Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Борсов наблюдател: Добрите новини дойдоха. А сега накъде?

Сезонът на корпоративните отчети на американските компании е към своя край и резултатите растат доста по-добре от прогнозите. В същото време САЩ и Китай приключват с търговската война, а съкращенията на държавните разходи не са толкова значим фактор за растежа на икономиката. Тези описания са оправданията за растежа на индексите по света. Те показват как се промени информационния фон през последните седмици и разбира се, това води до повече интерес към акциите навсякъде. Но дали това е основата за дългосрочен растеж и за покачване на индексите до края на годината? Дали е достатъчно, за да кажем със сигурност, че глобалната икономика е избегнала рецесия и се връща към нормалното?
Да започнем с митническата политика на Тръмп. Сделките с Великобритания и Китай, ако може да се определят за финални, поставят основата на още 10%, с които американското правителство да облага вноса на стоки. Целта е основно да се вкарат пари в бюджета и да се намали дефицита, както и да се развие индустрията в страната. Това беше известна цел на администрацията на Тръмп още преди началото на митническата война и вече може да я считаме за достигната. Но въпросът е дали отново тежестта на митата ще бъде поета от китайските компании, както стана през 2019 г. Ако не, тогава инфлацията ще се повиши и ще сложи край на очакваното намаление на лихвата в САЩ.
А данните през тази седмица едва ли ще покажат инфлационния натиск от митата в сериозна степен. Тук стигаме до големия икономически проблем, който още не може да се обхване – ефектът върху веригите на доставки. Колко компании ще се сблъскат с прекъсвания на работни процеси или с рязко повишение на цените? И дали те няма веднага да ги прехвърлят върху потребителя, за разлика от годините след COVID-19? Въпроси без точен отговор, които показват единствено, че търговската война не е свършила. И това не включва непредсказуемият Тръмп, който може да прекрати споразумението буквално в последната минута.
Американският потребител влезе в магазините, за да изпревари очакваното покачване на цените. Дори позитивна изненада в продажбите на дребно, които също ще станат известни през седмицата, няма да е показателно за стабилността и силата на щатската икономика. Но очакванията на американците са много негативни и това обичайно води до спад на потреблението и до икономическо забавяне. Същото се наблюдава и в бизнес климата, като ефектите са увеличение на безработицата и спад на производството. Публичните компании са всъщност притеснени за бъдещето. Само най-големите от Великолепната седморка успяват да покажат силен растеж на печалбите. И когато изводим бизнеса на Amazon с центровете за данни от сектора на цикличното потребление, тогава се вижда как икономиката вече е под сериозен стрес.
Единствената добра новина е намалението на петрола, защото това ще върне пари в портфейла на хората. Но всичко останало кара професионалните инвеститори да са предпазливи и да продават. Купувачите през последните няколко седмици са индивидуалните инвеститори. И това създава опасността те да се отдръпнат от пазара със загуби, ако и когато дойде следващата вълна на разпродажби на акции. Независимо дали заради непредсказуемата политика на Вашингтон или в следствие на икономическите и финансови сътресения, които предстоят. Но в момента анализаторите на Уолстрийт започват да вдигат прогнозите си за пазара в края на 2025 г. И въпросът е кое първо ще „удари“ мониторите на трейдърите – потребителския шок и лошите кредити или покупките на институционалните инвеститори, които изпуснаха повишаването на цените на акциите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.