Financial Times: Индийският фондов пазар измества Хонконг сред водещите борси в света

Financial Times: Индийският фондов пазар измества Хонконг сред водещите борси в света

Financial Times: Индийският фондов пазар измества Хонконг сред водещите борси в света

Индийският фондов пазар - Националната фондова борса на Индия (NSE) и Бомбайската фондова борса - е готов да заеме мястото на Хонконг сред най-големите борси в света благодарение на скорошния скок в цените на акциите. Това съобщава Financial Times (FT).

Общата пазарна капитализация на местните компании, регистрирани на борсите в Индия, възлиза на 3,7 трилиона долара в края на октомври, в сравнение с 3,9 трилиона долара в Хонконг, според Световната федерация на борсите. Цените на индийските акции се покачиха през ноември поради силни печалби и оптимистични прогнози за растеж, което помогна на нейната борсова група да стане седмата по големина в света след Нюйоркската фондова борса, Nasdaq, Шанхайската фондова борсаe, Euronext, японската Japan Exchange Group и борсата на Шенджен.

Според скорошна прогноза на JPMorgan, Индия ще стане третата по големина икономика в света след четири години, а нейният БВП ще се удвои до 7 трилиона долара до 2030 г. Докладът на Международния валутен фонд за световните икономически перспективи показва, че темпът на растеж на БВП на Индия ще бъде 6,3% през текущата фискална година 2023-24.

Основният индекс на Националната фодова борса -  NIFTY 50, се повиши с 8,1% през последния месец, за да достигне рекорден връх тази седмица, докато индексът Hang Seng в Хонконг падна с 6,7% през същия период, на фона на охлаждане на икономиката на Китай. Според ръководителя на BNP Paribas Hong Kong Абхирам Елесварапу през последното десетилетие борсовите индекси в Индия и Китай се „движат до голяма степен в една и съща посока“, но през последните три години те „започнаха да се разминават, като китайският като цяло се понижава. "

Инвеститорите в южноазиатската република са привлечени, както отбеляза Елесварапу, от високото ниво на потребление на богатите индийци, включително увеличените разходи за недвижими имоти и луксозни стоки, както и нарастващите държавни разходи за инфраструктура.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ