Разнопосочни настроения на борсите в очакване на данните за инфлацията в САЩ

Разнопосочни настроения на борсите в очакване на данните за инфлацията в САЩ

Европейските акции се понижиха леко в сряда сутринта, продължавайки предпазливите настроения в световен мащаб, обусловени от очакваните ключови данни за инфлацията в САЩ.

Паневропейският Stoxx 600 се понижи с 0,15% в 9:30 ч. в Лондон, а секторите се търгуваха в тесен диапазон, като миннодобивната промишленост се понижи с 0,6%, докато телекомуникациите прибавиха 0,4%, водени от ключово съобщение по сделката между Vodafone и Swisscom, съобщи CNBS.

Акциите на Vodafone се повишиха с 2,5%, след като компанията потвърди напредналите преговори със Swisscom за продажбата на италианския си бизнес за 8 млрд. евро (8,7 млрд. долара) в брой. Акциите на Swisscom реагираха със спад от 0,1%.

Фючърсите върху акции в САЩ се понижиха, тъй като инвеститорите очакват оповестяването утре на данните за разходите за лично потребление през януари. Това е предпочитаният от Федералния резерв измерител на инфлацията.

Множеството силни икономически данни, заедно с лепкавата инфлация, доведоха до това, че търговците драстично намалиха първоначалните си очаквания за сериозно и ранно намаляване на лихвените проценти от страна на Фед.

Пазарите вече очакват юни да бъде началната точка на цикъла на облекчаване в сравнение с прогнозите в началото на годината, които сочеха старт на този цикъл през март, отбелязва "Ройтерс".

Данните за потребителските разходи "могат да дадат известна представа за потенциалния темп и начин на намаляване на лихвените проценти от страна на Фед през 2024 г.", пишат анализаторите на UBS в бележка. "Макар че ФЕД може да повиши лихвите отново, ако инфлацията се ускори отново, нашият основен сценарий е за три намаления на лихвите през 2024 г. (75 базисни пункта), започвайки от юни."

Световният индекс на капиталовите пазари MSCI , който проследява акциите в 47 държави, спадна с 0,2%.

На Уолстрийт също се очертава спад, като фючърсните измерители на S&P сочеха загуби от около 0,3%.

Азиатско-тихоокеанските фондови пазари също са в синхрон с настроенията в останалата част на финансовия свят, бележейки през нощта предимно понижения, тъй като централната банка на Нова Зеландия запази лихвения си процент стабилен, докато индексът на недвижимите имоти в Хонконг се повиши след обявяването на бюджета на града.

Най-широкият индекс на MSCI за азиатско-тихоокеанските акции извън Япония се понижи с 0,8%, но се колебаеше около близо седеммесечен връх. Индексът е нараснал с 4,4% за месеца, което е най-силното му представяне през февруари от повече от десетилетие.

Китайските акции поевтиняха, тъй като инвеститорите прибраха печалбите си след неотдавнашното рали, а притесненията за сектора на недвижимите имоти се запазиха, след като  беше подадена молба за ликвидация срещу втори голям строителен предприемач в страната Country Garden.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ