Съдът в Букурещ откри производство по несъстоятелност на "Евроинс Румъния"

Съдът в Букурещ откри производство по несъстоятелност на  Евроинс Румъния

Съдът в Букурещ откри производство по несъстоятелност на "Евроинс Румъния"

Съд в Букурещ разпореди откриването на производство по несъстоятелност за застрахователната компания "Евроинс Румъния". Съобщението дойде от Органа за финансов надзор (ASF), която също така пояснява, че полиците на "Евроинс Румъния", освен гаранционните, са валидни до 8 септември 2023 г., съобщи електронното издание Romania Incider.

„След като Апелативният съд в Букурещ отхвърли искането на "Евроинс Румъния Иншурънс Презастраховане" за спиране на прилагането на решението за ASF на два пъти, съдът в Букурещ реши да открие процедура по несъстоятелност на застрахователната компания. В този контекст, съгласно действащото законодателство, застрахователните полици издадени от Евроинс Румъния са валидни 90 дни, което означава до 8 септември 2023 г. (с изключение на гаранционните полици, които имат срок на валидност от 150 дни и изтичат на 7 ноември 2023 г.), се казва в прессъобщение на ASF, цитирано от Romania Incider.

Органът за финансов надзор също така моли лицата, "които са претърпели щети, покрити от застрахователни полици, издадени от Евроинс Румъния, и клиентите на компанията, нуждаещи се от частично възстановяване на застрахователната премия, да се обърнат към Фонда за гарантиране на застраховките (FGA)". На уебсайта на фонда са посочени стъпките, които трябва да се следват, за да се поиска обезщетение, както и стъпките за възстановяване на премии. Искове за обезщетение се анализират от FGA. 24 юли 2023 г. е крайният срок за регистриране на искането за приемане на щети.

Букурещкият клон на CITR е назначен за съдебен ликвидатор на "Евроинс" от Букурещкия съд. Ролята на съдебния ликвидатор, съгласно законовия мандат, е да управлява ликвидацията на дружеството и да гарантира, че кредиторите ще възстановят възможно най-много от своите вземания.

Съдът в Букурещ отхвърля възраженията на Евроинс, подадени след загуба на лиценз за дейност в Румъния. „Ще допринесем с цялото ноу-хау, натрупано от екипа през последните години в управлението на фалити на застрахователния пазар, които оказаха голямо влияние върху нашата икономика. През първите месеци на този проект се стремим да осигурим възможно най-голяма стабилност и възможно най-голяма яснота за всички участници“, каза главният изпълнителен директор на CITR Пол Дитер Кърланару.

Първата стъпка в процедурата по несъстоятелност на Евроинс Румъния ще бъде определяне и оценка на активите и тяхната продажба. Освен това идентифицирането на всички допълнителни източници на доход ще бъде от съществено значение за достигане на етапа на разпределяне на сумите на кредиторите, съобщава Romania Incider.

На 17 март 2023 г. ASF реши да оттегли лиценза за дейност на "Евроинс Румъния", като отбеляза и състоянието на несъстоятелност на компанията, добавя  още Romania Incider.

Припомняме, че през април българската застрахователна група "Евроинс Иншурънс Груп“ (ЕИГ)) подаде искане до Апелативния съд в Букурещ за възстановяване на лиценза за функциониране на нейното местно дъщерно дружество "Евроинс Румъния" и в същото време излезе с предложение, което би й позволило да работи на румънския пазар.

По-конкретно, ЕИГ подаде искане в съда за отмяна на решението от 17 март, съгласно което румънският застрахователен орган ASF отне лиценза за функциониране на "Евроинс Румъния" за „признаци на неплатежоспособност“, позовавайки се на недостатъчен капитал.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ