Светът на парите: Инвестиции във „Великолепната седморка“? Любимката на Бъфет не е част от групата

Светът на парите: Инвестиции във „Великолепната седморка“? Любимката на Бъфет не е част от групата

Светът на парите: Инвестиции във „Великолепната седморка“? Любимката на Бъфет не е част от групата

„Великолепната седморка“ е псевдоним, който анализаторът на Bank of America Майкъл Хартнет измисли, за да опише група от най-големите технологични акции в Америка, които с лекота надминаха представянето на широкия индекс S&P 500 през 2023 г.  Седморката включва Apple, Alphabet, Microsoft, Amazon, Meta, Tesla и Nvidia, като миналата година те постигнаха средна възвращаемост от 112%, което значително над ръста от 24% на S&P 500.

Като се има предвид, че повечето от тези компании имат водещата роля в сферата изкуствения интелект (ИИ), невъзможно е да не им се обръща внимание.

Но нека оставим групата настрана за момент и да поговорим за Уорън Бъфет, смятан за един от най-успешните инвеститори на всички времена. Той управлява инвестиционната компания Berkshire Hathaway от 1965 г. и само през последните пет години той е вложил повече пари в една конкретна акция, отколкото във всяка друга през всичките си 58 години начело на фирмата, пише Антъни ди Пацио за The Motley Fool.

Част от „Великолепната седморка" допринася за успеха на Бъфет

Преди да говорим за тази мистериозна акция, важно е да признаем, че голяма част от успеха на Berkshire през последните няколко години  се дължи на един член на „Великолепната седморка“. Бъфет обича да инвестира в компании със стабилен ръст на приходите, солидна рентабилност и силни мениджърски екипи. Той особено харесва компании, които връщат пари на акционерите чрез дивиденти и обратно изкупуване на акции.

Следователно не е изненадващо, че Berkshire е похарчил приблизително 38 млрд. долара за натрупване на акции на Apple от 2016 г. насам. Това се е изплатило щедро, тъй като днес тази позиция на Apple струват над 160 млрд. долара, което представлява 42,2% от общата стойност от портфолиото на Berkshire от 362,4 милиарда долара от публично търгувани акции и ценни книжа.

Струва си да се отбележи, че Berkshire притежава малка позиция в друга съставна част на седморката - Amazon. Този холдинг днес струва само 1,7 млрд. долара, въпреки че Бъфет многократно е изразявал съжаление, че не е разпознал потенциала на Amazon по-рано.

Акцията, която Бъфет харесва най-много

Има добра причина Бъфет да е смятан за един от най-добрите инвеститори в историята. Berkshire Hathaway беше изпаднала в затруднения текстилна компания, когато той я придобива през 1965 г. и я трансформира в успешния конгломерат, който познаваме днес.

Портфолиото на Berkshire включва 47 публично търгувани акции и ценни книжа. Berkshire генерира 364,4 млрд. долара приходи и 96,2 млрд. долара печалба през 2023 г. – рекордно високи нива и за двата показателя.

За сравнение, Berkshire генерира само 49,3 млрд. долара приходи и 2,3 млрд. долара печалба през първата година на управление на Бъфет.

Акциите на Berkshire постигнаха възвращаемост от удивителните 4 384 748% между 1965 г. и 2023 г., което означава обща годишна възвръщаемост от 19,8% за 58 години. С други думи, можеше да превърне инвестиция от 1000 долара в 43,8 милиона долара. За сравнение, същата инвестиция от 1000 долара в S&P 500 през 1965 г. би струвала едва 312 230 долара днес.

Следователно не трябва да е шокиращо, че акциите, в които Бъфет е разпределил 73,6 млрд. долара от 2019 г. насам, са... на Berkshire Hathaway. Иначе казано, конгломератът е похарчил повече пари за обратно изкупуване на собствените си акции през последните пет години, отколкото за всяка друга инвестиция в историята си.

Berkshire може да се присъедини към клуба на компаниите с пазарна капитализация от 1 трилион долара тази година

Обратното изкупуване на акции на Berkshire свива броя на акциите в обращение, което повишава печалбата на акция, както и дела на собствеността на съществуващите инвеститори в компанията. Това е популярен начин за компаниите да осигуряват възвращаемост на своите инвеститори, но също така е ясен знак за убедеността на Бъфет в себе си и неговия екип.

Пазарната стойност на Berkshire сега е около 870 млрд. долара и ако нейните акции продължат да осигуряват годишна възвръщаемост от 19,8%, тя ще премине прага от 1 трилион долара през 2024 г.

Инвеститорите, които търсят възможности извън „Великолепната седморка“, може да помислят да заложат на Бъфет, но има едно условие. В писмото си до акционерите от 2023 г. Бъфет предупреди инвеститорите да не очакват повече впечатляващи резултати от Berkshire, тъй като конгломератът е станал толкова голям, че се бори да намери качествени инвестиционни възможности, които да носят съществен растеж.

Въпреки това, предвид големия размер на обратното изкупуване на акции на Berkshire, е ясно, че той смята, че неговият конгломерат все още е най-добрата инвестиция, която може да направи.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ