Въвеждането на нови регулации пречи на финансовите пазари

Въвеждането на нови регулации пречи на финансовите пазари

Непрекъснатото въвеждане на нови регулации прави капиталовите пазари все по-сложни и неразбираеми и принуждава инвеститорите да станат по-непрозрачни. До този извод стигнаха представителите на пет капиталови пазара от региона на Централна и Източна Европа, които участваха във втория ден на финансовия форум „Шумът на парите“, организиран от Profit.bg на 14 и 15 май в зала София на столичния Кемпински хотел Зографски.

„Има прекалено много регулации, което пречи на финансовия пазар като цяло”, коментира Михаел Бюл, главен изпълнителен директор на Виенската фондова борса. „Виждаме как се натоварват банките с налудничави такси. Политиците обвиняват банките за кризата, но това е криза на държавността. В Европа има криза на държавния дълг, защото всички държави харчиха твърде много в миналото”, заяви той. Според Бюл това принуждава инвеститорите да станат по-непрозрачни, в резултат на което около 75% от търговията в Европа е извънборсова.

Според Мирослав Маринов, изпълнителен директор и член на Управителния съвет на ПОК Доверие, повишаването на финансовата култура сред всички потребители е правилното решение на проблемите на финансовите пазари, a не въвеждането на нови регулации. „Увеличаването на шрифта на текст, който потребителите така и не разбират, не променя по никакъв начин естеството на нещата”, посочи той. По думите му нарастването на регулациите прави пазарите все по-сложни и неразбираеми за всички участници, включително и за институционалните инвеститори.

Позициите на Бюл и Маринов бяха подкрепени от Иван Такев, изпълнителен директор на Българската фондова борса, според когото управляващите бързат да въведат регулации и директиви преди още да са разбрани напълно механизмите за манипулация на индексите. „Според мен, подходът трябва да бъде друг – да се опитаме ресурсите, които заделяме за нови и нови регулации, да бъдат влагани в промяна на манталитета на хората, които работят в тази сфера, така че да не мислят как да манипулират форекс и либор”, допълни той.

По въпроса за развитието на БФБ в близък и средносрочен план, Такев очерта предимствата на хоризонталната интеграция с по-голяма структура, която ще доведе до натрупване на критична маса на българския пазар. По думите му другите форми на растеж – чрез органично развитие и придобиване – не са достатъчно реалистични и крият въпросителни. 

Визията на застрахователите

„Въвеждането на международния сертификат „Зелена карта” ще се отрази върху премиите по застраховка „Гражданска отговорност”, прогнозира Дияна Стойнова, Главен търговски директор на ДЗИ Общо застраховане. Тя отбеляза, че рискът при управление на превозни средства в чужбина е много по-голям, а средната сума на изплащаните щети в чужбина нараства със сериозни темпове от няколко години и това няма как да не се вземе предвид от застрахователите.

Стойнова сподели, че въпреки двуцифрения ръст на животозастрахователния пазар през изминалата година България все още е далеч от европейските показатели. „Българинът обръща много малко внимание на живота и здравето си. Средните годишни разходи по застраховки живот у нас се запазват в много ниски граници от около 17-18 евро при суми от порядъка на 1 700 евро в Европа”, коментира тя. Според нея животозастрахователните компании и посредници отделят недостатъчно голямо внимание, средства и усилия в продажбите на тези видове застраховки.

Стефан Софиянски, председател на Управителния съвет (УС) на Лев Корпорация, представи една по-скоро песимистична картина на състоянието на застрахователния сектор в България, който по думите му не е достатъчно развит. „В условия на криза би трябвало хората и икономическите структури да заделят повече средства за застраховане, тъй като и най-малките неприятни икономически и атмосферни условия могат да повлияят на работата на компаниите и да се отразят негативно на икономическия живот”, обясни той.

От думите му стана ясно, че у нас приходите от автомобилното застраховане са над 80 % от общия приход. „Аз лично считам, че в пазар, който се крепи единствено на „Гражданска отговорност“, има какво още да се желае”, допълни Софиянски.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ