Шеф на Фед: Няма да бързаме с намаляването на лихвите

Шеф на Фед: Няма да бързаме с намаляването на лихвите

Ключов член на Федералния резерв (Фед) на САЩ, заяви пред Би Би Си, че инфлацията се понижава "много, много бавно" и че "няма да бързаме" с намаляването на лихвените проценти.

Рафаел Бостик, президент на Федералния резерв в Атланта, заяви, че лихвените проценти в САЩ ще трябва да се запазят на "рестриктивно ниво" и може да се намалят едва "в края на 2024 г.".

Очакванията за забавяне на намаляването на лихвените проценти в САЩ предизвикаха отзвук в световната икономика през последните седмици, като се отразиха върху разходите за държавни заеми, включително в Обединеното кралство.

В началото на годината пазарите очакваха поредица от понижения на лихвените проценти в САЩ и в Европа.

Финансовият министър  Джереми Хънт заяви пред репортери в кулоарите на пролетната среща на Международния валутен фонд (МВФ), че "това, което се случва в САЩ, оказва верижно въздействие върху Обединеното кралство... инфлацията в САЩ, която е малко над очакванията, оказа известно влияние върху пазарната доходност в Обединеното кралство".

Тези промени на пазара на държавен дълг могат да се отразят на по-високи разходи за ипотечни и бизнес заеми. Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли с болка заяви във Вашингтон, че моделът на инфлацията в Обединеното кралство е различен от този в САЩ.

Рафаел Бостик, който е един от гласоподавателите, определящи лихвените проценти в САЩ, заяви, че американската икономика създава много работни места и се развива добре: "Отдавна казвам, че очаквам американската икономика да бъде силна, да продължи да бъде силна, но не чак толкова силна, а много по-силна и по-устойчива, отколкото очаквах."

Според него силната икономика на САЩ задържа инфлацията по-висока от очакваното: "Нека бъдем търпеливи, нека не бързаме [с намаляването на лихвите], особено след като има толкова много добри неща, които се случват в областта на заетостта".

Той също така изрази известна загриженост относно държавните дългове на САЩ, които са на път да достигнат рекордни стойности, без да има признаци, че някой от основните кандидати за президентските избори ще засегне този въпрос: "Може би трябва да обсъдим дали подкопаваме доверието в пълната вяра и кредит на правителството на САЩ, защото наистина не можем да си позволим това".

Той също така заяви, че макар ролята на щатския долар като световна резервна валута номер едно да е "сигурна днес", той смята, че "всеки трябва да направи нещо, за да се увери, че сигурността е налице. Когато пътуваме в автобус, кола или самолет, ние поставяме предпазен колан".
 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ