Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Новините около КТБ потопиха борсовите индекси
Новината, че Корпоративна търговска банка (КТБ) прекратява всичките си банкови операции и преминава под специален надзор на БНБ, потопи индексите на Българската фондова борса (БФБ). Родните индекси записват едни от най-големите си дневни загуби от доста години насам.
Редица инвеститори започнаха масови разпродажби, което доведе до спад за индексите от над 5,50%.
SOFIX губи 32,94 пункта, или 5,88%, до 526,80 пункта.
BGBX40 отстъпва с 7,39 пункта, или 6,59%, до 104,74 пункта.
BGTR30 намалява с 24,06 пункта, или 5,81%, до 390,07 пункта.
BGREIT пада с 2,14 пункта, или 2,26%, до 92,44 пункта.
Към края на петъчната търговия спадът на родните индекси бе овладян, но остана голям. SOFIX приключи със загуба от 3,72%, BGBX40 - 4,3%, BGTR30 - 4,8%, BGREIT - 1,5%.
След този развой на нещата редица анализатори прогнозираха спадът на индексите да продължи. За водещият индекс SOFIX очакванията са да падне през следващите дни до около 500 пункта.
В петък ръководството на БФБ реши да спре търговията с акции на КТБ, за да защити банката от сериозни разпродажби от страна на акционерите.
Междувременно управителят на БНБ Иван Искров успокои, че КТБ не е фалирала, а е поставена под специален надзор.
Какво означава специален надзор
Специалният надзор е уреден в Закона за кредитните институции и предвижда въвеждането му в няколко случая, свързани с опасност от неплатежоспособност на съответната банка. Такава опасност е налице, според закона, когато отношението на общата й капиталова адекватност е под определеното минимално равнище или ликвидните активи на банката по преценка на БНБ няма да бъдат достатъчни, за да може банката да изпълнява задълженията си в деня на тяхната изискуемост. Третият случай е когато банката не е изпълнила в срок едно или повече изискуеми задължения към своите кредитори, обяснява „Дневник”. За времето, в което една банка е поставена под специален надзор, БНБ може да намали лихвите по задълженията на банката до средния им пазарен размер, за да спре за определен срок изцяло или частично изпълнението на задълженията й, да ограничи дейността й (което вече е факт), да определи допълнителни изисквания за реда за разпореждане с имуществото на банката.
Централната банка също така може да разпореди принудително увеличаване на капитала, включително като лиши досегашните акционери от право да участват в увеличаването, може да отстрани от длъжност членовете на съвета на директорите, съответно на управителния и на надзорния съвет, да лиши временно от право на глас акционери, притежаващи пряко или косвено повече от 10 на сто от акциите с право на глас, "ако с дейността или с влиянието си в управлението на банката са навредили на нейната надеждност или сигурност".
Може също така да бъде принудително намален акционерният капитал на банката с размера на натрупаната от банката загуба.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.