Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Сделката за Twitter - най-лошата за банките, които я финансираха от 2009 г. насам
Сделката за закупуване на социалната мрежа Twitter от Илон Мъск през 2022 г. е била най-неуспешната от финансовата криза от 2008-2009 г. насам. за банките, финансирали милиардера, пише в. The Wall Street Journal.
Седем финансови институции, включително Morgan Stanley и Bank of America, предоставиха на Мъск 13 милиарда долара заеми за закупуване на социалната мрежа, по-късно преименувана на X, за 44 милиарда долара.
Банките, които финансират такива сделки, правят пари от лихви, но обикновено бързо продават такъв дълг на други инвеститори, за да го извадят от балансите си. В този случай обаче финансовите компании не са имали възможност да се отърват от дълга без загуби, по-специално поради слабото представяне на социалната мрежа. В резултат на това дълговете останаха заседнали в балансите на банките в продължение на две години.
Според данни на анализаторската компания PitchBook LCD, тези дългове са били в балансите на финансовите институции по-дълго от всички други заеми, издадени от банките за финансиране на транзакции след финансовата криза. През това време финансовите компании имаха доста такива проблемни кредити, но обикновено успяваха да се отърват от тях в рамките на една година.
Обезценяването на заемите в балансите на банките се отразява негативно на техните печалби, отбелязва WSJ. Освен това дългосрочното задържане на високорисков дълг привлича вниманието на регулаторите.
Заради неуспешната сделка с Мъск някои финансови компании са намалили размера на финансирането на други сделки, твърдят източници на вестника.
Bank of America и Morgan Stanley, които заемаха първите две позиции сред инвестиционните банки по отношение на финансирането на сделки през 2021 г. и 2022 г., загубиха от JPMorgan Chase & Co. и Goldman Sachs Group Inc. през 2023 г. и по-нисък през 2024 г.
В същото време банките, които включват също Barclays, Mitsubishi UFJ Financial Group, BNP Paribas, Mizuho и Societe Generale, получават доста добри лихвени проценти по заеми, отпуснати на Мъск. Обикновено такива заеми се отпускат за 7-8 години при лихвени проценти, които надвишават с няколко процентни пункта бенчмарка за компании с инвестиционен рейтинг.
Въпреки това, почти две години след приключването на сделката, Мъск все още се бори да преодолее проблемите в X. През октомври 2023 г. компанията се оцени на 19 милиарда долара, повече от половината от това, което Мъск плати за нея.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.