UBS ще плати 1,4 млрд. долара за разрешаване на искове в САЩ, свързани с кризата от 2008 г.

UBS ще плати 1,4 млрд. долара за разрешаване на искове в САЩ, свързани с кризата от 2008 г.

Швейцарската банка UBS се съгласи да плати 1,4 млрд. долара за разрешаване на искове в САЩ, произтичащи от финансовата криза от 2008 г., предаде Би Би Си.

Така се слага край на дело, заведено от американски прокурори, разследващи поведението на банките в навечерието на катастрофата, предизвикала глобален икономически спад.

Прокурорите заявиха, че банката е излъгала за качеството на ипотеките, които са били пакетирани и продадени на инвеститори в поредица от сделки през 2006-2007 г.

UBS не потвръди, нито отрече твърденията.

В изявление се казва, че банката вече е заделила пари за въпроса и сделката ще разреши всички граждански искове в САЩ.

Преди това банката поиска отхвърляне на исковете, като каза, че прокурорите не са представили доказателства за умишлена измама.

В делото, заведено през 2018 г., американските прокурори твърдят, че швейцарската банка е подвела инвеститори във връзка с продажбата на обезпечени с ипотека ценни книжа преди повече от десетилетие.

Райън К. Бюканън, американски прокурор за Северния окръг на Джорджия, каза, че поведението на UBS е „изиграло значителна роля в причиняването на финансова криза, която навреди на милиони американци“.

„Обхватът на това споразумение трябва да служи като предупреждение за други финансови институции – както големи, така и малки, за значителните санкции, които могат да възникнат, когато корпорациите представят погрешно жизненоважна информация на инвеститорите и подкопават доверието в нашите публични пазари“, добави той.

UBS, която е една от най-големите инвестиционни банки в света, е осемнадесетата фирма, постигнала споразумение в САЩ за ролята си в кризата от 2008 г., казаха прокурорите.

Сделките доведоха до общо над 36 милиарда долара санкции, включващи za най-големите банки в света, рейтингови компании и други.

Американски банки, сред които JP Morgan и Bank of America, се съгласиха да платят много по-големи суми от UBS.

Експозицията на глобалните банки на лоши ипотеки в САЩ в началото на хилядолетието изигра ключова роля за разпалването на финансовата криза, която доведе до рязко свиване на световната икономика и най-сериозния спад в САЩ след Голямата депресия от 30-те години на миналия век.

Неочакваните загуби, произтичащи от заемите, създадоха напрежение във финансовата система и доведоха до колапса на няколко големи банки, включително Lehman Brothers в САЩ през 2008 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ