Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Повишения на борсите в Европа преди решението на Фед за паричната политика*
Европейските акции регистрираха повишения в ранната търговия в сряда, въпреки че инвеститорите като цяло стояха настрана от рискови залози преди дългоочакваното решение на Федералния резерв за лихвените проценти, пише Ройтерс.
Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете ръст от 1,13 пункта, или 0,24%, до 473,85 пункта. Немският показател DAX напредна с 16,29 пункта, или 0,1%, до 16 808,03 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се повиши с 24,36 пункта, или 0,32%, до 7 567,13 пункта.
„В момента има доста рискови събития, като следващото е срещата на ЕЦБ. Поради тази причина виждаме предпазливост“, каза Даниела Хаторн, старши пазарен анализатор в Capital.com.
Инвеститорите вече са взели предвид запазването на лихвите на Фед без промяна по-късно през деня, като данните за инфлацията в САЩ от вторник не направиха много, за да променят залозите за намаляване на лихвите през следващата година.
Фокусът ще бъде върху коментара на председателя Джеръм Пауъл за улики относно момента на разхлабване на паричната политика.
„Пауъл би искал да избегне всички тези спекулации за намаляване на лихвените проценти и да се съсредоточи повече върху развитието на икономиката... той ще се въздържи от това да звучи твърде щастлив от постигнатия досега напредък“, добави Хаторн от Capital.com.
Решенията за паричната политика на Европейската централна банка и Английската централна банка в четвъртък са следващите поред, като и двете финансови институции се очаква да запазят лихвите без промяна.
Цената на книжата на BASF скочи с 4,3%, след като UBS повиши рейтинга на акциите на немския химически гигант до „купувай“, тласкайки химическия сектор (SX4P) начело в списъка на печелившите с ръст от 1,43%. За повишението допринесе и френската Arkema, чиито акции поскъпнаха с 4,88%.
Секторът на здравеопазването (SXDP) напредна 0,76%, като цената на книжата на Novo Nordisk се повиши с 1,18% след спад във вторник при конкурента Eli Lilly.
Акциите на собственик на Zara – Inditex, поскъпнаха с 1,2% до най-високото си ниво за всички времена, след като испанският моден търговец на дребно отбеляза силна търговия в ключовия празничен сезон и повиши насоките си за годишен марж.
Цената на книжата на Continental се повиши с 2,41%, след като Bank of America Global Research повиши рейтинга на производителя на авточасти до „купувай“.
Цената на книжата на Nel падна с 8,2% до дъното на STOXX 600, след като норвежката водородна компания заяви, че неин клиент е анулирал поръчка, което според анализатор отразява лошите пазарни условия за индустрията.
Акциите на Storebrand поевтиняха с 2,36%, след като норвежкият застраховател заяви, че ще бъде предизвикателство да постигне целта си за печалба през 2023 г.
Повишения на Уолстрийт
Американските акции завършиха четвърта поредна сесия на зелена територия във вторник, докато Уолстрийт анализира последните данни за инфлацията в търсене на улики кога Федералният резерв може да започне да разхлабва паричната си политика, пише Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст от 173,01 пункта, или 0,48%, до 36 577,94 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се повиши с 21,26 пункта, или 0,46%, до 4 643,7 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна със 100,91 пункта, или 0,7%, до 14 533,4 пункта. И трите основни индекса достигнаха нови 52-седмични върхове в рамките на деня.
До тези резултати се стигна, след като данните показаха, че индексът на потребителските цени в САЩ се е повишил с 3,1% на годишна база през ноември – в съответствие с прогнозата на икономистите, анкетирани от Dow Jones. На месечна база увеличението е 0,1%, като очакванията бяха за запазване на октомврийското ниво.
Докладът за инфлацията дойде в момент, когато инвеститорите се опитват да запазят набраната инерция в края на годината, като Dow, S&P 500 и Nasdaq Compositе регистрираха шест последователни седмици печалби.
„Биковете и мечките имат различен разчет на индекса на потребителските цени за ноември, но фактът е, че данните са в съответствие с очакванията и следователно не носят големи промени“, каза Адам Крисафули, основател и президент на Vital Knowledge.
Трейдърите сега насочват вниманието си към заседанието на Федералния резерв за паричната политика, което трябва да завърши по-късно днес. Фед трябва да вземе последното си решение за лихвите за тази година, като очакванията са те да бъдат запазени без промяна. Инвеститорите обаче ще анализират внимателно коментарите на председателя на централната банка Джеръм Пауъл в търсене на сигнали за това кога може да се стигне до намаляване на лихвите.
Акции на технологичния гигант Oracle поевтиняха с 12,44%, ден след като приходите на компанията за второто фискално тримесечие надхвърлиха очакванията на Уолстрийт.
Цената на книжата на Macy's се понижи с 8,28%, след като Citi понижи рейтинга на акциите на компанията.
Разнопосочна търговия в Азия
Водещите индекси на фондовите борси в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха смесени резултати в сряда, като китайските акции поведоха загубите, докато инвеститорите анализираха плана на Пекин за стимулиране на вътрешното търсене, преди решението за лихвените проценти от Федералния резерв на САЩ, предаде Си Ен Би Си.
В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite отчете спад от 34,68 пункта, или 1,15%, до 2 968,76 пункта, докато индексът Shenzhen Composite се понижи с 22,67 пункта, или 1,21%, до 1 845,43 пункта. Хонконгският показател Hang Seng се раздели със 145,75 пункта от стойността си, или 0,89%, достигайки ниво от 16 228,75 пункта.
Тези резултати идват ден, след като китайските политици обещаха да стимулират вътрешното търсене, да дадат приоритет на развитието на стратегическите сектори и да се справят с кризата с недвижимите имоти в страната, след ключова среща, която изложи икономическите приоритети за 2024 г.
Мерките, заявени от Пекин, до голяма степен съответстват на пазарните очаквания, според BofA Global Research. „Не очакваме да бъде пуснат пакет от политики тип „базука“, включващ агресивна фискална експанзия или намаляване на лихвите“, посочват те.
Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 записа ръст от 82,65 пункта, или 0,25%, до 32 926,35 пункта, след като изследване показа подобрение на бизнес нагласите в страната.
Тримесечният доклад Tankan на Японската централна банка показа, че бизнес настроението сред най-големите производители в страна се е подобрило, като през четвъртото тримесечие индексът се е повишил до 12 пункта.
Южнокорейският индекс Kospi се понижи с 24,61 пункта, или 0,97%, до 2 510,66 пункта.
В Австралия бенчмаркът ASX 200 напредна с 22,5 пункта, или 0,31%, до 7 257,8 пункта.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха предимно понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 3,34 пункта, или 0,44%, до 752,17 пункта. BGBX40 се понижи с 0,38 пункта, или 0,24%, до 156,04 пункта. BGTR30 се раздели с 1,01 пункта от стойността си, или 0,13%, достигайки ниво от 785,80 пункта. BGREIT напредна с 0,18 пункта, или 0,09%, до 191,53 пункта.
*Информацията е актуална към 13:10 часа
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.