Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|В Европа има „твърде много“ банки, според шеф на BNP Paribas
В Европа има твърде много европейски кредитори, за да може регионът да се конкурира със съперниците от САЩ и Азия, заяви главният финансов директор на BNP Paribas, Ларс Маченил, призовавайки за създаването на повече местни банкови шампиони в тежка категория.
Той изрази подкрепата си за по-голяма интеграция в европейския банков сектор по време на конференция на Bank of America Financials, предаде CNBC.
Неговите коментари идват в момент, когато италианската UniCredit вдига залога за очевидния си опит за поглъщане на германската Commerzbank, докато испанската BBVA продължава активно да преследва вътрешния си конкурент Banco Sabadell. „Ако ви попитам колко банки има в Европа, правилният ви отговор ще бъде твърде много“, каза Маченил. „Ако сме много фрагментирани в дейността си, следователно конкуренцията не е същата като това, което може да се види в други региони. Така че ... по принцип тази консолидация трябва да се постигне и да се задвижи“, добави той.
Базираната в Милано UniCredit засили натиска върху германската Commerzbank през последните седмици, тъй като се стреми да стане най-големият инвеститор във втория по големина кредитор в Германия с 21% дял. UniCredit, която първоначално придоби 9% дял в Commerzbank по-рано този месец, а след това го увеличи до 21% и подаде заявка да продължи с придобиването до постигане на 29%, изглежда е хванала германските власти неподготвени с потенциалното сливане за няколко милиарда евро. Германският канцлер Олаф Шолц, който преди това призова за по-голяма интеграция в европейския банков сектор, е твърдо против очевидния опит за придобиване. Шолц определи хода на UniCredit като "неприятелска" и "враждебна" атака. Позицията на Германия относно удара на UniCredit накара някои да обвинят Берлин, че предпочита европейската банкова интеграция само при свои собствени условия.
Вътрешна консолидация
Маченил отбеляза още, че докато вътрешната консолидация ще помогне за стабилизиране на несигурността в банковата среда в Европа, трансграничната интеграция е „все още малко по-далеч“, цитирайки различни системи и продукти. Запитан дали това означава, че той вярва, че трансграничните банкови сливания в Европа изглеждат нещо като пресилена реалност, Маченил отговори: „Това са две различни неща. Мисля, че тези, които са в една нация, икономически, имат смисъл и трябва икономически да се случат. Така че банка, която е базирана само в една държава и базирана само в друга държава, това икономически няма смисъл, защото няма синергии.“
По-рано през годината испанската банка BBVA шокира пазарите, когато пусна оферта за придобиване на всички акции на местния конкурент Banco Sabadell. Ръководителят на Banco Sabadell каза по-рано този месец, че е много малко вероятно BBVA да успее с враждебната си оферта от няколко милиарда евро, предаде Ройтерс. И все пак главният изпълнителен директор на BBVA Онур Генч коментира пред CNBC, че придобиването „се движи по план“. Испанските власти, които имат възможността да блокират всяко сливане или придобиване на банка, изразиха своето противопоставяне на враждебното предложение за поглъщане на BBVA, като се позоваха на потенциално вредни ефекти върху финансовата система.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Нов компютърен чип може най-сетне да издържи на адските условия на Венера
Любопитно |Илияна Йотова: Гласувах за работещо Народно събрание и силно правителство
Политика |Рекордни цени на говеждото в САЩ заради намаляващите стада
Икономика |ЦИК: Изборният ден започна нормално
Политика |Галибаф: Има напредък в разговорите със САЩ, но споразумението остава далеч
Свят |Учени съживиха животно, прекарало 24 000 години в замразено състояние
Наука и Здраве |България избира 240 депутати за 52-рото Народно събрание
Политика |Времето в неделя: Слънчево сутринта, валежи следобед
Общество |Защо преследването на перфекционизъм на работното място често има обратен ефект
Мениджмънт |Цените на едро пак тръгнаха нагоре: лукът скочи с над 33%
Икономика |Coca-Cola още доминира при поръчките на напитки във веригите за бързо хранене
Маркетинг |На днешната дата, 19 април. Рождениците днес
На днешната дата |Иран отново затвори Ормузкия проток
Свят |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.