Ръст на европейските борси преди данните за заетостта в САЩ*

Ръст на европейските борси преди данните за заетостта в САЩ*

Ръст на европейските борси преди данните за заетостта в САЩ*

Европейските акции записаха повишения в ранната търговия в петък, докато вниманието на инвеститорите бе насочено към данните за заетостта в САЩ и за информация за следващия ход на Федералния резерв, пише Ройтерс.

Общи европейски индекс STOXX 600 отчете ръст от 0,61 пункта, или 0,14%, до 441,84 пункта. Немският показател DAX се напредна с 48,11 пункта, или 0,33%, до 14 533,28 пункта. Френският измерител CAC 40 регистрира ръст от 17,31 пункта, или 0,27%, до 6 517,75 пункта. Лондонската борса е затворена заради тържествата за платинения юбилей на кралица Елизабет II.

На икономическия фронт, инвеститорите се надяват, че всеки признак за забавяне на създаването на нови работни места в САЩ би могъл да накара Федералният резерв да тръгне по един по-малко агресивен път на затягане на паричната политика, след като по-рано членовете на централната банка сигнализираха, че затягането може да не приключи през септември, ако инфлацията продължи да расте.

Междувременно данните за нов рекорден връх на инфлацията в еврозоната подтикнаха анализаторите да залагат, че Европейската централна банка може да бъде принудена да предприеме действия срещу ръста на цените по-рано, отколкото се очакваше, и с по-голямо от прогнозираното увеличение на лихвите.

Централната банка вече е сигнализира, че планира да започне да повишава лихвите през юли, за да достигне 0% или повече до септември.

„С оглед на драматичната инфлационна тенденция и факта, че ЕЦБ „изостава“ от Фед, езикът на езикът на европейската централна банка би трябвало да стане по-агресивен“, пишат в бележка анализаторите на Commerzbank.

Европейските фондови пазари започнаха седмицата силно, след като Китай разхлаби някои ограничителни мерки срещу разпространението на COVID-19 и обяви нови стимули за икономиката. Оптимизмът обаче се изпари бързо на фона на данните, че някои икономики са изправени пред рецесия.

Частичната забрана на Европейския съюз за внос на руски петрол в отговор на инвазията в Украйна също подхрани опасенията от по-нататъшно нарастване на инфлацията.

„Рецесия, ако има такава, няма да настъпи тази година, а най-вероятно през 2023 г. Въпреки това очакваме пазарът да оцени по-правилно по-ниския импулс в икономиката“, казаха стратезите от Generali Investments.

Акциите на френският доставчик на автомобилни части Faurecia поевтиняха с 4,62%, след като компанията обяви набиране на капитал от 705 млн. евро, за да финансира придобиването на германския си конкурент Hella.

Оптимизъм на Уолстрийт

Основните индекси на Нюйоркската фондова борса регистрираха повишения в четвъртък, слагайки край на серията от две поредни сесии на спад, пише Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст от 435,05 пункта, или 1,33%, до 33 248,28 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 напредна със 75,59 пункта, или 1,84%, до 4 176,82 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq се повиши с 322,44 пункта, или 2,69%, до 12 316,9 пункта.

И трите бенчмарка са на път да запишат положителни резултати за седмицата. Dow е напреднал с 0,1%, а S&P 500 – с 0,5%. Nasdaq се е повишил с 1,5% от началото на седмицата.

След този резултат и трите индекса напреднаха солидно спрямо дъното си за тази година. Dow е на 8,5% на дъното, докато S&P 500 се е повишил с 9,6% спрямо най-ниската си стойност. Nasdaq Composite се е повишил с 11,6% спрямо 52-седмичното си дъно.

Сесията четвъртък отново бе белязана от волатилна търговия, при която индексите се колебаеха между спадове и ръстове. В един момент от сесията Dow бе надолу с 300 пункта.

Заместник-председателят на Фед Лейл Брейнард каза в четвъртък, че е малко вероятно в скоро централната банка да си „даде почивка“ в започналия цикъл на повишаване на лихвите.

„В момента е много трудно да се види причината за пауза“, коментира Брейнард пред Си Ен Би Си. „Все още имаме много работа, за да намалим инфлацията до нашата цел от 2%“, добави тя.

Междувременно Microsoft предупреди, че приходите и печалбите на компанията през настоящото тримесечие ще са по-ниски от очакваното от анализаторите. Първоначално акциите на компанията поевтиняха, но в края на сесията наваксаха спада и завършиха деня с ръст от 0,79%.

Поскъпването на акциите на други технологични компании даде подкрепа на Nasdaq. Цената на книжата на Nvidia се повиши с 6,94%, а тази на Zoom – с 4,26%. Акциите на Tesla поскъпнаха с 4,68%.

Цената на книжата на Meta се повиши с 5,42%, след като след като Шерил Сандберг обяви, че напуска позицията си на главен оперативен директор.

Търговците анализираха и резултатите от корпоративните отчети. Акциите на фирмата за търговия с храна за домашни любимци Chewy скочиха с 24,17%, след като тя обяви добри резултати за тримесечието. Цената на книжата на Hewlett Packard Enterprise се понижи с 5,32%, след като отчетът на фирмата не отговори на очакванията

Инвеститорите разгледаха и данните за заетостта, показващи най-бавния темп на създаване на работни места от възстановяването от ерата на пандемията. Заетостта в частния сектор се е увеличила само със 128 хил. места през май, съобщи ADP в четвъртък, което е доста под оценката на Dow Jones за 299 хил. нови работни.

Днес ще бъде публикуван и докладът на Министерството на труда за новите работи места през май, като очакванията са през месеца да са били създадени 328 хил. неселскостопански работни, в сравнение с 428 хил. през април.

Ръст в Азия

Повечето индекси на водещите фондови борси в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха повишения в петък, докато пазарите в континентален Китай, Хонконг и Тайван останаха затворени поради отбелязването на национален празник, предаде Си Ен Би Си.

Водещият индекс на Токийска фондова борса Nikkei 225 отчете ръст от 347,69 пункта, или 1,27%, до 27 761,57 пункта. Акциите на японската компания Fast Retailing, която стои зад бранда за дрехи Unqlo, поскъпнаха 5,86%.

„Твърде рано е, ако не и погрешно, да се твърди, че мечите нагласи на пазарите са достигнали своя връх. В нашите публикации посочваме, че проявите на подобен оптимизъм по време на мечи пазар са нормални“, коментира Лаваня Венкатесваран, икономист в Mizuho Bank.

Южнокорейският бенчмарк Kospi се повиши с 11,66 пункта, или 0,44%, до 2 670,65 пункта.

В Австралия индексът ASX 200 напредна с 62,9 пункта, или 0,88%, до 7 238,8 пункта.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха предимно повишения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 1,46 пункта, или 0,24%, до 620 пункта. BGBX40 се повиши с 0,42 пункта, или 0,295, до 144,58 пункта. BGTR30 напредна с 2,93 пункта, или 0,40%, до 739,81 пункта. BGREIT се понижи с 0,47 пункта, или 0,26%, до 179,70 пункта.

*Информацията е актуална към 12:50 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ