Ръст на борсите в Европа преди публикуването на протоколите от срещата на ЕЦБ

Ръст на борсите в Европа преди публикуването на протоколите от срещата на ЕЦБ

Ръст на борсите в Европа преди публикуването на протоколите от срещата на ЕЦБ

Основните европейски борсови индекси регистрираха предимно повишения в ранната търговия в четвъртък, докато инвеститорите чакат нови икономически данни и публикуването на протоколите от септемврийското заседание на Европейската централна банка, предаде Ройтерс.

Общият европейски индекс STOXX 600 отчете ръст от 0,83 пункта, или 0,21%, до 399,74 пункта. След края на вчерашната сесия индексът е на зелено с 2,85% за новото тримесечие, тъй като очакванията на пазара са за по-малко строги политики от страна на централните банки на фона на смесен набор от данни от Съединените щати и Европа.

Немският показател DAX се повиши с 21,68 пункта, или 0,17%, до 12 538,86 пункта. Френският измерител CAC 40 записа ръст от 4,25 пункта, или 0,07%, до 5 989,71 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се понижи с 8,36 пункта, или 0,12%, до 7 044,26 пункта.

Фокусът на пазара е върху данните за строителната дейност в еврозоната през септември, данните за продажбите на дребно за август и протоколите от срещата на ЕЦБ през септември. Всички тези доклади ще бъдат публикувани по-късно днес.

Европейската централна банка повиши основните си лихвени проценти със 75 базисни пункта на последното си заседание и обеща по-нататъшни увеличения, въпреки че блокът върви към рецесия и енергийна криза през зимата.

„Беше изненадващо да се види, че септемврийското решение е било единодушно. Следователно, пазарите ще искат да разберат защо по-умерените членове на Управителния съвет подкрепиха смелия ход с вдигането на лихвените проценти, въпреки че публично говореха против големите повишения във време на изключително висока несигурност“, написаха в бележка от UniCredit

„В момента, каквото и да покажат проучвания на бизнес или потребителските настроения и пазарните данни за инфлацията, трябва да има ясен спад в цифрите на реализираната инфлация, преди надеждите за обрат в реториката на централната банка да бъдат оправдани“, добавят от Unicredit.

Рисковите активи претърпяха тежък удар тази година, тъй като централните банки в световен мащаб предприеха затягане на паричната политика, за да укротят нарастващата инфлация, която достигна рекордните 10% в еврозоната миналия месец.

Индексът SXTP, включващ компании за отдих и пътувания, и индексът SXRP на фирмите от сектора на търговията на дребно се повишиха с 1,09% и 0,84%, водени от поскъпването на акциите на TUI и Zоlando с 2,69% и 3,44%.

Цената на книжата на Imperial Brands скочи с 3,9%, след като тютюневата компания обяви програма за обратно изкупуване на акции за 1 милиард паунда и каза, че търговията през 2022 г. е в съответствие с очакванията.

Акциите на Shell поевтиняха с 4,25%, след като петролният гигант заяви, че печалбите му за третото тримесечие ще бъдат отслабени от рязък спад в маржовете при рафинирането и „значително“ по-слаби печалби от търговия с природен газ.

Цената на книжата на Credit Suisse Group се повиши с 1,27%, след като JP Morgan повиши рейтинга на акциите на швейцарската банка.

Загуби в САЩ

Американските акции поевтиняха в сряда, след като Уолстрийт не успя да задържи печалбите от последните две сесии, предаде Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 42,45 пункта, или 0,14%, до 30 273,87 пункта, след като по-рано бе на червено с над 429 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи със 7,65 пункта, или 0,2%, до 3 783,28 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq изтри 27,77 пункта от стойността си, или 0,25%, достигайки ниво от 11 148,64 пункта.

„Това е момент на пауза за пазара, за да обмисли колко трайно може да се окаже ралито през последните два дни“, каза Юнг-Ю Ма, главен инвестиционен стратег за BMO Wealth Management. „Пазарът допуска, че наистина ще отнеме много на Фед, за да се откаже от агресивната си политика. Данните за новите работни места са добре дошли, но това всъщност е само е върхът на айсберга по отношение на това, от което Фед се нуждае, за да приеме по-мек тон“, добави той.

„Има известна реалност, която се прокрадва на пазара, и този ентусиазъм започва да избледнява“, каза още Ма.

Акциите регистрираха голям възход по-рано през седмицата, като S&P 500 отчете най-големия си двудневен ръст от 2020 г. насам, тъй като доходността на облигациите спадна. В сряда доходността се повиши рязко, като тази по 10-годишните американски държавни ценни книжа надхвърли 3,7%, след като за кратко падна под 3,6% в предишната сесия. Това оказа натиск върху акциите през по-голямата част от деня.

Междувременно ADP съобщи в последния си доклад, че новите работни места в частния сектор са нараснали с 208 хил. през миналия месец, надминавайки прогнозите на Dow.

Някои пазарни участници се чудеха дали пазарите най-накрая са достигнали дъното след резкия спад през предходното тримесечие.

„Отчитането на печалбите за третото тримесечие не е твърде далече и определено е в пазарната психология, че сезонът на точетите за второто тримесечие помогна за стабилизиране на пазарите“, каза Ма. „Сега има тази надежда, че сезонът на отчетите може да стабилизира пазара и може би отново да се притече на помощ, както направи през миналото тримесечие“, добави той.

Ръст в Азия

Основните индекси на водещите фондови борси в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха предимно повишения в четвъртък, въпреки спада на Уолстрийт след решението на ОПЕК+ да намали добива на петрол с 2 млн. барела на ден.

Водещият индекс на Токийска фондова борса Nikkei 225 отчете ръст от 190,77 пункта, или 0,7%, до 27 311,3 пункта.

Хонконгският бенчмарк Hang Seng се понижи със 75,82 пункта, или 0,42%, до 18 012,15 пункта.

Южнокорейският показател Kospi напредна с 22,64 пункта, или 1,02%, до 2 237,86 пункта.

Австралийският измерител ASX 200 се повиши с 1,8 пункта, или 0,03%, до 6 817,5 пункта.

Пазарите в континентален Китай останаха затворени за празничните дни, известни като „Златната седмица“

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха предимно понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 0,40 пункта, или 0,07%, до 582,50 пункта. BGBX40 се понижи с 0,14 пункта, или 0,10%, до 134,69 пункта. BGTR30 записа спад от 0,89 пункта, или 0,13%, до 703,91 пункта. BGREIT се понижи с 0,31 пункта, или 0,17%, до 177,83 пункта.

*Информацията е актуална към 12:30 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ