Светът на парите: Защо Народната банка на Китай спря изкупуването на облигации?

Светът на парите: Защо Народната банка на Китай спря изкупуването на облигации?

Китайската народна банка (PBoC) спря покупките на държавни облигации в петък в опит да забави еднопосочната търговия с облигации, която оказва нежелан натиск върху юана, казаха анализатори.

Доходността по 10-годишните облигации на Китай падна до рекордно ниско ниво този месец, докато в сряда китайската валута, търгувана в Хонконг, достигна най-ниската си стойност спрямо щатския долар от повече от година.

Народната банка на Китай „се опитва да охлади пазара, като спре изкупуването на облигации“, каза Лари Ху, главен икономист за Китай в Macquarie, цитиран от Си Ен Би Си.

Решението „подсказва, че Народната банка на Китай е загрижена за неотдавнашния бърз спад в доходността по облигациите, тъй като това ще увеличи натиска върху амортизацията на юана сега и финансовия риск в стил SVB в бъдеще“, каза Ху, визирайки предвид големия банков фалит в САЩ през 2023 г., причината за който бе до голяма степен приписана на промените в разпределението на капитала поради агресивните повишения на лихвените проценти от Федералния резерв.

Програмата за изкупуване на облигации на PBоC всъщност не започна до миналата година. Управителят на Китайската народна банка  Пан Гуншън каза в реч на високо ниво през юни, че централната банка постепенно ще добави купуването и продажбата на държавни облигации на вторичния пазар към набора от инструменти за своята парична политика.

„PBoC може да се опитва да сигнализира на всички участници на пазара, че лихвите са паднали твърде ниско и твърде бързо“, каза Питър Александър, основател на базираната в Шанхай консултантска фирма Z-Ben Advisors. „Тяхното оттегляне трябва да доведе до повишаване на лихвите поне в краткосрочен план.“

„Незабавното въздействие беше леко покачване на доходността. Очакваме обаче това въздействие да бъде относително краткотрайно, ако PBоC само поставя покупките на пауза, вместо да защитава конкретна цел за доходност, както направи миналата година“, каза Лин Сонг, главен икономист в LNG.

Ограничаване на стимулите

Китай също така се бори с по-бавен икономически растеж у дома. Страната засили намаляването на лихвените проценти и икономическата подкрепа в края на септември, след промяната на Фед на САЩ към по-лесна парична политика.

Спадът в доходността на облигациите намали степента, до която PBоC може да намали лихвените проценти, в случай че трябва да стимулира допълнително икономиката, каза Зонг Ке, портфолио мениджър в базирания в Шанхай мениджър на активи Wequant.

Той подчерта, че внезапното спиране на покупките на облигации от Китайската народна банка също е имало за цел да предупреди инвеститорите срещу спекулативно натрупване в ралито на облигациите, увеличавайки спада в доходността.

PBоC приписа решението си на недостиг на облигации и каза, че ще възобнови покупките, когато балансът между търсене и предлагане се промени.

Изтичане на капитал

Джъуей Джан, президент и главен икономист в Pinpoint Asset Management, отбеляза, че разликата между доходността по държавните облигации в Китай и САЩ се е увеличила, оказвайки натиск върху обменния курс на юана.

В сравнение с доходността по 10-годишните облигации на Министерството на финансите на САЩ от 4,68%, доходността по 10-годишните държавни облигации на Китай е около 1,64%. Тази разлика е дори по-голяма, отколкото беше през август, когато се засилиха притесненията относно падащата китайска доходност.

По-силният долар и по-високата доходност по държавните облигации на САЩ правят активите, деноминирани в щатски долари, сравнително по-привлекателни за международните инвеститори - теоретично подкрепяйки изтичането на капитали. Зелените пари се повишиха поради очакванията за продължаваща устойчивост на икономиката на САЩ.

„Необичайно високото търсене на облигации също вероятно се дължи отчасти на нарастващите очаквания за големи стимули през 2025 г. за справяне със слабото потребление и борба с дефлационния натиск“, каза Браян Тикангко, анализатор в Stansberry Research.

„За съжаление спирането на изкупуването на облигации ще намали прозрачността на ценообразуването на вътрешния пазар на облигации, което ще направи малко по-трудно за участниците на пазара да изпълняват поръчки“, добави той.

Подкрепа за юана

Китай също наскоро увеличи усилията си за подкрепа на юана с емитиране на пазара в Хонконг. PBоC ще продаде на търг 60 милиарда юана под формата на шестмесечни облигации в Хонконг на 15 януари, съобщи паричният орган на Хонконг миналата седмица.

Взети заедно със спирането на изкупуването на облигации в петък, PBоC се опитва да използва набор от инструменти, за да сигнализира за стабилност на юана и да подкрепи постепенен спад на доходността, каза Зон Лиан, главен изследовател в Bank of China.

Хайзон Чан от Fitch Bohua очаква ходът на PBоC да помогне за изтласкване на доходността на дългосрочните облигации „назад до разумно ниво и също така да помогне за стабилизиране на обменния курс на юана“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ