След провал вчера, преговорите за Гърция продължават днес

След провал вчера, преговорите за Гърция продължават днес

Без успех и след за час приключи снощи заседанието на финансовите министри от Еврогрупата за деблокиране на финансовата помощ за Гърция. Тази сутрин ще има нова среща на Ципрас с кредиторите и ново заседание на финансовите министри в опит да се постигне споразумение, което да бъде предложено на срещата на върха на ЕС.

Остават 5 дни до датата, когато Гърция трябва да плати 1,6 млрд. евро на МВФ и да избегне фалит и евентуално излизане от еврозоната. 

МВФ отхвърли вчера новите компромисни предложения на гръцкия премиер Алексис Ципрас. От своя страна той не прие контрапредложенията на фонда. Най-остра е била позицията на МВФ за предложението на Ципрас да постигне бюджетни икономии основно чрез увеличаване на данъци, което би натоварило бизнеса, особено в периода на криза, както и за отказа му да намали бюджетните разходи. Кристин Лагард коментира, че е силно резервирана за предложението на Атина.

Не видяхме конкретни предложения, коментира и финландският министър Александър Стуб.

Една от точките, по които преговорите блокират, е искането на Гърция за прехвърляне на част от дълга й към ЕЦБ към фонда за подкрепа на еврозоната – Финансовия механизъм,  с по-добри за нея условия, коментира австрийският финансов министър Ханс-Йорг Шелинг, цитиран от Франс прес. За много страни това е маскирана трета програма за подкрепа, поясни той.

Лидерът на Еврогрупата Йерун Диселблум съобщи, че споразумение няма, но днес работата продължава.

Гърция ограничи междувременно вчера тегленето на пари от банките до 3000 евро, след като само в понеделник гърците изтеглиха нови 1,5 млрд. евро от сметките си. Миналата седмица бяха изтеглени около 5 млрд., като в петък сумата достигна 2 млрд. Числата сочат, че в страната има  bank run (банкова паника), макар и непризната, пише френският „Монд”.  Този аргумент е бил използван от кредиторите в преговорите, в които те настояват за компромис „пари срещу реформи”.

Според данни, цитирани от  изданието, от януари 2010 г. досега над 80 млрд. евро са изтекли от Гърция. Парите, изтеглени от гръцките банки, се спасяват масово в Германия, следвана от Франция, Холандия и Люксембург, както и в страни извън еврозоната като Великобритания.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ