Светът на парите: Как да се отървете от лошите финансови навици

Светът на парите: Как да се отървете от лошите финансови навици

Светът на парите: Как да се отървете от лошите финансови навици

Ако искате да вземате по-добри решения за парите си, но имате чувството, че сте затънали в рутината, не се самобичувайте, казва Чарлс Чафин, съосновател на Института по финансова психология и професор в Държавния университет на Айова, цитиран от CNBC.

Естествено е да правим това, което ни е познато. „По природа сме мързеливи - наричаме го пристрастие към статуквото“, казва той. "По принцип не искаме да правим големи промени. Просто така са устроени мозъците ни отпреди 100 000 години", обяснява експертът.

Това означава, че вероятно ще продължите да харчите, спестявате и инвестирате по начина, по който винаги сте го правили, дори ако една промяна ви помогне да се доближите до постигането на финансовите си цели.

За да преодолеете тази предразположеност и да станете по-добри в управлението на парите, Чафин препоръчва да създадете системи, които добавят ниво на трудност към нещата, които не трябва да правите. След това направете положителните навици, които искате да добавите, безпроблемни. Ето как.

Направете харченето по-трудно, а спестяването - по-лесно

Знаете, че трябва да заделяте пари, за да ги използвате по-късно. Това важи както за краткосрочни цели, като например създаване на фонд за спешни случаи, така и за дългосрочни цели, като например пенсиониране. Проблемът е, че имате финансови нужди и желания и сега.

Решението, казва Чафин, е да настроите финансите си така, че да се прехвърлят автоматично там, където искате да отидат, преди да постъпят в чековата ви сметка.

„Автоматизацията е това, което може да помогне на хората да спестяват и инвестират по начин, по който иначе не биха го направили“, казва той.

И обратното, може да искате да затрудните някои действия, например тези, които ви дърпат надолу във финансово отношение. Ако например искате да се откажете от нездравословната храна, вероятно ще избягвате да държите Орео в килера си, посочва Чафин. Можете да приложите същия метод, ако се борите с прекаляването с онлайн покупки.

"Едно от най-добрите неща, които можете да опитате е в това отношение е: не дръжте кредитната си карта в Amazon или в друг канал за онлайн продажби. Така е твърде лесно да прекалите с разходите. Направете го по-трудно", казва Чафин.

Ако смятате, че и така няма да се получи, може дори да помислите за преминаване към система за разплащане изцяло в кеш.

"Парите в брой са осезаеми. Те са по-реални. Така хората имат усещането, че действително харчат парите си, докато ако посягате към тях с помощта на телефона си, това не изглежда като истински разход", казва Чафин.

Набелязвайте конкретни цели

Без значение колко сериозно се стремите да спестявате повече или да харчите по-малко, нито един от навиците ви няма да се запази, ако не сте наясно какво се надявате да постигнете с парите си, казва Чафин.

Колкото по-конкретни са целите ви, толкова по-вероятно е да се придържате към по-добри финансови навици. Ако си кажете, че искате да спестите 5000 долара, може да стигнете до средата и да решите, че е по-добре да ги похарчите, казва Чафин. „Ако кажа: „Трябват ми 5000 долара, за да отида на Хаваите до края на годината“, е по-вероятно да постигна тази цел, отколкото ако е просто произволно число“, обяснява той.

Запомнете: не можете да направите нищо, за да промените неработещите си парични навици, ако не сте готови да се справите с проблема. Чафин препоръчва редовно да проверявате финансите си, за да проверите къде успявате и къде не.

Колкото повече избягвате да се съобразявате с паричните си навици, толкова по-лошо ще става, казва той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ