Светът на парите: FAANG и „Великолепната седморка“? AI 5 е новата гореща група на Уолстрийт

Светът на парите: FAANG и „Великолепната седморка“? AI 5 е новата гореща група на Уолстрийт

Светът на парите: FAANG и „Великолепната седморка“? AI 5 е новата гореща група на Уолстрийт

Анализаторите на Уолстрийт обичат групирането на акции в различни блокове, защото това помага на инвеститорите да отделят най-добре представилите се на пазара от останалите. Например, акронимът FAANG беше измислен от финансовия анализатор на Си Ен Би Си Джим Крамър през 2017 г., за да опише пет от най-големите технологични компании по това време – Facebook (вече се търгува като Meta Platforms), Apple, Amazon, Netflix и Google (вече се търгува под Alphabet).

След това през 2023 г. анализаторът на Bank of America Майкъл Хартнет нарече нова група технологични акции „Великолепната седморка“. Всеки от тях убедително надмина представянето на широкия индекс S&P 500 миналата година. Тези седем акции имат и нещо общо, което е по-важно: всяка компания разработва изкуствен интелект (ИИ) по свой уникален начин. Седморката включва: Meta Platforms, Apple, Amazon, Alphabet, Microsoft, Nvidia и Tesla. Връзката с ИИ обаче може да не е достатъчна, за да поддържа тази група заедно, пише Антъни ди Пазио за The Montley Fool.

 Повечето от акциите на „Великолепната седморка“ започнаха 2024 г. с ръст. Изключение прави Tesla, която се срина с 23% само през януари. Крамър от Си Ен Би Си смята, че Tesla трябва да бъде изтеглен от „Великолепната седморка“, а Глен Качър от Light Street Capital смята, че групата трябва да бъде изцяло реконструирана.

Глен Качър идентифицира пет акции и ги нарече „AI 5“. Ето малко повече за тях:

Nvidia

За никой не трябва да е изненада, че група от акции на водещи компании, наречена AI 5, ще включва Nvidia. Нейният графичен процесор (GPU) H100 е водещият хардуерен избор сред разработчиците за изграждане, обучение и внедряване на техните ИИ модели. В началото на 2023 г. анализатори на HSBC изчислиха, че Nvidia има 90% пазарен дял в този сегмент и финансовите резултати изглежда подкрепят това.

През последното трето тримесечие на фискалната 2024 г. (приключило на 29 октомври 2023 г.) Nvidia генерира 18,1 млрд. общи приходи, което е с колосалните 206% повече от периода отпреди година. Приходите от центъра за данни възлизат на 14,5 млрд. долара от тях, което бележи увеличение от 279%. Тези невероятни темпове на растеж помогнаха на акциите на Nvidia да скочат с 239% през миналата година, като очакванията са възходящата инерция се пренесе през 2024 г.

Като се има предвид, че Nvidia изпитва затруднения да отговори на търсенето, силата на нейния бизнес вероятно ще продължи през тази календарна година.

Microsoft

Microsoft е друга водеща сила в нововъзникващата ИИ индустрия, но тя използва своите исторически силни страни и се фокусира върху софтуерната сфера. Миналата година Microsoft инвестира 10 млрд. долара OpenAI – компанията зад популярния чатбот ChatGPT.

Оттогава Microsoft използва технологията на OpenAI, за да интегрира генеративни ИИ приложения в целия си софтуерен пакет, включително операционната система Windows, офис пакета 365, търсачката Bing, интернет браузъра Edge и облачната платформа Azure. Copilot за 365, например, позволява на потребителите бързо да създават съдържание в приложения като Word, Excel и PowerPoint, което повишава продуктивността

Azure OpenAI Service, от друга страна, доставя най-новите GPT-4 модели на OpenAI на облачните клиенти на Azure, така че те да могат да използват технологията за разработване на ИИ приложения за собствените си нужди.

Наскоро Microsoft изпревари Apple и стана най-скъпата компания в света с пазарна капитализация от над 3 трлн. долара. Това е една от малкото компании, които вече успешно монетизират ИИ софтуер и това може да доведе до следващата фаза на растеж.

Advanced Micro Devices (AMD)

Advanced Micro Devices произвежда някои от най-популярните в света чипове за компютри, мобилни устройства, конзоли, автомобили и центрове за данни. Всички погледи са насочени към новата гама MI300 от графични процесори за центрове за данни, които са проектирани да съперничат на водещия в индустрията хардуер на Nvidia..

MI300 се предлага в две конфигурации - MI300X е чисто GPU (централен процесор), докато MI300A комбинира GPU и CPU хардуер, за да създаде първата в света единица за ускорена обработка (APU) за центрове за данни. Последният е чипът, избран за новия суперкомпютър El Capitan в Националната лаборатория на Лорънс Ливърмор, който се очаква да бъде най-бързият в света, когато бъде пуснат онлайн тази година.

Tesla също може да използва MI300 скоро, за да обучи своите ИИ и  модели и системата за автономно управление на автомобила, според изпълнителния директор Илон Мъск. Графичните процесори на Nvidia са първият избор на компанията, но липсата на доставки означава, че трябва да набавя чипове и от други места. AMD е очевиден избор за Tesla, като се има предвид, че чиповете на AMD вече захранват информационно-развлекателните системи в електрическите превозни средства.

Акциите на AMD започват с летящ старт до 2024 г., напредвайки с 28%.

Taiwan Semiconductor Manufacturing

Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) е може би най-важната компания в производството на чипове. Тя произвежда повече от половината от чиповете в света, включително графичните процесори от висок клас, проектирани от компании като Nvidia и AMD. Без TSMC, кой знае къде би била ИИ индустрията в момента?

Приходите на компанията обаче намаляха през 2023 г. Тя страда от пренасищането с чипове, което започна през 2022 г., тъй като потребителите намалиха разходите си за скъпа електроника в резултат на високата инфлация и нарастващите лихвени проценти. Въпреки това, през четвъртото тримесечие (приключило на 31 декември) тя отбеляза 17% ръст на тримесечна база в своя високопроизводителен изчислителен сегмент, тъй като търсенето на ИИ чипове се увеличи. Тя също така постигна 27% ръст на тримесечна база в своя сегмент на смартфони, тъй като компании като Apple преминаха към 3-нанометрови чипове.

Сега Уолстрийт очаква приходите на TSMC да нараснат с 22% през 2024 г. до 85 млрд. долара. Анализаторите очакват още 20% ръст през 2025 г., като приходите на компанията ще надхвърлят 100 млрд. долара за първи път.

Broadcom

Broadcom вероятно не е на върха на списъците за наблюдение на много инвеститори, когато става въпрос за ИИ, но компанията разработва технологията по няколко различни начина. Да не говорим, че акциите на Broadcom са поскъпнали повече от четири пъти през последните пет години.

Broadcom е основана през 1991 г., но се слива с Avago Technologies през 2016 г., което трансформира компанията. Сега това е конгломерат, включващ оригиналния Broadcom, Avago, доставчика на полупроводникови устройства CA Technologies, доставчика на киберсигурност Symantec и разработчика на облачен софтуер VMware.

Broadcom е лидер в мрежите и свързването на сървъри. Компанията разработва превключватели за центрове за данни, които определят колко бързо данните се движат от една точка до друга, а най-новият Tomahawk 5 е водещ в индустрията продукт, който ускорява натоварванията на ИИ. Освен това Symantec наскоро подписа сделка с платформата Vertex AI на Google Cloud за предоставяне на по-бързи и по-точни решения за киберсигурност.

Broadcom приключи придобиването на VMware миналата година, така че финансовите данни на VMware ще бъдат консолидирани с конгломерата от фискалната 2024 г. (която започна през ноември 2023 г.). Насоките на Broadcom предполагат, че приходите на компанията ще скочат с 40% през фискалната 2024 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ