Световните акции запазиха рекордните нива

Световните акции запазиха рекордните нива

В понеделник световните акции се задържаха малко под рекордно високите си стойности, докато инвеститорите очакваха данни за инфлацията в САЩ и еврозоната.

Данните ще бъдат следващият тест за инвеститорите, които през последните седмици трябваше да преосмислят залозите си за намаляване на лихвените проценти на централните банки, изненадани от силния ръст на заетостта и инфлацията в САЩ.

Глобалният индекс на MSCI се търгуваше без промяна в началото на търговията в Лондон, след като се повиши до рекордно ниво миналата седмица, когато американските акции достигнаха нови върхове, подпомогнати от огромните печалби на Nvidia, съобщи "Ройтерс".

На европейските пазари акциите поевтиняха, като индексът STOXX 600 се понижи с 0,3% към 09:30 ч. по Гринуич.

Секторите се търгуваха разнопосочно, като акциите на миннодобивните компании се понижиха с 1,3%, а търговията на дребно се повиши с 0,24%.

Месечният ценови индекс на разходите за лично потребление - предпочитаният от Федералния резерв на САЩ измерител на инфлацията - ще бъде публикуван в четвъртък.

Данните за инфлацията в еврозоната ще бъдат представени в петък, като се очаква основният показател да се забави до най-ниското си ниво от началото на 2022 г. - 2,9%, което е близо до целта на банката за обща инфлация от 2%.

Трейдърите също така отсрочиха залозите си за това кога Европейската централна банка ще започне да намалява лихвите - до юни в сравнение с досегашните очаквания това да се случи през април.

Според експертите данните за еврозоната представляват по-голям интерес, тъй като показателят за базисната инфлация под 3% означава "значителна възможност за оптимистична преоценка".

Коментарите на ръководителите на ЕЦБ предизвикаха оптимизъм за намаляване на лихвените проценти в петък и широко рали на пазара на облигации.

В понеделник доходността на облигациите в световен мащаб бе слабо променена. Доходността на бенчмарковите 10-годишни щатски държавни ценни книжа се понижи с 2 базисни точки до 4,24%, след като миналата седмица преди петъчното рали достигна тримесечни върхове.

Пазарът е изправен пред сериозно изпитание, тъй като днес американското финансово министерство на финансите продава дву- и петгодишни облигации на стойност 127 млрд. долара, а във вторник трябва да бъдат продадени седемгодишни книжа за още 42 млрд. долара.

Инвеститорите наблюдават и риска, че някои правителствени агенции на САЩ могат да бъдат затворени, ако Конгресът не успее да постигне съгласие за удължаване на срока на заема до петък.

Централни банки в центъра на вниманието

Наред с инфлацията вниманието е насочено и към вземащите решения в областта на паричната политика, като в понеделник са насрочени срещите на председателя на ЕЦБ Кристин Лагард и главния икономист на Английската централна банка. В програмата за тази седмица са включени поне 10 говорители на Фед, които вероятно ще повторят мантрата си за запазване на предпазливостта по отношение на лихвите.

В сряда централната банка на Нова Зеландия (RBNZ) провежда първото си заседание за годината. Пазарите виждат шанс тя да повиши лихвените проценти предвид упоритата инфлация, въпреки че страната вероятно е изпаднала в рецесия през четвъртото тримесечие.

На валутните пазари щатският долар се понижи с малко спрямо кошница от валути.

Йената се понижи незначително спрямо долара преди данните за японската инфлация във вторник, за която се прогнозира да се забави до 1,8%. Това би могло да допринесе за противопоставяне на затягането на политиката от страна на Японската централна банка, която е "гълъбът" сред централните банки на развитите пазари. На този фон средната японският индекс Nikkei достигна нов рекорден връх.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ