Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Регулатор на ЕС предупреждава за информационни „черни дупки“ около сенчестия банков сектор
Регулаторите, които се стремят да начертаят рисковете от процъфтяващата небанкова финансова индустрия, се сблъскват с информационни „черни дупки“, които могат да бъдат коригирани само чрез задължително разкриване, заяви пред Ройтерс председателят на Европейския банков орган Хосе Мануел Кампа.
Небанкови финансови институции, включително хедж фондове, частни доставчици на кредити и застрахователи, са отговаряли за 218 трлн. долара, или малко под половината от световните финансови активи, през 2022 г., според Съвета за финансова стабилност (FSB) на Г-20.
Бързото разрастване на така наречения сектор „банкиране в сянка“ е нарастващ приоритет за регулаторите, които се тревожат за липсата на прозрачност и степента, до която проблемите му могат да застрашат устойчивостта на по-широките финансови пазари.
Хосе Мануел Кампа изрази опасения, че голяма част от екосистемата може да остане извън полезрението на глобалните регулатори, превръщайки въвеждането на „някакви изисквания за отчетност“ на сенчестите банки в потенциална „следваща стъпка“ за надзорните органи.
„Моето усещане е, че докато картографираме, ще имаме трудности при идентифицирането на информацията. Ще има черни дупки, защото на този етап няма регулаторни изисквания за докладване“, каза Кампа в интервю за Ройтерс.
Изграждането на надеждни и изчерпателни данни е от решаващо значение за обосноваване на новите правила, регулиращи небанковото кредитиране. Частните кредитори са все по-често стават предпочитаните финансисти за множество компании, които изпитват затруднения при набирането на средства от традиционните банки.
Изследване на Съвета за алтернативни кредити (ACC) изчислява, че мениджърите на частни кредитни фондове са отпуснали заеми за около 333 милиарда долара през 2022 г., което е с 60% повече от 200- те милиарда долара, отпуснати през 2021 г.
Но колапсът през 2021 г. на частния инвестиционен фонд Archegos Capital Management показа колко дълбоко може да пострада основната банкова система от проблеми, произтичащи от небанковите кредитори, причинявайки големи загуби за швейцарската банка Credit Suisse, която по-късно трябваше да бъде спасена от колапс и бе придобита от местния ѝ конкурент UBS.
„Мисля, че ангажирането с големи компании за управление на активи или големи фондове за частен капитал е много по-лесно, отколкото ангажирането с някои от тези хедж фондове, които са по-частни. Това е много разнообразна екосистема“, каза Кампа.
Регулаторите посочиха, че може да мине известно време, преди да бъдат взети твърди решения за това как да се контролира небанковата дейност, като е необходим глобален консенсус за прилагане на международни правила за такава трансгранична индустрия.
По-късно FSB тази година планира да разкрие констатациите от мащабно упражнение за събиране на данни за небанковите кредитори и техните връзки с регулирани кредитори, докато Английската централна банка също се стреми да изгради аргументи за нови правила въз основа на констатации от своя първи стрес тест за целия сектор.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.