Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Ръст на борсите в Европа преди публикуването на данните за инфлацията в САЩ*
Европейските акции регистрираха повишения в ранната търговия в четвъртък, докато инвеститорите чакат данните за инфлацията в САЩ, които ще им дадат по-добра представа за посоката, в която ще поеме Федералния резерв по отношение на лихвите, пише Ройтерс.
Общият европейски индекс STOXX 600 отчете ръст от 0,47 пункта, или 0,12%, до 386,35 пункта. Бенчмаркът е паднал с 4,3% в последните шест дни на фона на опасенията на пазарите, че агресивната политика на централните банки с цел овладяване на инфлацията ще доведе до рецесия.
Немският показател DAX се повиши с 98,15 пункта, или 0,81%, до 12 270,41 пункта. Френският измерител CAC 40 напредна с 11,99 пункта, или 0,21%, до 5 830,46 пункта.
Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 записа ръст от 8,05 пункта, или 0,12%, до 6 834,2 пункта въпреки повишените опасения около икономическия план на британския премиер Лиз Тръс и предизвиканите от него сътресения на пазара на облигации, които доведоха до намеса от страна на Английската централна банка.
На пазара се отразиха и данните за годишната инфлация в Германия, която достигна най-високото си ниво от повече от 70г. според данните на немската официална статистика Destatis. Инфлацията в страната достигна 10% на годишна база през септември, което е най-високото ниво от 1951 г. насам. Годишната инфлация през август беше 7,9%. На месечна база индексът на потребителските цени се е увеличил с 1,9% през септември.
Сега фокусът на инвеститорите е върху данните за инфлацията в САЩ. Преди тях обаче протоколите от последното заседание на Федералния резерв показаха, че много служители на централната банка смятат, че цената на предприемането на твърде малко действия за намаляване на инфлацията вероятно надвишава тази на прекомерното затягане на паричната политика.
„Има нервност преди данните за индекса на потребителските цени в САЩ, особено като се имат предвид протоколите от срещата на Фед, които показват, че членовете на централна банка са свръх фокусирани върху намаляването на инфлацията. Протоколите включват и предупреждение, че по-високите лихви ще се задържат за по-дълго“, каза Сюзан Стрийтър, старши инвестиционен и пазарен анализ в Hargreaves Lansdown,
Тъй като сезонът на корпоративните отчети за третото тримесечие е на хоризонта, инвеститорите са фокусирани върху това как ръководството на корпоративна Европа оценява перспективите за печалбите във време, когато инфлацията в целия континент е рекордно висока и се предвижда рецесия.
„Нарастващият брой на случаите на заразени с COVID-19 в Китай показва, че пандемията все още не е в миналото, докато новият фронт във „войните за чипове“ между САЩ и Китай рискува да предизвика нови проблеми с веригата за доставки, особено за секторите на технологиите и производството на автомобили“, каза Стрийтър.
Европейските компании от сектора на производителите на чипове регистрираха загуби, след като доставчика на оборудване за производство на чипове Applied Materials Inc заяви, че ограниченията за износ към Китай ще доведат до загуба в размер на 250 до 550 млн. долара при продажби през тримесечието, приключващо на 30 октомври, като подобно въздействие се очаква през следващите три месеца. Акциите на Infineon, ASML, BE Semicondcutro и Aixtron поевтиняха с 0,68%, 3,08%, 2,26% и 2,20%
Цената на книжата на Aroundtown падна с 6,61%, след като Citigroup понижи рейтинга на акциите на групата за недвижими имоти от „купувай“ на „неутрален“.
Акциите на норвежкия производител на алуминий Norsk Hydro скочиха със 7,26% на фона на съобщения, че Съединените щати обмислят ограничаването на вноса на руски алуминий.
Загуби на Уолстрийт
Основните индекси на Нюйоркската фондова борса регистрираха понижения в сряда, като S&P 500 достигна най-ниското си ниво от ноември 2020 г. и записа шеста поредна сесия на спад, докато инвеститорите чакаха данните за инфлацията в САЩ, предаде Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 28,34 пункта, или 0,1%, до 29 210,85 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи с 11,81 пункта, или 0,33%, до 3 577,03 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq изтри 9,09 пункта, или 0,09%, достигайки ниво от 10 417,1 пункта.
По-рано в сесията акциите се повишиха, а доходността на облигациите спадна, след като следобед бяха публикувани протоколите от срещата на Федералния резерв през септември. От тях стана ясно, че централната банка очаква да продължи да повишава лихвените проценти и да ги поддържа високи, докато инфлацията не започна да показва покаже на охлаждане.
Един коментар от протоколите предизвика оптимизъм, че Фед може да забави кампанията си за затягане на паричната политика или дори да направи крачка назад, ако има повече сътресения на финансовите пазари.
„Няколко участници отбелязаха, че особено в настоящата силно несигурна глобална икономическа и финансова среда би било важно да се калибрира темпото на по-нататъшно затягане на политиката с цел смекчаване на риска от значителни неблагоприятни ефекти върху икономическите перспективи“, се казва в протоколите.
Акциите се движеха между печалби и загуби, след като септемврийският индекс на цените на производител нарасна повече от очакваното. Показателят, измерващ цените на едро на крайното търсене, се повиши с 0,4% през септември, надминавайки консенсусната оценка за ръст от 0,2% на анализаторите, анкетирани от Dow Jones.
Индексът на производствените цени е един от индикаторите за инфлацията, който инвеститорите следят внимателно заедно с Федералния резерв. Ако инфлацията остане висока, централната банка е по-вероятно да продължи с агресивното си повишаване на лихвите, за да я върне под контрол. Това означава, че лихвите ще продължат да растат и може да останат на по-високи нива за по-дълго време от очакваното от пазарите, което ще натежи върху акциите.
Спад в Азия
Индексите на водещите фондови борси в Азиатско-тихоокеанския регион записаха предимно понижения в четвъртък, докато инвеститорите чакаха данните за инфлацията в САЩ, предаде Си Ен Би Си.
Водещият индекс на Токийска фондова борса Nikkei 225 регистрира спад от 159,41 пункта, или 0,6%, до 26 237,42 пункта. Акциите на Toshiba поскъпнаха със 7,38%, след като агенция Киодо съобщи за потенциално изкупуване на дела на чуждестранни акционери активисти в компанията от местен консорциум за 19 млрд. долара.
В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се понижи с 9,15 пункта, или 0,3%, до 3 016,36 пункта. Индексът Shenzhen Composite не последва негативната тенденция и напредна с 4,74 пункта, или 0,25%, до 1 934,28 пункта. Хонконгският показател Hang Seng се понижи с 311,92 пункта, или 1,875, до 16 389,11 пункта.
В Южна Корея бенчмаркът Kospi отчете спад от 39,6 пункта, или 1,8%, до 2 162,87 пункта.
Австралийският измерител ASX 200 се понижи с 4,9 пункта, или 0,07%, до 6 642,6 пункта.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха смесени резултати в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 0,58 пункта, или 0,10%, до 582,14 пункта. BGBX40 се понижи с 0,24 пункта, или 0,18%, до 134,76 пункта. BGTR30 напредна с 1,05 пункта, или 0,15%, до 702,23 пункта. BGREIT се задържа на ниво от 176,59 пункта.
*Информацията е актуална към 13:10 часа
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.