Влошаване на бизнес средата и повишаване на безработицата в края на 2015 г

Влошаване на бизнес средата и повишаване на безработицата в края на 2015 г

Влошаване на бизнес средата е регистрирано в края на 2015 г. Отчетен е и ръст на безработицата. Това са част от изводите в месечния анализ на Министерството на финансите.

Общият показател за бизнес климата в страната се е понижил с 0.7 пункта през декември поради влошаване на очакванията в строителството и търговията на дребно, както и на оценките за настоящото бизнес състояние на предприятията в услугите. При тях, броят на анкетираните, които посочват недостатъчното търсене като проблем, се е увеличил, очакванията в сектора обаче са по- благоприятни. Според анкетата, поръчките в строителството и продажбите в търговията на дребно през последните три месеца са били слаби. От друга страна, производствената активност в промишлеността се е подобрила, но оценките са резервирани, посочват анализаторите от финансовото министерство.

През ноември и декември нивото на регистрираната безработица е продължило да се повишава до 10% в края на годината, но остава с 0.7 пр.п. по-ниско на годишна база. Месечното увеличение в броя на безработните е било обусловено преди всичко от пониженото търсене на сезонна заетост. Броят на постъпилите на работа намалява до 16.4 хил. души през ноември и 12.5 хил. души през декември.

Започналите работа по програми и мерки за насърчаване на заетостта останаха на нива съответно от 1.1 и 1.2 хил. души, съответно, и отчетоха едни от най-ниските си стойности за цялата година. Въпреки възходящата тенденция, през последните три месеца на 2015 г., нивото на безработица в края на годината отбелязва най-ниската си точка от края на 2011 г. насам, се посочва в доклада.

Потребителските цени нараснаха с 0,4% през декември спрямо предходния месец. С това инфлацията в края на годината е минус 0,9%, а средногодишната й стойност е минус 1,1%.

За периода януари-октомври натрупаният излишък по текущата сметка достига 1,064 млрд. евро (2,4% от прогнозния БВП), като търговският дефицит възлиза на 3,1% от БВП. Салдото по финансовата сметка за периода е отрицателно, в размер на 2,5% от БВП.

Брутният външен дълг достига 34,3 млрд. евро (78,1% от БВП) към края на октомври, като се понижава както на месечна, така и на годишна база.

Салдото по консолидирания бюджет на касова основа е отрицателно, в размер на 406,4 млн. лв. (0,5% от прогнозния БВП) към края на ноември. Отчетено е значително подобрение на бюджетното салдо спрямо същия период на 2014 г., когато консолидираният баланс е бил с дефицит в размер на 1,601 млрд. лв.

Целият анализ можете да прочетете ТУК.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ