Все повече милиардери отправят оферти за превръщане на компании в частни на фона на пазарния хаос

Все повече милиардери отправят оферти за превръщане на компании в частни на фона на пазарния хаос

За някои от най-богатите хора в света хаос на световните пазари добави още по-голяма спешност за превръщане на техните компании в частни, пише Блумбърг.

Тъй като фондовите пазари потънаха навсякъде в понеделник, инвестиционната компания на родения в Южна Африка милиардер Нати Кърш обяви, че се е обединила с листната в САЩ Public Storage за частна сделка за Abacus Storage King. Kirsh е най-големият акционер в австралийската група за самостоятелно съхранение, като офертата за превръщане на компанията в частна се оценява на около 1,9 млрд. австралийски долара (1,1 млрд. щатски долара). Състоянието на 93-годишния бизнесмен се оценява на 9,2 милиарда долара към понеделник, показва индексът на милиардерите на Блумбърг.

Други правеха подобни ходове дори преди срива, предизвикан от въвеждането на американски мита. Милиардерският корабен клан, който стой зад kорабоплавателния гигант Maersk, заяви миналата седмица, че ще купи всички акции, които все още не притежава, в оператора на влекачи Svitzer Group A/S в сделка, оценяваща бизнеса на 9 млрд. датски крони (1,3 млрд. щатски долара). В края на март Олоф Халруп, председател на шведската фирма за счетоводен софтуер Fortnox AB, се съгласи да си партнира с EQT AB по частна оферта на стойност 4,5 милиарда долара.

„Сравнително ниските цени на акциите създадоха привлекателна възможност за закупуване, особено за компании, при които пътят към възстановяване на цената на акциите е неясен“, каза Едуард Фрийман, партньор във Freshfields в Хонконг.

С нестабилността на търговията с акции на ниво, невиждано от първите дни на пандемията от COVID-19, разумните инвеститори, които гледат в дългосрочен план, са в най-добра позиция да устоят на бурята, според Найджъл Грийн, главен изпълнителен директор на фирмата за финансови консултации deVere Group.

„Абсолютно не е моментът да седим на страничната линия“, пише Грийн в бележка. „Онези, които продължават да инвестират и действат стратегически по време на такива времена, са хората, които жънат най-големите награди“, добави той.

И все пак имаме примери като тези на италианската династия Аниели и фамилията основатели на Lego, които наскоро осребриха печалби от листвани холдинги с някои редки продажби.

Въпреки че много полагат усилия да диверсифицират активите си, свръхбогатите не са имунизирани срещу пазарните сътресения – 500-те най-богати хора в света току-що претърпяха най-голямата тридневна загуба в историята на Bloomberg Billionaires Index.

„Често е трудно да се оцени успешно една приватизация при краткосрочен спад на цената на акциите“, каза Фрийман от Freshfields. „Но когато има по-дългосрочен проблем, който тежи върху цената на акциите, контролиращите акционери или основателите - които или имат капитал, или могат да го наберат, често са в добра позиция да се възползват от възможността да компанията частна и да направят необходимите промени.“

Докато индексите на акциите в Азия се сринаха в понеделник, включително най-лошия ден за референтния индекс на Австралия от май 2020 г., новината за офертата на Abacus Storage изпрати тези акции в другата посока – ръст от 21%. Пазарите се възстановиха в известна степен от тежките загуби рано във вторник.

„С пазарите, които се търгуват по начина, по който се търгуват, офертата е привлекателна“, пише Брайън Фрейтас, основател на Periscope Analytics, в бележка относно сделката за Abacus Storage.

Състоянието на Кирш е предимно в Jetro Holdings Inc. – базирана в Ню Йорк компания, която управлява два американски бизнеса за търговия на едро с хранителни стоки. Милиардерът, който е роден в Потчефструм, Южна Африка, започва собствен бизнес в близкия Свазиленд - сега Есватини, на 26-годишна възраст. Той разширява дейността си с недвижими имоти през 80-те години, но губи голяма част от състоянието си в икономическа криза, запазвайки само Jetro.

Качество, устойчивост

Спадът на пазара може също така да подложи на изпитание апетита на богатите инвеститори да продължат с условията за частни сделки, договорени преди неотдавнашната пазарна волатилност.

Бразилското семейство Морейра Салес стартира официална оферта на 10 март за придобиване на френската компания за опаковки Verallia SA, за да помогне на една от ключовите си инвестиции да се справи по-добре с търговското напрежение. Свръхбогатата индонезийска фамилия Уиджаджа по подобен начин обяви на 27 март оферта за придобиване на акциите на листната в Сингапур Sinarmas Land Ltd., които все още не притежава, оценявайки фирмата за имоти на 1,32 млрд. сингапурски долара (978 млн. щатски долара).

Макар че цената на акциите на Sinarmas Land е малко променена от края на март, тази на Verallia е паднала с повече от 10%, откакто семейство M Морейра Салес стартира офертата си за производителя на стъклени бутилки. Латиноамериканската династия, която има големи минни и финансови активи, има нетна стойност от около 23 милиарда долара, според индекса на милиардерите на Блумбърг..

„Навлизаме в период, в който качеството, диверсификацията и устойчивостта ще определят успеха“, каза Грийн от deVere Group.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ