Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Светът на парите: Банкерите се надяват на съживяване на IPO през 2025 г.
Инвестиционните банкери се подготвят за активизиране на дейността по сключване на сделки на световните капиталови пазари на акции тази година, подкрепени от обещаваща поредица от очаквани първични публични предлагания на няколко високопоставени компании. Производителят на втечнен природен газ Venture Global, частният гигант за медицински доставки Medline и компанията за киберсигурност Sailpoint, подкрепени от фирмата за частни капиталови инвестиции Thoma Bravo, се очаква да застанат начело на пренаселена гама от листвания на борсите през първата половина на 2025 г., според анализатори, цитирани от Ройтерс.
Увеличаването на активността на капиталовите пазари, водено от подобряването на икономическото доверие, се очаква да бъде от голяма полза за няколко от тези компании, подкрепяни от частен капитал.
Фирмите за частен капитал се борят да продадат или листнат компании от портфейла през последните две години поради високите лихвени проценти и нестабилните фондови пазари, които възпрепятстват сключването на сделки.
„Много от компаниите, притежавани от фирми за частен капитал, станаха значителни“, каза Арно Бланшар, глобален съръководител на пазарите на дялов капитал за Morgan Stanley. „Спонсорите знаят, че може да отнеме известно време, за да завършат пълно листване, така че те стават активни сега, в началото на цикъла.“
Други нашумели имена, които потенциално биха могли да станат публични в САЩ тази година, включват шведската фирма за разплащания Klarna, облачната платформа за изкуствен интелект CoreWeave и фирмата за финансови технологии Chime, които поверително подадоха документи за предлагането си през декември, казаха източниците.
Най-големите фирми за частни капиталови инвестиции станаха по-настроени по отношение на IPO-тата на компаниите от портфейла си през последните месеци. Когато големите банки в САЩ отчетат печалби следващата седмица, инвеститорите ще се съсредоточат върху перспективите за капиталовите пазари, които имаха скок на активност миналата година.
Глобалното емитиране на акции нарасна с 20% миналата година, но стартирането на фондовия пазар досега изоставаше от това увеличение, оставайки далеч под своя пик през 2021 г. IPO-тата набраха 123 милиарда долара миналата година, в сравнение с рекордните 594 милиарда долара през 2021 г., според Dealogic.
Освен това най-гледаният измерител на безпокойството на инвеститорите на Уолстрийт, Cboe Volatility Index в момента е на сравнително ниско ниво от около 18, което повишава очакванията за краткосрочен подем на капиталовите пазари.
По-големи сделки
Банкерите очакват повече големи IPO-та, които обикновено се отнасят до продажби на акции на стойност 750 милиона долара и повече, и са привлекателни, защото често включват утвърдени компании със силни финансови резултати и предлагат по-голяма ликвидност на инвеститорите.
„Средно IPO-тата вероятно ще бъдат по-големи по размер, отколкото някога са били“, каза Брайън Фридман, президент на Jefferies, в интервю за Ройтерс.
Банкерите също така очакват скокът на IPO през 2025 г. да обхване широк кръг от сектори.
„Инвеститорите продължават да предпочитат мащабни, печеливши компании с разумни баланси и трайни парични потоци, особено след като лихвените проценти може да се задържат по-високи за по-дълго време“, каза Мат Уорън, ръководител на отдела за създаване на парични средства на пазарите на дялов капитал в Америка.
Докато оценките се повишиха, много стартиращи компании, подкрепени от фирми за частни капиталови инвестиции, все още не достигат целевата си възвръщаемост, каза президентът на JPMorgan Chase Даниел Пинто.
„Много от компаниите в книгите на спонсорите, дори и с тези оценки, не са в състояние да осигурят достатъчно добър изход за тези инвестиции“, каза той. „Фирмите за частен капитал могат да отключат стойност по няколко начина, включително продажби на малки дялове при IPO, които след това могат да бъдат използвани за стратегическа продажба с премия.“
Технологичните компании може да се противопоставят на тенденцията, привличайки търсене от инвеститори, дори ако са по-малки по размер, каза главният финансов директор на Goldman Sachs Денис Коулман по време на финансовата конференция на фирмата през декември.
Гигантът за инвестиционно банкиране на Уолстрийт има „значителен технологичен портфейл“ от първични публични предлагания и очаква да види оферти за бързо развиващи се компании, които да се възстановят след силните резултати от скорошни малки и средни технологични първични публични предлагания.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.