията бяха то да остане на същото ниво. Икономиката на САЩ също така е добавила 199 хил. работни места извън селскостопанския сектор, което е малко над прогнозата на  на Dow Jones за 190 хил. работни места и доста над октомврийското ниво от 150 хил. работни места.

Данните първо породиха опасения, че икономиката се представя твърде добре, за да може Фед да прекрати политиката си на високи лихви. Някои трейдъри очакват централната банка да започне да намалява лихвените проценти още през следващата пролет, като последната за годината среща на Фед за паричната политика е насрочена за сряда.

Междувременно внимателно наблюдавано проучване на Мичиганския университет показа спад на инфлационните очаквания и скок на потребителските настроения през декември до най-високото ниво от юли насам.

Всички тези данни подкрепят тезата, че Федералният резерв вероятно е приключил с цикъла си на повишаване на лихвите, каза Мона Махаджан, старши инвестиционен стратег на Edward Jones.

Повишения в Азия

Водещите индекси на фондовите борси в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха предимно повишения в понеделник, след като китайските индекси се възстановиха от по-ранните понижения, които дойдоха на фона на данните, показващи постоянен дефлационен натиск от слабото вътрешно търсене в страната, предаде Ройтерс.

Индексът на потребителските цени в Китай е спаднал с 0,5% на годишна база през ноември, което е очаквания от икономистите, анкетирани от Ройтерс, спад от 0,1%. Това също така е най-големият спад от ноември 2020 г. насам.

Индексът на цените на производител се е понижил с 3% на годишна база през ноември, в сравнение със спад от 2,6% през октомври и очакванията за спад от 2,8%. Това също отбеляза 14-ия пореден месец на спад на PPI и най-бързия темп на свиване от август.

На този фон в континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite отчете ръст от  21,88 пункта, или 0,74%, до 2 991,44 пункта, докато индексът Shenzhen Composite напредна със 17,58 пункта, или 0,95%, до 1 865,37 пункта. Хонконгският показател Hang Seng записа спад 132,88 пункта, или 0,81%, до 16 201,49 пункта.

Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 се повиши с 483,94 пункта, или 1,5%, до 32 791,8 пункта. Инвеститорите се надяват, че Японската централна банка няма да повиши лихвените проценти на срещата си през следващата седмица.

Южнокорейският индекс Kospi записа ръст от 7,51 пункта, или 0,3%, до 2 525,35 пункта.

В Австралия бенчмаркът ASX 200 напредна с 4,1 пункта, или 0,06%, до 7 199 пункта, достигайки тримесечен връх.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха предимно повишения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 3,78 пункта, или 0,50%, до 759,77 пункта. BGBX40 се повиши с 0,34 пункта, или 0,22%, до 156,73 пункта. BGTR30 напредна с 1,17 пункта, или 0,15%, до 788,83 пункта. BGREIT записа спад от 0,12 пункта, или 0,06%, до 191,23 пункта.

*Информацията е актуална към 13:10 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ