Светът на парите: Идва ли крипто криза?

Светът на парите: Идва ли крипто криза?

Миналата седмица сърцето ми се сви, когато прочетох, че JPMorgan Chase обмисля отпускане на заеми срещу криптовалутни на клиентите, въпреки че всички знаехме, че идва денят, в който криптовалутите ще си проправят път в реалната икономика, пише Рана Форохар за „Файненшъл таймс“.

Биткойнът, един от цифровите активи, срещу които банките ще могат да отпускат заеми, е близо четири пъти по-волатилен от основните борсови индекси от 2020 г. насам. Той също така е свързан с финансиране на тероризъм и все още не съм видяла доказателство, което да ме накара да мисля, че е нещо повече от инструмент за спекуланти и престъпници. Но това едва ли има значение, когато зад него стоят най-големите политически дарители.

През последните няколко години комитетите за политически действия в областта на криптовалутите са похарчили десетки милиони долари в САЩ за дарения не само на републиканци, но и на много демократи. Това усилие достигна кулминацията си преди няколко седмици с приемането на Закона Genius. Законодателство, обхващащо други криптоактиви, се очаква по-късно тази година. Предполагам, че всичко това не само ще причини следващата финансова криза, но и ще подхрани още повече политически популизъм и вълнения в САЩ.

Всичко това твърде много напомня на 2000 г., когато защитници на извънборсовите деривати се спуснаха към Вашингтон с молба да бъдат правилно „регулирани“, за да могат да дарят на света финансови „иновации“. Вместо това получихме седемкратно увеличение на лошо регулираните суапове за кредитно неизпълнение, които достигнаха кулминацията си в голямата финансова криза от 2008 г.

Сега министърът на финансите на САЩ Скот Бесент очаква пазарът на стабилни монети да нарасне десетократно през следващите няколко години, от близо 200 милиарда долара до индустрия за 2 трилиона долара, която ще бъде вградена във всичко - от отпускането на заеми до пазарите на държавни ценни книжа.

Както демократката Елизабет Уорън, високопоставеният член на банковата комисия на Сената, ми каза миналата седмица: „Виждали сме този филм и преди“. Той включва лобисти, които казват: „Моля, регулирайте ни“, защото искат златния стикер на правителственото потвърждение, че са „сигурна“ инвестиция, а политиците предлагат двупартийна подкрепа за дерегулация.

Всъщност, може да се направи ясна граница от дерегулацията на дериватите през 2000 г. и по-широката дерегулация по времето на Клинтън, която ерозира бариерите между търговията и кредитирането, до отслабването на регулацията за регионалните банки през 2018 г. (което допринесе за банковата криза от 2023 г.) и сега, Закона Genius. Всеки един от тези ходове имаше двупартийна подкрепа.

Уорън, която беше доведена на власт от избиратели, чувстващи се предадени от мейнстрийм политици от двете партии, проведе неуспешна кампания, за да убеди демократите да не се съгласят с републиканската подкрепа за Закона Genius.

Но парите говорят и крипто лобито вече показаха огромна сила, като похарчиха 40 милиона долара, за да победят критици като Шерод Браун от Охайо – бившия председател на банковото дело на Сената. Докато почти две трети от демократите в Сената гласуваха против Закона Genius, поддръжниците - включително влиятелни сенатори демократи като Марк Уорнър от Вирджиния и Кирстен Джилибранд от Ню Йорк - бяха достатъчни, за да бъде прието законодателството.

Това ме тревожи по четири причини.

Първо, Законът Genius (подобно на Закона за модернизиране на стоковите фючърси от 2000 г.) се рекламира като начин за повишаване на безопасността на криптовалутите, като стейбълкойните са обезпечени едно към едно с щатския долари.

Но това не прави този клас активи по-малко волатилен. Всъщност, може само да направи пазара като цяло по-волатилен. Застъпниците говорят за криптовалутите като за инструмент за хеджиране срещу традиционните пазари, но всъщност биткойнът е инвестиция с „висока бета“, което означава, че е силно корелирана с фондовия пазар. Това означава, че както печалбите, така и загубите спрямо S&P се усилват.

Второ, не мога да си представя по-лош момент за насърчаване на финансовите „иновации“ от това, когато пазарите, икономиката и паричната политика са толкова несигурни.

Помислете какво би могло да се случи, ако през следващите месеци или години Федералният резерв трябва да повиши лихвените проценти по-рязко поради инфлацията. Пазарите биха се сринали, както винаги се случва, когато лихвите се покачват. Криптовалутите биха паднали още повече и по-бързо. Финансовите институции (включително редица банки в сянка), които държат криптовалути в балансите си, биха могли да се сблъскат с проблеми, което ще доведе до замразяване на кредитните пазари. Изведнъж се сблъскваме с ехо от 2008 г.

Ето и третото ми безпокойство. Поддръжниците на Закона Genius казват, че той ще подкрепи долара и пазара на държавни ценни книжа. Но човек лесно може да си представи ситуация на пазара от типа „бягство към сигурност“, при която криптокомпании като, да речем, Tether (която има повече държавни ценни книжа на САЩ от Германия) трябва да продават държавни ценни книжа на спадащ пазар, за да покрият обратно изкупуването. След това имате спешна разпродажба, по-високи лихви по заеми и още една катастрофална ситуация.

Но този път това се случва след повече от две десетилетия нарастващ цинизъм в политиката. Това ме довежда до последното ми безпокойство. Финансовата дерегулация от края на 90-те години на миналия век по време на администрацията на Клинтън подготви почвата както за 2008 г., така и за загубата на подкрепата на работната класа за демократите. Това от своя страна подготви почвата за възхода на Тръмп.

Тръмп вече подготви почвата за следващата ни финансова криза, като подкрепи (и разбира се, търгува) с криптовалути. Какво ще се случи, когато се сблъскаме с финансов хаос и по-голям цинизъм на избирателите относно масовата политика във време, когато има по-малък интерес или способност на правителството да предостави буфер срещу спад? Стейбълкойните няма да помогнат.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ