Турция вдига минималната заплата с близо 55%

Турция вдига минималната заплата с близо 55%

Турция вдига минималната заплата с близо 55%

Турция обяви драстично увеличение на минималната заплата в страната в опит да облекчи кризата с разходите за живот, която нанесе тежък удар върху малкия бизнес и предизвика финансови затруднения за милиони хора, предаде „Файненшъл таймс“.

В предавана по телевизията реч президентът Реджеп Тайип Ердоган заяви днес, че от 2023 г. минималната месечна заплата в Турция ще стане 8500 лири (около 450 щатски долара).

Това представлява увеличение от близо 55% спрямо нивото, въведено през юли. Повече от 30% от работната сила в Турция е на минимална заплата, според турски официални лица.

Годишната инфлация в Турция достигна 84,4%, след като Ердоган нареди на централната банка да намали лихвените проценти до едноцифрени нива в опит да стимулира икономиката с евтини кредити. Лирата е загубила повече от половината от стойността си спрямо долара от септември 2021 г. насам, когато централната банка започна да намалява лихвите.

Програмата на Ердоган за разширяване на икономиката с 800 млрд. долара разчита на евтина работна ръка и евтин износ. Въздействието на инфлацията върху способността на хората да купуват основни стоки като храна и гориво обаче разпали недоволството от работата неговото правителство, като социологическите проучвания показват, че подкрепата за управляващата партия е достигнала рекордно ниски нива.

Президентските и парламентарните избори трябва да се проведат през юни, въпреки че Ердоган може да ги измести с месец или два напред, за да се възползва от финансовите, включително увеличението на заплатите.

Управителят на централната банка на Турция каза, че увеличението на минималната заплата няма да повлияе значително на инфлацията. Банката прогнозира инфлация в края на годината от 65%, докато повечето икономисти казват, че тази цел ще бъде пропусната.

Днес Турската централна банка запази водещата си лихва на ниво от 9%, след като миналия мсец обеща, че ще прекрати цикъла на понижение.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ