Водещи централни банки увеличават потока от щатски долари на фона на финансовите сътресения

Водещи централни банки увеличават потока от щатски долари на фона на финансовите сътресения

Водещи централни банки увеличават потока от щатски долари на фона на финансовите сътресения

Шест водещи централни банки предприеха мерки за поддържане на кредитния поток на фона на банковите сътресения в САЩ и проблемите на Credit Suisse, която ще бъде купена от UBS, предаде Би Би Си.

Централните банки обявиха, че ще увеличат потока на щатски долари през глобалната финансова система.

В изявление Английската централна банка, Японската централна банка, Канадската централна банка, Европейската централна банка, Федералният резерв на САЩ и Швейцарската национална банка съобщиха, че са стартирали координирани действия за „подобряване на предоставянето на ликвидност“.

Новото споразумение за т.нар. „суапови линии“ за ликвидност в щатски долари ще влезе в сила от понеделник, като то предвижда преминаване от седмични към ежедневни търгове на долари.  

В съобщението се казва, че мярката служи като „важен предпазен механизъм за облекчаване на напрежението на глобалните финансови пазари“ и за намаляване на въздействието върху предлагането на кредити за домакинствата и бизнеса.

Суап линиите са споразумения между две централни банки за обмен на валути. Те позволяват на централната банка да получи чуждестранна валута от централната банка, която я издава, и да я разпредели на търговските банки в своята страна.

Вместо да вземат заеми на свободния пазар, суаповите линии позволяват на  британските банки да се обръщат директно към Английската централна банка, а тя да получава достъп до долари от Федералния резерв на САЩ. Същото важи за банките в еврозоната, Канада, Япония, Швейцария и САЩ.

Банките ще имат ежедневен достъп до това финансиране.

Споразумението за суапови линии, прието по време на финансовата криза от 2008 г. и използвано при пандемията от COVID, ще влезе в действие в понеделник и ще продължи до „най-малко до края на април“, каза АЦБ.

Глобалните банкови акции се сринаха след колапса на Silicon Valley Bank, въпреки уверенията на президента Джо Байдън, че САЩ ще направят „всичко необходимо“, за да защитят банковата система.

„Съобщението за „координирани действия“ от шест от най-големите централни банки в света показва колко сериозна е по-общата нервност относно крехкостта на световната банкова система“, коментира за Би Би Си финансовият експерт Файсал Ислам.

„Съоръжението не е използвано в Обединеното кралство след финансовите затруднения в началото на пандемията преди точно три години. Това не е толкова драматичен ход, какъвто например трябваше да предприеме АЦБ след минибюджета миналата есен. Но е ясен знак, че въпреки последната седмица да бе доминирана от специфични проблеми в разпознаваеми банки, падението на бивш гигант като Credit Suisse може да бъде достатъчно, за да предизвика по-общо безпокойство“, добави той.

„По-голямата картина е, както казах и преди, че бързо растящите лихвени проценти винаги щяха да задействат някои тиктакащи бомби със закъснител под някои институции и в някои мътни ъгли на финансовия тръбопровод, където играчите бяха започнали да стават твърде разчитащи на много ниски лихви. Това се случва сега“, каза още Ислам.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ