Повишения на борсите в Европа в очакване на новия фискален план на Великобритания

Повишения на борсите в Европа в очакване на новия фискален план на Великобритания

Европейските акции регистрираха повишения в ранната търговия в понеделник, подкрепени от печалбите в енергийния сектор, докато инвеститорите чакат яснота относно фискалния план на Обединеното кралство на фона на тревогите за нарастващата вероятност от рецесия и спад на корпоративните печалби, попадащи под натиск от повишаващите се лихвени проценти, предаде Ройтерс.

Европейските акции претърпяха загуби през последните седмици, тъй като инвеститорите се тревожат за перспективите за рецесия от агресивните повишения на лихвите на централната банка с цел укротяване на инфлацията. Последните политически сътресения в Обединеното кралство само допринесоха за тревогите.

Общият европейски индекс STOXX 600 отчете ръст от 2,83 пункта, или 0,72%, до 394,14 пункта, удължавайки печалбите си за трета поредна сесия.

Немският показател DAX се повиши с 80,99 пункта, или 0,65%, до 12 518,8 пункта. Френският измерител CAC 40 напредна с 56,54 пункта, или 0,95%, до 5 988,46 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 записа ръст от 37,29 пункта, или 0,54%, до 6 896,08 пункта, преди новият британски финансов министър Джеръми Хънт да представи икономически планове, които да противодействат на драматична загуба на доверие в правителството на премиера Лиз Тръс.

„Всички индикации сочат, че Хънт иска да се увери, че няма нефинансирани разходи в бюджета“, каза Патрик Армстронг, главен инвестиционен директор в Plurimi Wealth.

„Хънт ще се стреми да въведе план, при който двете страни на уравнението са балансирани, при който всеки въведен разход ще доведе до увеличаване на приходите чрез данъци и премахване на данъчни облекчения, които са били въведени преди това“, добави той.

Тръс отмени елементи от плановете за намаляване на данъците в петък и уволни Кваси Куартенг, заменяйки го с  Джеръми Хънт в опит да възстанови известно спокойствие на пазарите.

Акциите на Credit Suisse се повишиха с 0,97%, след като банката се съгласи да плати 495 млн. долара за уреждане на дело, заведено срещу нея в Съединените щати свързано с трансакции отпреди 2008 г. по нейния бизнес с ипотечни облигации - ценни книжа,

Цената на книжата на Hargreaves Lansdown падна с 6,38%, след като компанията заяви, че нейният главен изпълнителен директор ще се оттегли, ден след като британската инвестиционна платформа беше засегната от съдебен иск за няколко милиона паунда.

Акциите на ITV скочиха със 8,18% след доклад, че британският телевизионен оператор проучва възможности за продажба на своето продуцентско звено.

Цената на книжата на Mowi се повиши с 4,36%, след като печалбата за третото тримесечие на норвежкия производител на сьомга надхвърли очакванията.

Основните индекси на Нюйоркската фондова борса регистрираха понижения в петък, слагайки край на волатилна търгвоска седмица, докато инвеститорите анализираха данните за инфлацията, пише Си Ен Би Си.

Спад на Уолстрийт

Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 403,89 пункта, или 1,34%, до 29 634,83 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи с 86,84 пункта, или 2,37%, до 3 583,07 пункта, записвайки седми пореден спад в рамките на осем дни. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq изтри 327,76 пункта от стойността си, или 3,08%, достигайки ниво от 10 321,39 пункта, след като акциите на Tesla и Lucid Motors поевтиняха съответно със 7,55% и 8,61%.

За седмицата Dow напредна с 1,15%, докато S&P 500 and the Nasdaq се понижиха съответно с 1,55% и 3,11%.

Акциите паднаха до най-ниските си стойности за сесията, след като потребителско проучване от Университета на Мичиган показа, че очакванията за инфлация се увеличават – нещо, което Федералният резерв вероятно следи отблизо. Nasdaq регистрира спадове, тъй като технологичните компании са сред най-чувствителните към повишенията на лихвените проценти.

В същото време доходността на облигациите скочи, като тази по 10-годишните американски държавни ценни книжа надхвърли 4% за втори път в рамките на два дни, тъй като инвеститорите реагираха на по-високите инфлационни очаквания.

Пазарите регистрираха трусове през цялата седмица, докато инвеститорите анализираха новите данни за инфлацията, които ще бъдат ползвани за насока от Федералния резерв, докато централната банка продължава да повишава лихвените проценти, за да охлади повишенията на цените. В четвъртък акциите направиха голям обрат. Dow приключи сесията предпоследния делничен ден с ръст от 827 пункта, след като по-рано падна с повече от 500 пункта. S&P 500 се повиши с 2,6%, прекъсвайки шестдневна серия от загуби, а Nasdaq Composite скочи с 2,2%.

Движенията последваха публикуването на индекса на потребителските цени, който показа, че инфлацията в САЩ през септември е била по-висока от очакваното. Първоначално това натежа на пазарите, тъй като инвеститорите се подготвиха за продължаване на агресивния план на Федералният резерв за повишаване на лихвените проценти, но по-късно се отърсиха от тези страхове.

Въпреки това устойчивата инфлация остава проблем за Фед и за притесненията на инвеститорите около затягането на политиката на централната банка.

„Тъй като основният индекс на потребителските цени все още се движи в грешна посока и пазарът на труда е силен, не са налице условията за обръщане на политиката на Фед, което би било едно от условията за устойчиво рали на пазара на акции“, пише в бележка Марк Хефеле, главен инвестиционен директор в UBS Wealth Management.

„Освен това, тъй като инфлацията остава висока за по-дълго време, а Фед продължава да вдига лихвите, нараства рискът  кумулативният ефект от затягането на паричната политика да тласне икономиката на САЩ към рецесия, подкопавайки перспективите за корпоративните печалби“, добави той.

Разнопосочна търговия в Азия

Основните индекси на водещите фондови борси в Азиатско-тихоокеанския регион не намериха единна посока в понеделник, след като страховете от рецесия се оказаха по-силни от очакванията за продължаващо затягане на паричната политика на водещите централни банки по света, предаде Си Ен Би Си.

Водещият индекс на Токийска фондова борса Nikkei 225 регистрира спад от 314,97 пункта, или 1,16%, до 26 775,79 пункта. Щатският долар продължи да кръжи около 32-годишен връх спрямо японската йена.

В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се повиши с 12,96 пункта, или 0,42%, до 3 084,94 пункта, докато индексът Shenzhen Composite напредна с 13,48 пункта, или 0,68%, до 1 997,81 пункта.

Хонконгският показател Hang Seng отчете ръст от 25,21 пункта, или 0,15%, до 16 612,9 пункта.

В Южна Корея бенчмаркът Kospi се повиши с 7,16 пункта, или 0,32%, до 2 219,81 пункта.

Австралийският измерител ASX 200 записа спад от 94,4 пункта, или 1,4%, до 6 664,4 пункта.

По-късно през седмицата се очакват данните за инфлацията от няколко държави в региона. Австралия ще публикува статистика за безработицата, а Китай ще обяви решението си за основната лихва по заемите.

През уикенда Си Дзинпин изнесе реч на церемонията по откриването на 20-ия национален конгрес на Комунистическата партия на Китай, по време на която предупреди срещу „намеса на външни сили“ в Тайван  и каза, че Пекин „никога няма да обещае да се откаже от използването на сила за обединение с острова“.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 3,94 пункта, или 0,68%, до 577,76 пункта. BGBX40 се понижи с 0,60 пункта, или 0,45%, до 134,09 пункта. BGTR30 изтри 3,21 пункта от стойността си, или 0,46%, до 698,97 пункта. BGREIT се повиши с 0,08 пункта, или 0,05%, до 177,24 пункта.

*Информацията е актуална към 13:10 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ