Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Световните банки ще отчетат най-лошата година за търговия с чуждестранна валута от пандемията насам
Световните банки са напът да отчетат най-ниските приходи от търговия с чуждестранна валута от пандемията насам, засегнати от по-ниски маржове и предизвикателна макроикономическа среда, предаде Блумбърг.
Над 250 фирми, включително Goldman Sachs Group Inc., JPMorgan Chase & Co., Citigroup Inc. и Morgan Stanley се очаква да направят общо 32 милиарда долара от форекс търговия с валути от групата на 10-те и 16,7 милиарда долара от други валути, според събраните данни от Коалиция Гринуич. Това е съответно с около 17% и 9% по-малко в сравнение с предходната миналата година.
Доверието на инвеститорите в правенето на големи макрозалози намаля тази година, тъй като икономическите данни изненадаха, нанасяйки удар по прогнозите за намаляване на лихвените проценти от големите централни банки в света. Привидно твърде близките за прогнозиране президентски избори в САЩ и отпадането на някога популярните кери сделки, финансирани с йени, също разтърсиха пазарите.
„2024 г. беше година на изчакване от страничните линии“, каза Ангад Чатуал, ръководител на глобалните макропазари в Coalition Greenwich. „Хедж фондовете се появяваха на пазара спорадично около данни и събития, но не бяха толкова активни на непрекъсната основа в сравнение с предишни години“, добави той.
Приходите от макротърговия също бяха засегнати от по-ниските маржове тази година, тъй като нарастващата конкуренция в индустрията и напредъкът в електронната търговия оказват влияние върху цените.
Coalition Greenwich прогнозира, че приходите от търговия ще спаднат допълнително до около 30,9 милиарда долара през 2025 г. и 28,1 милиарда долара през 2026 г., тъй като небанковите емитенти разширяват присъствието си.
Междувременно се очаква представянето на валутните търговци да се подобри до 17,2 милиарда долара приходи през 2025 г. и 17,6 милиарда долара през 2026 г. Администрацията на Доналд Тръмп се очаква да подхрани нестабилността на валутния пазар, който търгува 7,5 трилиона долара на ден.
„Виждаме много повече позициониране, което се случва от страна на FX около цикъла на промяна на лихвените проценти“, коментира Чатуал. „Корпоративната дейност също става все по-стабилна и това има много повече положително въздействие върху валутния пазар спрямо лихвените проценти“, добави той.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.