Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Руската централна банка изненада пазарите с решение за основната лихва
Централната банка на Русия неочаквано остави основните си лихвени проценти непроменени на ниво от 21%, позовавайки се на подобреното затягане на паричната политика, което е създало условия за овладяване на високата инфлация, предаде CNBC.
„Паричните условия се затегнаха по-значително, отколкото се предвиждаше в решението за основните лихвени проценти от октомври“, заяви банката, като отбеляза фактори, „автономни“ от паричната ѝ политика.
„Като се има предвид забележимото увеличение на лихвените проценти за кредитополучателите и охлаждането на кредитната активност, постигнатото затягане на паричните условия създава необходимите предпоставки за възобновяване на дезинфлационните процеси и връщане на инфлацията към целта въпреки повишения растеж на текущите цени и високото вътрешно търсене“, добави тя.
Пазарите широко очакваха централната банка да повиши лихвените проценти с още 200 базисни пункта в петък, след като предприе такава стъпка през октомври в условията на продължаващите усилия за овладяване на инфлацията, подклаждана от военните разходи за инвазията на Москва в Украйна и от западните санкции срещу износа на ключови суровини.
В петък банката заяви, че ще прецени необходимостта от увеличение на основния лихвен процент на предстоящото си заседание през февруари. Понастоящем тя прогнозира, че годишната инфлация ще се понижи до 4% през 2026 г. и ще остане на това целево равнище в бъдещия хоризонт.
В момента индексът на потребителските цени в Русия е над два пъти по-висок - годишната инфлация достигна 9,5% към 16 декември, съобщи банката в петък, като отбеляза, че натискът продължава, особено в сектора на домакинствата и бизнеса. Индексът на потребителските цени достигна 8,9% през ноември на годишна база, в сравнение с 8,5% през октомври. Увеличението се дължеше главно на растящите цени на хранителните продукти, като тази година цената на млякото и млечните продукти нарасна рязко.
Инфлацията е „тревожен сигнал"
Задържането на лихвените проценти идва дори след като руският президент Владимир Путин призна по време на годишната си сесия за въпроси и отговори с руски граждани в четвъртък, че инфлацията в страната е проблематична и че има данни за прегряване на икономиката. Въпреки това той подчерта, че Русия все още може да постигне икономически растеж от 3,9-4% през тази година.
„Разбира се, инфлацията е такъв тревожен сигнал. Само вчера, когато се подготвях за днешното събитие, говорих с председателя на Централната банка Елвира [Набиулина], която ми каза, че тя вече е някъде около 9,3%. Но заплатите са нараснали с 9% в реално изражение, искам да подчертая това - в реално изражение минус инфлацията - и разполагаемият доход на населението също е нараснал“, каза той.
Международният валутен фонд (МВФ) прогнозира, че през тази година Русия ще отбележи растеж от 3,6 %, а през 2025 г. ще се забави до 1,3 %.
Според МВФ „рязкото забавяне“ се предвижда „поради забавяне на частното потребление и инвестициите на фона на намаленото напрежение на пазара на труда и по-бавния ръст на заплатите“.
„Това, което виждаме в момента в руската икономика, [е] че тя се напъва да се справи с ограниченията на капацитета“, заяви Алфред Каммер, директор на европейския отдел в МВФ, когато фондът публикува последните си икономически прогнози през октомври.
„И така, имаме положителен производствен дефицит, или казано по друг начин - руската икономика прегрява. Това, което очакваме за следващата година, е просто и въздействието на това, че надхвърляйки капацитета си на предлагане, не можете да го поддържате много дълго. Така че виждаме въздействие върху преминаването към по-нормална територия там. И разбира се, това се подкрепя от строгата парична политика на Централната банка на Русия“, каза той.
„Затегнатата парична политика, с цел да се намали инфлацията, забавя съвкупното търсене и през 2025 г. ще има тези ефекти върху БВП. Ето защо през 2025 г. наблюдаваме забавяне на растежа“, добави Каммер.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.