Американската TD Bank ще плати $3 млрд. глоба заради нарушаване на закон за пране на пари

Американската TD Bank ще плати  $3 млрд. глоба заради нарушаване на закон за пране на пари

TD Bank стана най-голямата банка в историята на САЩ, която се призна за виновна за нарушаване на федерален закон, насочен към предотвратяване на прането на пари, и се съгласи да плати над 3 млрд. долара под формата на санкции за разрешаване на проблема, предаде Ройтерс.

Кредиторът, който е инвестирал в растежа си на пазара на дребно в САЩ, сега трябва да стесни усилията си, за да се съобрази с таван на активите, наложен от регулаторите. Нейният бизнес в САЩ има повече от 1100 клона и близо 10 милиона клиенти, което я прави 10-ата по големина банка в страната.

Сделката за признаване на вина, която включва рядко срещано налагане на имуществена санкция и други бизнес ограничения, е резултат от множество правителствени разследвания на това, което властите описват като широко разпространени проблеми.

В продължение на години TD Bank е пренебрегвала сигнали за високорискови клиенти и е създала "удобна“ среда, от която лошите играчи да се възползват, заяви правителството.

В един от примерите властите твърдят, че TD Bank е улеснила транзакции на стойност над 400 млн. долара за изпиране на средства от името на хора, които продават фентанил и други смъртоносни наркотици.

TD Bank е втората по големина банка в Канада и десетата по големина в САЩ.

Канадският кредитор ще намали активите на САЩ с около 10%. Той ще продаде до 50 милиарда долара инвестиционни ценни книжа с по-ниска доходност и ще реинвестира приходите.

Очаква се тези ходове да повлияят на нетния лихвен доход в краткосрочен план, предупреди TD Bank . Той също така предупреди за еднократни разходи, тъй като намалява активите и препозиционира 1,5 милиарда долара от своите инвестиции.

„Мислим за 2025 г. като за преходна година. Ще използваме годината, за да можем да направим значителни стъпки, за да можем да създадем този капацитет на активите, за да можем да спазим тавана на активите“, ръководителят на неговият бизнес в САЩ Лео Салом каза на анализатори по време на конферентен разговор.

Главният прокурор на САЩ Мерик Гарланд каза, че банката е избрала печалбите пред спазването на изискванията.

„Това принудително действие е необичайно, защото има редица специфични престъпления, които са свързани с небрежността на банката“, каза Рос Делстън, независим адвокат и бивш банков регулатор, който служи като експертен свидетел по проблемите на прането на пари.

Както Министерството на правосъдието на САЩ, така и Мрежата за борба с финансовите престъпления на Министерството на финансите ще назначат наблюдател, който да прегледа, оцени и наблюдава усилията на TD за отстраняване на проблемите.

Изпълнителният директор Бхарат Масрани ще се пенсионира през следващата година, предавайки управлението на Рей Чун, настоящ ръководител на канадските банкови операции.


Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ