Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Светът на парите: Силното представяне на щатския долар разбуни духовете на пазарите
Световните финансови пазари се сблъскват със сила, пред която не са очаквали да се изправят през 2024 година – силният долар се завръща и изглежда ще запази тези си позиции известно време.
След като в началото на годината предсказаха, че зелените пари ще тръгнат надолу, инвеститорите бяха принудени да преосмислят прогнозите си заради силната американска икономика и лепкава инфлация, изискващи от Федералния резерв да задържи намаляването на лихвените проценти, пише Блумбърг.
Тъй като Международният валутен фонд прогнозира, че брутния вътрешен продукт на Щатите ще нарасне два пъти повече от този на другите страни от Г-7, разговорите за „изключителността на САЩ“ стават все по-чести, като в същото време представянето на акциите и облигациите допринасят за привлекателността на долара. И в период на нарастващо геополитическо напрежение валутата все още се разглежда като най-доброто валутно убежище.
Доларовият индекс на Блумбърг е нараснал с повече от 4% тази година, отразявайки напредък спрямо всички основни развити и нововъзникващи пазари.
Сред тези, които пренастройват своите стратегии за долара, е вторият по големина паричен мениджър в света Vanguard Group Inc., който сега говори за устойчива сила на зелените пари. UBS Asset Management пък посочва, че доларът вероятно ще продължи да върви нагоре, въпреки че е с 20% по-скъп, отколкото обикновено се оценява. Междувременно Wells Fargo Investment Institute капитулира пред прогнозите за слабост на долара до края на годината и сега смята, че зелените пари ще удължат изкачването си до 2025 г.
„Ако други страни не могат да поддържат темпото на растежа и инфлацията на САЩ, просто няма друг вариант освен да купите долари“, каза Алес Кутни, от Vanguard.
Възходът на зелените пари дойде на фона на редица признаци, че икономиката на САЩ е избегнала забавянето, което мнозина очакваха. Пазарът на труда остава стегнат и производствената дейност продължава да се разширява. Произтичащата от това постоянна инфлация накара председателя на Фед Джером Пауъл и други централни банкери да застанат на позиция, че трябва да се изчака по-дълго преди да се започне с намаляването на лихвите.
Гуверньорът на Федералния резерв на Ню Йорк Джон Уилямс дори предложи възможността за възобновяване на повишенията на лихвените проценти, ако е нужно.
„В началото на годината бях по-скоро мечка (очаквал е спад) по отношение kа долара, но това вече не е така“, каза Раджеев Де Мело, глобален макропортфолио мениджър в Gama Asset Management SA. „Коментарите на Пауъл определено промениха нещата.“
Разбира се, поскъпването на световната резервна валута нанася щети на американските партньори и техните икономики. Индия и Нигерия са сред страните, чиито валутни курсове паднаха до рекордно ниски нива, докато от Япония до Полша започна да се говори за намеса на валутния пазар.
Централните банки в развитите пазари като Австралия, еврозоната и Обединеното кралство може да открият, че възможността за понижаване на лихвите е ограничена, ако по-слабите обменни курсове стимулират вътрешната инфлация. Страните, обременени от външен дълг, включително Малдивите и Боливия, както и тези, силно зависими от американския внос, може да са сред най-потърпевшите.
В знак на нарастващо безпокойство, причинено от бързото покачване на зелените пари, по-рано този месец страните от Г-7 потвърдиха общата си позиция относно потенциалните щети от хаотични движения на валутата. Това се случи, след като министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън отчете загрижеността на Япония и Южна Корея относно резкия спад на техните валути, което може да предложи на Токио и Сеул повече възможности за защита на йената и вона.
Висока доходност
Тъй като пазарите намаляват залозите за разхлабване на паричната политика на Федералния резерв, доходността на държавните облигации скочи отново през последните седмици. Ръстът беше основен двигател на привлекателността на долара, който също така се облагодетелства от непрекъснатите притоци в американските акции на фона на ентусиазма около изкуствения интелект.
„Това, което е уникално сега, е, че доларът носи толкова висока доходност“, каза Питър Васало, портфолио мениджър в BNP Paribas Asset Management.
За разлика от намалените очаквания за разхлабване от Фед, председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард заяви, че централните банкери може да са в позиция да намалят лихвите през юни. Междувременно Япония е толкова далеч зад САЩ в растежа, че дори историческото решение да се сложи край на последните в света действащи отрицателни лихви не успя да попречи на йената да достигне 34-годишно дъно.
„Лихвената среда в САЩ е много по-привлекателна“, каза Ед Ал-Хусаини, глобален лихвен стратег в Columbia Threadneedle Investments. „Щатският долар предлага много висока норма на възвръщаемост.“
Търсене на убежище
Друг попътен вятър за долара е ролята му на ненадминато убежище за инвеститори, търсещи сигурни активи по време на политически или финансови сътресения. Статутът на убежище на валутата беше ясно изразен в петък, когато зелените пари поскъпнаха, след като Израел нанесе ответен удар срещу Иран по-малко от седмица след атаката на Техеран с дронове и ракети.
Статутът на долара като убежище може да бъде обяснен добре от широко разпространената теория за „усмивката на долара“, въведена от Стивън Джен, главен изпълнителен директор на Eurizon SLJ Capital Ltd. Тезата на Джен е, че доларът се покачва, когато икономиката на САЩ е в подем или в дълбок спад, но регистрира слабост по време на периоди на умерен растеж.
Повишените геополитически рискове работят заедно с процъфтяващата икономика, за да създадат „по-къдрава усмивка, с по-стръмни опашки“, създавайки повече U-образна форма, каза Джен в интервю. „За всяко ниво на превъзходство на САЩ, доларът трябва да е по-силен, поради тази премия за безопасно убежище, идваща от геополитически риск“, добави той.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.