Светът на парите: Имат ли американските политици „смъртоносно желание“ за щатския долар?

Светът на парите: Имат ли американските политици „смъртоносно желание“ за щатския долар?

Специалният статут на зелените пари е „огромно предимство“, което изглежда се прахосва.

Щатският долар остава доминиращата валута в света, въпреки почти непрекъснатото извиване на ръце за потенциалната му смърт. И тази устойчивост може да е по-скоро въпреки, отколкото в резултат от действията на американски служители, твърди базиран в Лондон валутен стратег, цитиран от „Маркетоуч“.

„Повечето политици считат запазването на стойността на тяхната валута за важно нещо. За мнозина това може да се превърне в първостепенно съображение, когато времената са трудни“, казва Стивън Бароу, ръководител на стратегията за Г-10 в Standard Bank.

„Но за политиците в САЩ изглежда, че има смъртно желание, когато става въпрос за долара“, пише той.

Бароу дава за пример редица „саморазрушителни“ действия – включително протекционизъм, използване на долара като оръжие за наказване на другите, липса на бюджетна дисциплина и въздържание от приемане на цифрова валута на централната банка (CBDC).

Това не е всичко. Предизвикателствата пред независимостта на Федералния резерв, перспективата за още по-наказателни тарифи, още по-големи бюджетни дефицити и възможни действия за директно отслабване на долара, ако Доналд Тръмп спечели президентските избори на 5 ноември, също са част от картината, твърди той.

Няма ясни доказателства, че протекционистичните мерки помагат на търговията на САЩ, но те подкопават долара, ако други страни са принудени да търгуват помежду си, а не със САЩ, казва той. Призивът на Тръмп за всеобхватна мита от над 10% върху вноса и ставка от над 60% за Китай също ще окаже влияние върху специалния статут на долара.

Когато става въпрос за използване на валутата като оръжие, САЩ предприеха мерки да ограничат възможността на някои страни да имат достъп до зелените пари, като Русия е най-забележителният пример. Отговорът на санкционираните страни беше да се откажат от резервите в долари, където е възможно, и да мигрират към други валути, като китайския юан, отбеляза Бароу.

Той също така отбелязва, че политиците в САЩ заеха много по-предпазлива позиция по отношение на CBDC в сравнение с други страни.

Междувременно в политическия дебат в САЩ почти не се споменава дефицитът, за разлика от Обединеното кралство, където премиерът Кийр Стармър предупреди тази седмица, че предстоят трудни фискални решения.

Бароу дава за пример скорошен документ, който оценява специалния статут на долара като позволяващ на САЩ да поддържат устойчиво съотношение дълг към БВП, което е с 22 процентни пункта по-високо от това на други страни.

„Това е огромно предимство, но изглежда, че се прахосва“, казва той.

Устойчивостта на долара изглежда се обяснява с доминирането му в миналото върху неща като фактуриране на търговията, международно кредитиране, статут на резервна валута, ролята му на убежище по време на периоди на сътресения и други фактори, отбелязва Бароу. По думите му САЩ са се възползвали от статута на долара, за да натрупат огромен дълг, докато финансовите пазари са запазили вярата си във валутата.

„Няма непосредствен признак, че глобалните финансови пазари губят тази вяра, но според нас, ако нещата не се променят, тази вяра ще бъде загубена на някакъв етап и доларът ще пострада заради това“, посочва Бароу.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ