Светът на парите: Летните избори носят надежда на разтърсения финансов сектор на Великобритания

Светът на парите: Летните избори носят надежда на разтърсения финансов сектор на Великобритания

Светът на парите: Летните избори носят надежда на разтърсения финансов сектор на Великобритания

Докато британците се готвят отново да се изправят пред изборните урни, мениджърите в лондонското Сити се надяват, че ново правителство ще им обърне повече внимание и ще сложи край на годините на политическа нестабилност.

Бизнес лидерите в лондонската финансова общност изглеждат по-спокойни от обикновено относно резултата от вота на 4 юли, въпреки голямата вероятност Обединеното кралство да получи първия си министър-председател на Лейбъристката партия от повече от 14 години, слагайки край на управлението на Консервативната партия.

Финансовата общност беше изправена пред антагонизъм от бившия премиер консерватор Борис Джонсън, който преди да стане лидер, отхвърли опасенията на компаниите относно Брекзит.

Отношенията между финансовия сектор на лондонското Сити и правителството оттогава се подобриха, но излизането на Великобритания от Европейския съюз, политическата турбуленция и икономическата несигурност оказаха своето влияние върху индустрията, която допринася за около 12% от всички данъчни постъпления в Обединеното кралство, пише Ройтерс

Катастрофалният „мини-бюджет“ през септември 2022 г. на бившия министър-председател Лиз Тръс, който доведе до скок на доходността по държавните облигации, не е забравен.

Обединеното кралство остава водеща глобална дестинация за инвестиции във финанси, но чуждестранните инвестиции в неговите финансови и професионални услуги са намалели наполовина, а фондовият пазар в Лондон се бори да привлече нови листвания.

„Окуражаващо е, че огромната стойност на лондонското Сити  за икономиката на Обединеното кралство се признава на междупартийна основа, както и необходимостта да се гарантира проактивно, че Обединеното кралство запазва статута си на един от водещите в света капиталови пазари“, каза Матю Понсънби , ръководител на глобалното банкиране в Обединеното кралство за BNP Paribas.

Лидерите във финансовата индустрия се надяват, че новото правителство ще даде приоритет на реформите, които да повишават конкурентоспособността на града и привличат по-голям глобален интерес.

Според Понсънби „който и да спечели през юли, той не трябва да сваля крака си от педала на конструктивната реформа“, цитирайки като пример гербовия налог върху сделките с акции в Обединеното кралство, дългогодишен проблем за лондонското Сити.

Опозиционният лидер Киър Стармър, който има значителна преднина проучванията на общественото мнение, е попълнил висшите си редици с политици, възприемчиви към целите на индустрията, казват ръководители и лобистки групи.

Лейбъристите ухажват лондонското Сити, описвайки го като „бижутата от короната“ на Великобритания и водят редовен диалог с банки и инвеститори относно реформите, предложени от консервативното правителство за укрепване на конкурентоспособността на сектора след Брекзит.

Планът на лейбъристите за града изглежда включва някои от реформите на правителството, въпреки че много все още може да се промени, тъй като кампанията набира скорост.

Правителството на лейбъристите ще се сблъска със същите затруднения в публичните финанси като настоящата администрация и ще има нужда от частни инвеститори, които да помогнат за финансирането на огромните инвестиции, необходими за постигане на целите за жилищния и енергиен преход.

„Става въпрос за  признаването на наистина важната роля, която финансовите услуги играят в икономиката“, каза Аманда Блан, главен изпълнителен директор на застрахователя. „Имаме истински интерес към бъдещия успех на Обединеното кралство и дългосрочните инвестиции. Просто искаме уважение към финансовите услуги.“

Поемане на риск

Подновеният стремеж да се даде възможност на британските институционални инвеститори да насочат повече от парите си към местната инфраструктура и предприятия е на върха на списъка с желания на мениджърите за ново правителство.

Aviva насърчи реформи за премахване на директивата на Европейския съюз „Платежоспособност II“, които възпрепятстваха инвестициите на британски застрахователи в инфраструктурни проекти като летища и пътища.

Компанията е натрупала 9,5 милиарда паунда в инфраструктурни активи в Обединеното кралство през последните четири години, но това е само началото, каза Бланк.

Никълъс Лайънс, председател на британския застраховател Phoenix и бивш лорд-кмет на лондонското Сити, каза, че насърчаването на инвестициите в пенсионния сектор в инфраструктура трябва да бъде приоритет.

„Важното е да се поеме положителен ангажимент да се даде възможност на компаниите за финансови услуги да правят това, за което са предназначени, а именно да поемат риск“, каза той пред Ройтерс.

Британските банки и техните инвеститори също като цяло са оптимистични относно възможна смяна на правителството, като ранните спекулации за неочаквани нови данъци не успяха да наберат скорост.

„Докато чакаме партийните манифести, ранните коментари на лейбъристите предполагат, че рискът от голям шок за индустрията е ограничен и че всички обявени данъци и допълнителни такси ще бъдат управляеми“, каза Крис Уестън, ръководител на проучванията в групата за финансови услуги Pepperstone.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ