Високите сметки за ток поставят биткойн миньорите в трудна ситуация

Високите сметки за ток поставят биткойн миньорите в трудна ситуация

Високите сметки за ток поставят биткойн миньорите в трудна ситуация

Повече от 75% от приходите на биткойн миньорите отиват за покриване на нарастващите им сметки за електроенергия. Добивът на биткойн е енергоемък процес, като според скорошно прочуване, една транзакция с криптовалутата върви ръка за ръка с консумация на около 2165 киловатчаса електричество. Това се равнява на консумацията на едно средностатистическо домакинство в САЩ за 74  дни, сочат данни на CryptoMonday.de.

„Добивът на биткойн е от основно значение за поддържането на екосистемата на криптовалутата, защото освен че позволява проверка на трансакциите, той помага за гарантиране на сигурността на мрежата. Дейността е толкова критична, че биткойн мрежата стимулира миньорите чрез награди“, коментира финансовия експерт Елизабет Кер.

Биткойн работи по т.нар. модел на доказателство за работа (PoW), при който копачите трябва да се състезават за решаване на сложни уравнения, за да валидират трансакциите.

„Уравненията изискват използването на специализирано оборудване за добив с висока изчислителна мощност. Оборудването консумира тонове електроенергия, увеличавайки сметките на миньорите“, отбелязва Кер.

PoW е подложен на критика заради отпечатъка си върху околната среда, като според критиците на критпо този модел е разточителен и неустойчив от гледна точка на енергийната консумация.

Проучванията показват, че въглеродните емисии, свързани с този процес, са сходни с тези на цели държави.

Едно от проучванията изчислява, че само активността с биткойн е отговорна за 114 мегатона въглероден диоксид годишно – стойност, сравнима с въглеродните емисии на Чехия.

„Биткойн все още не е възприет от широката аудитория, но вече регистрира значителен въглероден отпечатък. Тази реалност е това, което тревожи неговите критици. Те твърдят, че по-широкото приемане на дигиталната монета би повлияло изключително негативно на глобалната околна среда", казва Кер.

Въпреки силната опозиция от някои страни, биткойн ентусиастите все още вярват в стойността на криптовалутата. Те твърдят, че независимо от опасенията за околната среда, които неговото използване поражда, човечеството може да спечели много от по-широкото използване на криптовалутата.

„Освен това някои миньори са преминали към напълно възобновяеми енергийни източници. Други са в различни етапи на този преход. Преминаването към по-екологични и достъпни алтернативи трябва да помогне да се разсеят страховете на природозащитниците“, се казва в доклада на CryptoMonday.de.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ