Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Светът на парите: 2024-та - година на преход към нов икономически ред за инвеститорите
Инвеститорите изглеждат убедени, че големите западни централни банки са близо до дългоочаквания обрат - от повишаване на лихвените проценти към тяхното намаляване. В резултат на това пазарите се повишиха, но 2024 г. може да поднесе изненади, тъй като светът се приспособява към икономически ред, при който парите не са евтини, пише “Ройтерс” в свой анализ.
През последните седмици световните акции се повишиха, а доходността на водещите държавни облигации спадна, въпреки че централните банкери предупреждаваха да не се залага на промяна на курса. В Съединените щати например инвеститорите сега демонстрират нагласи, че Федералният резерв ще насочи икономиката към перфектно приземяване, намалявайки инфлацията, без да предизвика рецесия.
Но много инвеститори и ръководители смятат, че вероятността за това е малка. Спестяванията от времето на пандемията се изчерпват и се събират буреносни облаци, особено с очертаващите се оспорвани избори в САЩ.
Инвеститорите залагат, че ФЕД може да намали лихвите с до 1,5% до края на 2024 г., но това все още ще остави основните лихвени проценти на ниво близо 4%, по-високо от това, на което са били през по-голямата част от последните две десетилетия. На това равнище паричната политика все още ще бъде спирачка за растежа, тъй като ще бъде над т.нар. неутрален лихвен процент, при който икономиката нито се разширява, нито се свива.
Към това се прибавят и редица други рискове за перспективите през 2024 г. - две големи войни, засилено геополитическо напрежение, довело до рязко забавяне на глобализацията, и избори в няколко държави, които могат да променят радикално световния ред по непредвидим начин.
Защо това е важно
Лихвените проценти са в основата на всичко - от икономическия растеж до цената на финансовите активи и цената на заема за покупка на автомобил или къща.
По-високите лихвени проценти правят по-рисковите активи, като технологичните акции и криптовалутите, по-малко привлекателни, тъй като инвеститорите могат да получат прилична възвръщаемост, без да се налага да поемат голям риск.
При по-трудно достъпните пари, по-рисковите залози могат да се провалят и балоните да се спукат, което води до събития като регионалната банкова криза в САЩ през март миналата година. Когато предприятията изпитват затруднения, те свиват дейността си. Хората губят работата си, а новите работни места са ограничени.
Възможните развръзки
Макар че Фед и други банки повишават лихвените проценти вече повече от година, светът все още не е завършил прехода от времето, когато парите бяха достъпни, към периода, в който вече не са. Вероятно 2024 г. ще бъде годината, в която последиците от този преход ще се проявят по-ясно.
Това означава, че компаниите, а в някои случаи и цели държави, ще трябва да преструктурират дълговите си задължения, тъй като вече няма да могат да си позволят да плащат лихви. Част от това вече се вижда в преговорите за дълга на развиващите се пазари и нарастващите фалити на компании. В САЩ подадените заявления за обявяване в несъстоятелност на предприятия достигнаха най-високата си стойност от 2020 г. насам. Вероятно на хоризонта се задават още такива.
В икономиката, сектори като търговските недвижими имоти, където някои офисни пазари бяха силно засегнати от новите начини на работа след пандемията, ще усетят повече болка. Повече наемодатели вероятно ще трябва да преоценят портфейлите си и да предадат ключовете от сградите, като загубите ще се прехвърлят към банките и инвеститорите, както се случва сега с европейската компания за недвижими имоти в несъстоятелност Signa.
За потребителите, макар че спестяванията ще донесат повече печалба, по-високите разходи по заемите ще наложат корекции. Много възрастни американци например познават само ниските лихвени проценти по 30-годишните си ипотечни кредити, например. Те ще трябва да се примирят с повече от два пъти по-високи лихвени проценти и да направят изчисления за своите бюджети.
В крайна сметка убежденията на инвеститорите вероятно ще бъдат подложени на изпитание, тъй като всички ще трябва да разберат как да живеят с по-високи лихвени проценти.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.