Светът на парите: На Уолстрийт вярват, че пропилените години на развиващите се пазари са приключили

Светът на парите: На Уолстрийт вярват, че пропилените години на развиващите се пазари са приключили

Инвеститорите на Уолстрийт, фокусирани върху развиващите се пазари, най-накрая виждат по-добра възвръщаемост, след като години наред бяха в неблагоприятна позиция, тъй като акциите в САЩ бяха във възход, пише Блумбърг.

Morgan Stanley Investment Management, AQR Capital Management, Bank of America Corp. и Franklin Templeton са сред тези, които залагат, че нещата най-накрая може да се обърнат в полза на акциите на развиващите се пазари.

Майкъл Хартнет от Bank of America ги нарича „следващия бичи пазар“. AQR прогнозира, че те ще донесат възвръщаемост в местна валута от почти 6% годишно през следващите пет до десет години, изпреварвайки 4-процетния ръст за акциите в американски долари.

Въпреки възстановяването на S&P 500 през последните седмици, индексът остана без промяна за годината към края на петъчната сесия, докато еквивалентът му на развиващите се пазари е нараснал с 10%. Печалбата разпалва надежди, че периодът от десетилетие и половина на нереализиран потенциал – при които американският бенчмарк скочи с над 400% спрямо оскъдния 7% ръст за акциите в развиващите се страни – може да е приключил.

Сред причините са по-слабият долар, колебанията в S&P и въпросите относно статута на сигурно убежище на държавните облигации, като всички те карат инвеститорите все повече да се отдръпват от САЩ, тъй като търговската война на президента Доналд Тръмп не е приключила. Опасенията относно нарастващия дълг и дефицити, които накараха Moody's Ratings в петък да понижи кредитния рейтинг на САЩ, допринасят за насрещния вятър срещу американския пазар.

Някои инвеститори, търсещи алтернативи на американския пазар, са се насочили към японската йена, германските държавни облигации и еврото, но тези, които са склонни да поемат малко по-голям риск, преосмислят практиката да изтеглят пари от развиващите се пазари и да ги влагат в САЩ в моменти на стрес.

„Рискът от обезценяване на щатския долар е зов за събуждане за инвеститорите“, каза Кристи Тан, инвестиционен стратег във Franklin Templeton, която рекламира дълга на развиващите се страни като алтернатива на държавните облигации на САЩ. „Смятаме, че изключителността на САЩ е приключила засега.“

Четиримесечният спад на долара до април означава, че печалбите в местната валута, цитирани от AQR, получават тласък, когато бъдат конвертирани обратно в долара. Референтният индекс на валутите на развиващите се пазари на MSCI Inc. достигна рекорд в началото на май, като от началото на годината е напреднал с около 5%.

„Най-накрая имаме катализатора“, коментира Джитания Кандхари, заместник-главен инвестиционен директор в Morgan Stanley Investment Management, която преди две години заяви, че ерата на развиващите се пазари е настъпила, когато премина от американски към развиващи се акции.

Този път тя е по-уверена: въз основа на историческите средни стойности, отслабването на долара може да допринесе за една трета от доходността на акциите на развиващите се пазари, каза тя. След като не успя да се изравни с американския фондов пазар през последните две години, нейният фонд е постигнал доходност от 17% тази година, надминавайки 97% от конкурентите си, според данни, събрани от Блумбърг.

Дългово бреме

Сега Кандхари копае по-дълбоко, търсейки акции в банковото дело, електрификацията, здравеопазването и отбраната, които са изложени на местно търсене и следователно са по-малко уязвими към по-високи тарифи. В AQR, управляващият директор Крис Дохени насочва вниманието си към компании от развиващите се пазари с по-малка капитализация, за които той прогнозира, че ще се представят добре в средносрочен и дългосрочен план.

Притокът на средства към борсово търгувани фондове (ETF), листвани в САЩ, които инвестират на развиващите се пазари, както и тези, насочени към конкретни държави, възлиза на 1,84 милиарда долара през седмицата, приключила на 9 май, повече от два пъти повече от сумата от предходната седмица, според данни, събрани от Блумбърг.

Разбира се, обратите на пазара, политическите катаклизми и местните кризи са вградена характеристика на класа активи на развиващите се пазари и печалбите тази година все още могат да се затруднят. Неравномерният растеж на печалбите в някои развиващи се страни в сравнение с този на САЩ и други развити пазари, в допълнение към транзакционните разходи, също кара някои инвеститори да се замислят.

„От една страна, БВП на развиващите се пазари расте по-бързо от развитите пазари, но истинският проблем е повтарящият се растеж на печалбите“, каза Майкъл Бейли, директор на изследванията във Fulton Breakefield Broenniman.

„Един дългосрочен пример е Китай, където икономиката расте бързо, но много пъти китайските компании емитират толкова много акции, че ръстът на печалбите е разочароващ в сравнение със САЩ и другите развити страни“, каза той. „Индия е друг привлекателен развиващ се пазар на теория, но може да е труднодостъпен поради високи трансакционни разходи, а дългосрочната възвръщаемост е подобна на тази на S&P 500.“

И досега преминаването от САЩ към развиващите се пазари не се вижда в по-широките данни за капиталовите потоци, докато апетитът за европейски активи е ясен, според Габриела Сантос, главен пазарен стратег на JPMorgan Asset Management за Северна и Южна Америка.

Но ако доларът продължи да отслабва, тогава тази тенденция може да се разпространи до развиващите се пазари по положителен начин, каза тя.

В сравнение с някои от по-големите развиващи се пазари, САЩ изглеждат ограничени по отношение на това, което могат да направят, за да подкрепят икономиката, тъй като непогасеният им дълг нараства до 30 трилиона долара. Държави, включително Индия и Филипините, вече предприеха бързи действия с агресивни намаления на лихвените проценти, докато Федералният резерв се притеснява да не разхлабва твърде агресивно паричната си политика, в случай че това отново разпали инфлацията.

„Основните показатели на водещите развиващи се пазари са стабилни, характеризиращи се с по-нисък външен дълг и благоприятни съотношения дълг към БВП“, каза Тан от Franklin Templeton, посочвайки Турция, Саудитска Арабия, Южна Корея и няколко азиатски държави.

„Този ​​нисък профил на задлъжнялост е значителен фактор, особено в сравнение със САЩ.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ