Средностатистическият длъжник в България: Мъж, до 30-годишна възраст

Средностатистическият длъжник в България: Мъж, до 30-годишна възраст

Мъж, на възраст до 30 години - такъв е средностатистическият профил на типичния длъжник в България, според ново мащабно проучване на Ипсос България, направено по поръчка на Асоциацията на колекторските агенции в България (АКАБГ) в началото на тази година. Данните представят обобщена картина за 2014 година и обхващат информация от 15-те компании-членки на АКАБГ, които представляват близо 75% от пазара на необслужваните вземания в страната ни (по справка за оборотите в сектора). Младите хора трупат по-големи дългове, най-вече заради липса на опит с ползването на кредитни продукти. При хората над 40-годишна възраст, преживели финансови трудности през кризисните 2008 – 2012 г. се наблюдава много по-голяма предпазливост в това отношение, коментират експертите.

Спад на възложените дългове за събиране от банки и телекоми

И през 2014 г. основните кредитори, възползващи се от услугите на колекторски агенции са банките и телеком операторите. И в двата сектора обаче се наблюдава намаляване на възложения обем задължения за събиране. При банките, спадът е от 38% от общия дял през 2013 до 21% през миналата година, а при телекомите - на 33 от 40% година по-рано. Причина за намаления обем на възложените за събиране дългове е най-вече ниското кредитиране от страна на банките, коментира Райна Миткова, председател на АКАБГ.

За сметка на това, през 2014 г. значително се е увеличил делът на възложени за събиране дългове от страна на небанковите финансови институции и ютилити компаниите (сега държащи по 14% от възложените случаи).  Специално при ютилити компаниите нарастването на дела на просрочени вземания до голяма степен се дължи и на факта, че част от комуналните дружества най-сетне са прибегнали до услугите на колекторските агенции, коментират експертите.

Ръст на доверието от бизнеса

При фирмените вземания отчетливо е нараснало доверието на бизнеса в колекторските агенции, става ясно още от данните на проучването. Двойно са нараснали обслужените дългове през 2014 като са достигнали 46.4 млн. лв., при 18.9 млн. лв. за 2013 г. „Очевидно е, че пазарът на тази услуга е в процес на развитие и нашето очакване е за ръст на търсенето през 2015 година“, коментира Милена Виденова, зам.-председател на АКАБГ.

2015 - глътка въздух за длъжниците?

Стабилни нива на разплащане се наблюдават о началото на 2015 г.  - по предварителни данни за първите два месеца от годината има ръст с 8% спрямо същия период на 2014 г.  Тази тендеция вероятно ще се запази, тъй като по-ниските цени на петрола ще се отразят благоприятно върху възможностите на хората да покриват задълженията си към кредиторите– спестените пари от по-евтиния бензин ще могат да се насочат към потребление на други стоки и услуги, коментират още от АКАБГ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ