JPMorgan обмисля предлагането на заеми, обезпечени с криптовалути

JPMorgan обмисля предлагането на заеми, обезпечени с криптовалути

Американският банков гигант JPMorgan Chase проучва възможността за отпускане на заеми на клиентите срещу криптовалути, предаде „Файненшъл таймс“.

Политиката би отбелязала голяма промяна за главния изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън, който преди осем години нарече биткойн „измама, която е „полезна само за наркодилъри и убийци“ и прогнозира, че „в крайна сметка ще се взриви“.

JPMorgan може да започне да отпуска заеми директно срещу криптоактиви като биткойн и етер през следващата година, твърдят запознати източници, които предупреждават, че плановете подлежат на промяна. От JPMorgan са отказали коментар.

Подобен ход би подчертал степента, до която големите банки и регулираната финансова индустрия като цяло се подготвят за по-тясно взаимодействие с криптовалутите.

Според запознат източник ранните коментари на Даймън за биткойн – в които той също така каза, че ще уволни всеки търговец, който търгува с криптовалутата, са отчуждили някои потенциални клиенти, които или са спечелили парите си чрез криптоактиви, или дългосрочно вярват в техния потенциал.

Съвсем наскоро Даймън смекчи тона си. „Не мисля, че трябва да пушите, но аз защитавам правото ви да пушите. Защитавам правото ви да купувате биткойн. Давайте“, каза той през май.

Банката вече е предприела някои стъпки за внедряване на криптовалутите с планове да започне да отпуска заеми срещу дялове в борсово търгувани фондове (ETF), насочени към крипто.  Отпускането на заеми срещу действителните активи би било по-нататъшна стъпка. Конкуренти като Goldman Sachs не приемат криптовалути като обезпечение.

Все повече банки стават по-възприемчиви към криптовалутите, тъй като настроението във Вашингтон се променя, като втората администрация на Тръмп предпочита по-лека регулация в сравнение с тази на Байдън. Morgan Stanley обмисля възможността да предложи търговия с криптовалути чрез платформата ETrade.

Камарата на представителите на САЩ прие миналата седмица законодателство за регулиране на стабилните монети (стейбълкойни), което е първият голям закон за криптовалутите, одобрен от Конгреса.

Големите банки приветстваха законопроекта като начин да улеснят бизнеса си с цифрови активи. За разлика от криптовалутите като биткойн, които не са обезпечени с базов актив, стабилните монети са обвързани с активи като щатския долар. Едно от притесненията на банките е, че цифровите активи могат да бъдат финансов инструмент за престъпна дейност, което повдига въпроси относно прането на пари.

За да отпуска заеми, обезпечени директно с криптовалути, JPMorgan ще трябва да реши техническия проблем с това как да борави с криптовалути, конфискувани от клиенти, които не са успели да изплатят заемите си.

JPMorgan, подобно на повечето американски банки, не държи криптовалути в баланса си.

 Вместо това банката вероятно ще работи с трета страна, която ще поеме попечителството над криптоактивите от името на JPMorgan. Компании като Coinbase предлагат такива услуги.

Въпреки че JPMorgan исторически не е била склонна да се ангажира с популярни криптовалути като биткойн, тя е активна в областта на цифровите активи в по-широк план и разработи една от първите цифрови монети, подкрепени от банки, през 2019 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
Гърция премахва таксите за теглене от банкомат
По план за 43 млн. евро: Изкуствен интелект ще помага на държавната администрация в Испания
Слънце и жега: Термометрите удрят 42° във вторник
Великобритания започва мащабна акция срещу организаторите на нелегална миграция в страната