Силата на щатския долар тормози мечите инвеститори

Силата на щатския долар тормози мечите инвеститори

Силата на щатския долар тормози мечите инвеститори

Силната икономика на САЩ дава неочакван тласък на долара, разочаровайки мечите инвеститори, които залагат на неговия спад, пише Сакиб Ахмед за Ройтерс.

Доларът се повиши с 2,5% от последното си дъно спрямо кошница от валути и е близо до най-високото си ниво от март.

Зараждащото се рали противоречи на очакванията валутата да възобнови спада си от миналогодишните многодесетилетни върхове - нетните фючърсни залози спрямо долара възлизат на 12,34 милиарда долара през седмицата до 30 май, след като достигнаха двегодишно дъно по-рано през месеца, според към данни от Комисията за търговия със стокови фючърси. В последното проучване на BofA Global Research мениджърите на фондове посочиха късите залози срещу долара като „най-натоварена“ търговия на пазара.

Доларът е „в много объркан преход от бичи към мечи пазар“, казва Арън Хърд, старши портфолио мениджър за валути в State Street Global Advisors. „Този преходен период ще бъде доста разочароващ“, добави той.

Хърд очаква доларът да остане силен в много краткосрочен план, но да спадне стабилно през следващите няколко години.

Мечките твърдят, че доларът има много място за понижение, тъй като валутата остава с около 15% над най-ниското си ниво след пандемията и се очаква Федералният резерв скоро да прекрати увеличенията на лихвените проценти, които помогнаха за подкрепата на зелените пари.

Но прогнозата на мечките беше възпрепятствана от серия силни данни за САЩ, които предполагат, че икономиката остава устойчива въпреки повишения на Фед, насочени към забавяне на растежа и ограничаване на инфлацията. Повечето инвеститори вярват, че доларът вероятно ще остане висок, докато данните за САЩ не станат решително по-слаби, позволявайки на Фед да намали лихвите.

Последното доказателство за силата на икономиката дойде в петък, когато САЩ отчетоха по-голямо от очакваното увеличение на заетостта през май. Други скорошни данни, включително потребителските разходи и продажбите на нови жилища, също натежаха срещу виждането, че Фед ще намали лихвите в скоро време.

„Силата на долара е изцяло свързана с факта, че данните за САЩ всъщност са доста добри“, каза Алвисе Марино, стратег в Credit Suisse.

Стратезите на Credit Suisse наскоро заложиха на печалбата на долара спрямо еврото. Зелените пари се повишиха с около 3% спрямо еврото през май.

По-силният долар може да бъде насрещен вятър за рисковите активи, тъй като помага за затягане на кредитните условия, като същевременно натежава върху печалбите на американските износители и мултинационални компании.

Все пак мнозина вярват, че е само въпрос на време доларът да възобнови низходящ тренд, при който падна с 11,5% от върховете си през септември.

UBS Global Wealth Management класира долара като своята „най-малко предпочитана“ валута, заявявайки, че Фед вероятно ще намали лихвите в края на тази година или началото на 2024 г., намалявайки предимството си в доходността спрямо еврото и други валути.

Представители на Федералния резерв посочиха миналата седмица, че централната банка вероятно ще пропусне повишаването на лихвените проценти на предстоящото си заседание на 13-14 юни, оставяйки вратата отворена за бъдещо увеличение на разходите по заеми. В Европа президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард каза, че е необходимо допълнително затягане на политиката - тенденция, която ще подкопае предимството на долара в доходността.

„След като Федералният резерв спре да увеличава лихвите, пазарът ще се съсредоточи по-интензивно върху момента на първото намаление на лихвения процент и това вероятно ще подкопае долара“, каза Браян Роуз, старши икономист в UBS Global Wealth Management.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ