От 2017 работещите майки ще вземат 50% от обезщетението за дете до 1 г.

От 2017 работещите майки ще вземат 50% от обезщетението за дете до 1 г.

От 2017 работещите майки ще вземат 50% от обезщетението за дете до 1 г.

Майките, които се върнат на работа, преди детето им да е навършило една година, ще получават към заплатата си и 50% от обезщетението си за бременност и раждане от НОИ. Такава промяна в Кодекса за социално осигуряване ще предложи министерството на труда, пише „Сега“. Мярката трябва да започне да действа от януари с новия бюджет на държавното обществено осигуряване. Целта й е да насърчи майките да се върнат на работа. 

В момента, ако жена се върне на работа, преди детето й да навърши годинка, НОИ спира обезщетението – то е 90% от заплатата. Но ако жената се върне на работа във втората година - когато детето е между една и две години, получава половината от нископлатеното майчинство, полагащо се за този период, тоест взема по 170 лв. месечно. "Ако една жена получава 800 лв. месечно обезщетение и се върне на работа, тя би получавала допълнително 400 лв. към заплатата си, докато детето стане на 12 месеца", даде пример министърът. Става дума за периода след 135-те дни след раждането, защото обезщетението дотогава се отпуска с болничен, тоест мярката ще важи след третия месец на детето. 

Според последните данни на НОИ към март т.г. близо 171 хил. жени получават обезщетение за бременност и раждане. Средната сума за страната е 484 лв., а за София то е 652 лв. Няма данни колко жени са се върнали на работа още в първата година от майчинството си, нито разчети колко евентуално би спестило общественото осигуряване от това, че за част от майките ще плаща само 50% от обезщетението.

Заедно с новия ред за обезщетения, общини, областни управи и държавни институции ще могат да кандидатстват с проекти за финансиране на детски кътове и занимални, които ще са само за децата на работещите в тях родители. Според изискванията кътовете ще са за деца между 3 и 6 г. и от 7 до 11 г. Не е ясно обаче каква грижа ще се полага за децата там и за по колко часа дневно. Здравните и образователните изисквания например за детските градини са високи - за квалификация на персонала, за храната и помещенията за спане.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ