Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Притеснена от удара на UniCredit върху Commerzbank, Германия иска да избегне национален срам
Италианската UniCredit изглежда е хванала германските власти неподготвени с потенциално сливане за много милиарди евро на базираната във Франкфурт Commerzbank, ход, който предизвика бурна реакция от Берлин.
Пазарни наблюдатели казаха пред CNBC, че ударът може да е провокирал чувство на национално смущение сред правителството на Германия, което твърдо се противопоставя на този ход, докато се твърди, че резултатът от опита за поглъщане може дори да постави на карта значението на европейския проект.
Базираната в Милано UniCredit обяви в понеделник, че е увеличила дела си в Commerzbank до около 21% и е подала молба за увеличаване на това участие до 29,9%. Това следва хода на UniCredit да вземе 9% дял в Commerzbank по-рано този месец. „Ако UniCredit успее да вземе Commerzbank и да я издигне до тяхното ниво на ефективност, ще има огромен напредък по отношение на увеличената рентабилност“, каза Октавио Марензи, главен изпълнителен директор на консултантската фирма Opimas, пред CNBC във вторник. „Но [германският канцлер] Олаф Шолц не е инвеститор. Той е политик и е много загрижен за работата. И ако погледнете какво е направила УниКредит по отношение на намаляването на нещата в италианските си операции или особено в германските си операции, това е доста впечатляващо“, каза Маренци.
В понеделник Шолц разкритикува решението на италианската банкат да повиши дела си в Commerzbank, описвайки този ход като „неприятелска“ и „враждебна“ атака, предаде Ройтерс. Съобщава се, че заместник-председателят на Commerzbank Uwe Tschaege, междувременно, изрази противопоставяне на потенциално поглъщане от UniCredit във вторник.
Говорейки пред централата на кредитора в центъра на Франкфурт, Тшеге каза, че посланието е просто и ясно: „Ние не искаме това“. „Идва ми да повърна, когато чуя обещанията му за спестяване на разходи“, добави Тшеге, имайки предвид главния изпълнителен директор на UniCredit Андреа Орчел. Отделно Стефан Витман, член на надзорния съвет на Commerzbank, каза пред CNBC във вторник, че до две трети от работните места в банката могат да изчезнат, ако UniCredit успешно извърши враждебно поглъщане. Враждебните оферти за поглъщане не са често срещани в европейския банков сектор, въпреки че испанската банка BBVA шокира пазарите през май, когато пусна оферта за поглъщане на всички акции на местния конкурент Banco Sabadell.
Последният испански кредитор отхвърли офертата. Маренци от Opimas каза, че германското правителство и профсъюзите „по същество разглеждат това и казват, че това означава, че можем да загубим куп работни места в процеса – и това може да са доста значителни загуби на работни места“. „Другото нещо е, че може да има малко национално смущение, че италианците идват и им показват как да управляват банките си“, добави той. Германецът Шолц по-рано настояваше за завършването на европейския банков съюз. Създаден след глобалната финансова криза от 2008 г., изпълнителният орган на Европейския съюз обяви планове за създаване на банков съюз за подобряване на регулирането и надзора на кредиторите в региона.
Какво е заложено?
Крейг Кобен, бивш глобален ръководител на пазарите на собствен капитал в Bank of America, каза, че германското правителство ще трябва да намери „много добри“ причини, за да блокира хода на UniCredit спрямо Commerzbank, предупреждавайки, че той също трябва да бъде в съответствие с принципите около европейската интеграция .
„Мисля, че е много трудно за UniCredit да поеме или да постигне споразумение за Commerzbank без одобрението на германското правителство, само като практически въпрос – но мисля, че Германия трябва да намери легитимно извинение, ако иска да се намеси [или ], ако иска да блокира подхода на UniCredit“, каза Кобен.
„Германия се присъедини към единния пазар [на ЕС], тя се присъедини към единната валута, тя се присъедини към [банковия съюз] и следователно би било несъвместимо с тези принципи да се блокира сливането на основание национални интерес“, продължи той. „И мисля, че това наистина е залогът тук: какво е значението на [банковия] съюз? И какъв е смисълът на европейския проект?“ Бившият шеф на Европейската централна банка Марио Драги каза в доклад, публикуван по-рано този месец, че Европейският съюз се нуждае от стотици милиарди евро допълнителни инвестиции, за да постигне ключовите си цели за конкурентоспособност. Драги, който преди това е бил министър-председател на Италия, също цитира „незавършения“ банков съюз в доклада като един от факторите, които продължават да възпрепятстват конкурентоспособността на банките в региона, припомня CNBC.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.