Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Зам.-министър на финансите: Инфлацията към момента е 5%
В момента инфлацията е около 5%, но до юни тя може да стигне 2%. Това заяви в ефира на NOVA NEWS заместник-министърът на финансите Георги Клисурски.
По думите му, разходите в държавата са на 98% изпълнени и няма основания за твърдения, че има орязани такива.
„Показахме, че с увеличаване на пенсиите, държавата може не само да не фалира, а да завърши с приличен дефицит от 2%, който е един от най-ниските в ЕС. Капиталовите разходи не са орязани, за да бъде толкова нисък дефицитът. Напротив, ние искаме да ги увеличаваме. При 98% на всички разходи няма как капиталовите да не са изпълнени“, обясни Клисурски.
Финансовата политика за дефицит от 3% е последователна, а това е и критерий за еврозоната, заяви Клисурски. Той посочи, че около 15 януари ще стане ясно какви са капиталовите разходи. По думите му, през 2023 г. НАП са успели да съберат 6,5 млн. лв. повече.
„Агенция „Митници“ и НАП продължават да работят изключително добре. Повишената събираемост се дължи и на конкретни мерки, гласувани в парламента, като повишен фискален контрол на рискови стоки, връчването на електронните фишове и др.“, обясни зам.-министърът.
„Предприели сме мерките за понижаване на инфлацията, за да сме близо до критерия за приемане в еврозоната, един от които е подпомагане на бизнеса с понижаване цените на тока“, посочи Клисурски. И добави, че има фактори, върху които няма как да се влияе, като например паричната политика, работата на регулаторите и др.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Nikkei: Световната верига Marriott отваря няколко луксозни хотела в Непал
Компании |Търговците в Испания губят 2 млн. евро на ден от кражби
Свят |В София се предлагат 7630 апартамента в строеж. В кои квартали строителството е най-активно?
Икономика |Австрия отвори полицейски участък в родния дом на Хитлер в град Браунау
Свят |Мениджърът на „Саутхемптън“ е обвинен в шпионаж в полза на съперниците
Спорт |Тръмп искал Джани Инфантино за генерален секретар на ООН
Свят |Рубио: САЩ са готови за диалог, но Иран не подхожда сериозно към преговорите
Свят |На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
На днешната дата |Радев: Категорично е изключено от българска територия да се водят бойни действия в Близкия изток
България |Времето: Обилни валежи в почти цялата страна, особено интензивни по морето
България |Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Технологии | Advertorial |Бюджетната комисия одобри бюджета на второ четене след 12-часово заседание
Свят |Парламентът реши: Пламен Тончев поема поста председател на ДАНС
Политика |Фейсбук се срина за 40 минути
ОбществоLinkedIn и краят на илюзията за “професионална” социална мрежа
БизнесКитай проведе тестово изстрелване на многократно използваема суперкосмическа ракета
СвятСАЩ разследват твърдения за ирански дронове в Куба, Тръмп предупреди: „Ще се справим с това"
Свят25 безполезни, но много любопитни факти
МаркетингADVERTORIAL
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Постигаме повече заедно: cargo-partner и Nippon Express напредват с интеграцията в Словакия, Полша и Австрия
Коментари
Няма въведени кометари.