Светът на парите: Случаят „Швеция“

Светът на парите: Случаят „Швеция“

В цял свят картите и приложенията се превръщат в стандартен метод за плащане, но в Швеция отдръпването от парите в брой е особено ясно изразено. Шведската централна банка отбелязва, че от 2007 г. насам количеството на парите в брой в обращение в страната е намаляло наполовина.

Това отчасти се дължи на уникален шведски закон: предприятията, включително банките, сами решават дали да приемат пари в брой. Общественият транспорт, магазините и услугите обикновено не приемат пари в брой като разплащане и няма система за плащане на сметки на гише.

Преходът към безналично плащане се ускорява, когато през 2012 г. група банки създават приложението за мобилни плащания Swish. До 2017 г. Швеция използва по-малко пари в брой в сравнение с други европейски държави. Днес повече от 80 % от населението има сметка в Swish.

За повечето шведи безкасовото плащане е бързо и удобно. Ако имате банкова сметка и достъп до технологии, вероятно вече живеете без пари в брой. Но за малцината, които все още разчитат на парите в брой, животът става все по-сложен.

Едно скорошно проучване показва как това се отразява на хората в най-неравностойно положение в Швеция. Участниците в проучването живеят в парична зависимост, причинена от бедност, което означава, че разчитат на плащания в брой, защото нямат банкови сметки, кредитни карти или не могат да си позволят цифрови технологии.

Въпреки че е трудно да се определи колко точно са хората, зависими от парите в брой, особено възрастните хора изпитват затруднения при плащането на сметки по електронен път.

Някои от интервюираните хора са бездомни или имат проблеми с психичното здраве. Други живеят с много ниски доходи. Пречките, с които се сблъскват, са както практически, така и културни. Те се чувстват като изгнаници, лишени от възможността да участват в много ежедневни дейности.

Ограничен живот

Ако парите в брой са единствените, с които разполагате, или единственият начин на разплащане, с който можете да се справите без чужда помощ, значи се намирате в своеобразен балон. Парите в брой функционират като местна валута, изолирана от останалата част на икономиката.

В паричния балон можете да си купите стоки от първа необходимост и да отидете в евтино кафене, но не можете да платите за паркинг или дори за сметки без чужда помощ. Доброволци от местни обществени организации казват, че прекарват по-голямата част от времето си, като помагат на такива хора да извършват банкови операции.

Например бежанците и мигрантите от различни страни не могат да си открият банкова сметка поради миграционния си статут и не могат да платят сметка, например в местния здравен център, по технически причини.

Бездомните хора, които спят в колите си, не могат да използват безкасови паркинги, така че се е появил нелегален пазар, на който хората със смартфони и банкови сметки плащат значителна надценка за паркиране. Да бъдеш цифрово изключен е много скъпо.

Участниците в проучването казват, че се чувстват отхвърлени, защото обществото не се интересува от способността им да участват в социалния живот. Със смесица от срам, гняв и отчаяние те описват ежедневното унижение. Една жена е спестила пари, за да купи на внука си подарък, който той искал, но на касата ѝ казали, че парите ѝ не се приемат. Внукът ѝ бил до нея. „Чувствах се като престъпник“, казва тя.

Преходът към живот без пари в брой

Шведите са известни като пионери и привърженици на безкритичното отношение към технологиите. То дори е станало част от националното самоопределение. През 2017 г. бизнес изследователи прогнозираха, че до март 2023 г. парите в брой ще станат напълно без значение в Швеция. Не се случи точно по този начин, но е много близо до прогнозата.

През последните 150 години технологичните иновации и предприемачеството изведоха страната от крайна бедност до превръщането ѝ в една от най-богатите в Европа.

Случаят в Швеция е още по-специфичен поради огромната роля на банките в инфраструктурата за плащания и идентификация. Банките са създали широко разпространеното приложение за разплащания Swish, а също така издават електронните карти за самоличност, необходими за достъп до публични услуги като данъчната служба и обезщетенията за болест, инвалидност и безработица.

Следователно, ако не сте клиент на банка, няма да имате достъп до тези държавни услуги.

В Швеция, както и в много други страни, напълно безналичната икономика изглежда неизбежна през следващите години. Но както се оказва, хората, които разчитат на пари в брой поради бедност, стават зависими от други или дори губят способността да плащат сметките си.

Това е не само практически, но и емоционален проблем. В цифровата икономика се наблюдава усещане за самота, загуба на общност и човешка връзка. Както се изразява един от участниците в проучването: „Не става въпрос само за това, че си без пари. Имам чувството, че хората са изчезнали. Живеем като роботи: кликнете тук, кликнете там. Цифровизацията направи хората самотни“.

Източник: The Conversation

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ