Какво следва за Гърция?

Гърция предаде предложенията си за икономически реформи и поиска 53,5 милиарда евро като част от новия спасителен финансов пакет на кредиторите. Но какво следва?

Днес гръцкият парламент ще гласува плановете, а в събота Еврогрупата от финансови министри ще обсъди предложенията.

Ако всичко мине добре, лидерите на правителствата от валутния съюз ще се срещнат в неделя. Ако обаче финансовите министри от Еврозоната не приемат предложенията на Гърция, ще се проведе събрание между представителите на всички страни-членки.

Ето какви възможните сценария за Гърция:

1. Ако Еврогрупата приеме предложенията, Гърция ще получи финансова помощ, банковата ваканция ще приключи и страната ще търси начин да развива икономиката си.

2. Ако Еврогрупата отхвърли предложенията:

  • Европейската централна банка ще спре финансирането на гръцките банки, които ще се сринат и може да се стигне до тяхната национализация.
  • Европейският съюз ще потвърди плана за Grexit, Гърция ще започне да печата нова валута и ще напусне Еврозоната.

Банките

Анализаторите обаче имат известни възражения по сценариите.

Дори банките да отворят, това ще се случи под строг капиталов контрол. Остава възможността гърците да се втурнат да изтеглят парите си. Карстен Брежки, главен икономист на ING, казва, че ЕЦБ би могла да увеличи финансирането си – или спешната ликвидна помощ (СЛП) – към гръцките банки, но това не значи, че те ще отворят веднага.

„Гръцкият народ е доста несигурен. Ако банковата ваканция приключи, гражданите ще продължават да теглят. Затова дори да бъде сключено споразумение, с допълнителна ликвидна помощ от ЕЦБ, банките няма да бързат да отворят,” смята Брежки.

"Ако този уикенд не бъде постигнато съгласие, банките ще са принудени да удължат ваканцията си, ще се нуждаят от рекапитализация и има вероятност да бъдат национализирани", смята Раул Рупарел, управител на отдела за икономически проучвания към Open Europe.

Какво се случва при Grexit?

В случай че Гърция бъде принудена да напусне Еврозоната, ще последват продължителни преговори, докато ЕС си проправя правен път към този безпрецедентен ход.

Същевременно, има вероятност Гърция да започне да печата нов валута.

Финансовите пазари обаче са по-оптимистично настроени към сключването а споразумение.

„Продължаваме да вярваме, че споразумението е по-вероятно от Grexit, но рисковете остават високи и е необходимо допълнително развитие,” казват от Deutsche Bank.

Източник: CNBC.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ