Японската йена претърпя бурни колебания - все още ли е сигурен актив?

Японската йена претърпя бурни колебания - все още ли е сигурен актив?

Японската йена  традиционно се разглежда като актив-убежище, предпазващ инвеститорите от въздействието на икономическите и пазарните сътресения. Този статут непокътнат ли е след бурните колебания на валутата тази година?

През по-голямата част от 2024 г. йената беше свидетел на рязка волатилност, като валутата отслабна до нива, невиждани от 1986 г. насам и накара Японската централна банка да се намеси през юли, за да подкрепи валутата. Банката на Япония (BOJ) по-рано се намеси, за да подкрепи йената през май, когато тя се обезцени до 160 спрямо щатския долар.

След решението на BOJ през юли да повиши лихвите, японският фондов пазар и валута претърпяха огромни промени. Борсовият индекст Nikkei регистрира най-голямата си еднодневна загуба от 1987 г. на 2 август, когато йената обърна курса си към драстично укрепване. Като загърбват нестабилността на японската йена, анализатори коментираха пред CNBC, че статутът на йената остава до голяма степен непокътнат поради „предсказуемостта“ на валутата.

„Ние вярваме, че можем да го наречем „сигурно убежище“, предвид факта, че Япония остава [в света] най-големият външен кредитор и вижда устойчив излишък по текущата сметка и инфлация [в страната]“, каза Риота Абе, икономист в Sumitomo Mitsui Banking Corporation. Дефицитите са склонни да отслабват валутите, докато излишъците ги укрепват.

Хю Чунг, главен инвестиционен консултант в платформата за богатство и фондове Endowus, каза, че валутата се засилва надеждно, когато доходността на американските облигации и акциите падат едновременно, като катастрофата от 2008 г. и предизвиканата от Covid-19 криза през 2020 г.

От друга страна, йената има тенденция да отслабва спрямо зелените пари по време на периоди на настроения за избягване на риска, ако доходността в САЩ се повиши, докато акциите падат, добави Чунг, цитирайки развитието през 2022 г., когато Федералният резерв на САЩ повиши лихвите за борба с инфлацията.
Chung отдаде рязката волатилност на йената тази година на голямата разлика в доходността на държавните облигации на САЩ и Япония. Доходността на 10-годишните японски държавни облигации е малко над 1%, докато доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ е близо 4%.

Точно преди BOJ да отмени политиката си за контрол на кривата на доходност на 18 март, диференциалът беше още по-голям, с 10-годишния JGB на 0,796% и доходността на 10-годишните държавни облигации на 4,304% към 16 март, последния ден на търговия преди съобщение на BOJ.

Тази разлика в лихвените проценти доведе до това, което е известно като „кери търговия“, при което инвеститорите вземат евтини заеми в йени, за да инвестират в по-високодоходни активи.

Когато Централната банка на Япония повиши лихвените проценти, това накара йената да се засили, като спечели над 12% в рамките на около три седмици спрямо долара от нивото от 3 юли от 161,99 до 141,66 на 5 август, като инвеститорите се борят да отпуснат „кери търговия“.

Чунг, който каза, че йената не е загубила характеристиката си да бъде чувствителна към лихвените проценти в САЩ, каза, че тя ще остане сигурен актив по време на страх от растеж.

Банката на Япония ли е виновна?


Риота Абе от SMBC каза, че високата волатилност на йената е причинена от промени във външната пазарна среда, а не от вътрешни фактори в Япония.

„Най-мощният допринасящ фактор“ за високата волатилност, наблюдавана през август, беше „прекомерното безпокойство“ за това, че САЩ вероятно ще изпаднат в рецесия, след като публикува по-високи от прогнозите данни за безработица и по-нисък от очаквания растеж на работните места.
„Разбира се, не изключвам напълно въздействието на изненадващото повишаване на лихвения процент от BOJ през юли, но то беше само 15 [базисни пункта] и първоначалната реакция към решението на BOJ беше доста смесена“, добави той.

Ако решението на BOJ беше причината за нестабилността, пазарните реакции щяха да бъдат много по-силни, каза Абе, добавяйки, че йената „трябваше да бъде изкупена обратно веднага след решението на BOJ, но това не беше случаят“.

Решението на BOJ беше обявено по време на търговската сесия на 31 юли, но йената се раздвижи значително само по време на търговската сесия на 2 август и 5 август.

Прогнозите 

Риота Абе прогнозира, че йената ще се търгува около 145 йени за долар тази година и всяко по-нататъшно укрепване ще зависи от темпото на намаляване на лихвените проценти от Фед, което той нарича „изключително важно“. Абе очаква валутата да се засили до около 138 спрямо долара до края на 2025 г. с „известна висока волатилност“, добавяйки, че може да достигне 130.

Тази нестабилност може да идва от ходовете на паричната политика на BOJ, но Абе не предвижда повишаване на лихвените проценти от BOJ „засега“.
Той не изключва напълно повишаване на лихвените проценти от централната банка, отбелязвайки, че БВП през второто тримесечие показа по-силно от очакваното възстановяване на частното потребление, което може да подкрепи случая за увеличение. Чунг се различава в оценката си: „Волатилността на йената вероятно е достигнала своя връх през тази година, като се има предвид, че размотаването на „кери търговията“ вече е частично извършено и действията на централните банки вероятно ще бъдат по-малко изненада за пазарите. .” Двамата експерти се съгласиха, че пътят на йената вероятно ще зависи от перспективите за растеж на икономиката на САЩ.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тошко Йорданов: Няма пари в държавата, наказателна отговорност за Асен Василев
Костадинов: Няма да допуснем България да влезе в еврозоната
Тръмп ще наложи санкции на Русия, ако Путин откаже да преговаря за Украйна
Специалният пратеник за Украйна Кийт Келог е получил срок от 100 дни да разреши военният конфликт
Зеленски: Нужни са най-малко 200 хил. европейски миротворци за гаранции за сигурност
Панама подаде жалба до ООН заради заплахите на Тръмп да вземе канала
Урсула фон дер Лайен: Готвим мерки за намаляване на цените на енергията в ЕС
Зеленски постави под съмнение ангажираността на САЩ към бъдещето на Европа