Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Българските зърнопроизводители излизат по море на световния пазар
Българските зърнопроизводители вече имат достъп до световните пазари, благодарение на новоизградения от БМФ Порт Бургас зърнен терминал за товарене на кораби с пълен капацитет.
Така, за първи път у нас кораби от типа „Панамакс” с газене до 14 метра се товарят с пълен капацитет и това позволява българското зърно да отплава до най-далечните точки на планетата, което осигурява възможност на родните производители да участват по-активно в международната търговия със зърно.
В момента на Терминал 2А, на 32-ро корабно място в пристанище „Бургас Изток 2” се обработва моторен кораб NAVIOS ESPERANZA с дължина 225 м и с действително максимално газене 12.60 м. Той ще бъде натоварен с 62 000 т зърно, предназначено за Саудитска Арабия. От началото на активната жътвена кампания 4 огромни зърновоза са преминали през 32-ро корабно място. Само през последните дни с моторен кораб „GO STAR” за Израел са отпътували 42 000 т зърно, а с „VIL BALTIK” за испанското пристанище Тарагона – 55 000 т. Още един кораб от типа „Панамакс” чака на рейд за обработка. Корабите от този тип са предпочитани за морски превоз на зърно, тъй като при използване на максималния им капацитет могат наведнъж да пренесат няколко десетки хиляди тонове зърно. Така се снижава транспортния разход и товарът, без излишно оскъпяване, може да бъде насочен към големи разстояния.
Досега в българските пристанища Варна и Бургас ограниченията в газенето е било до 11 метра и корабите са се товарили максимално с 50 000 тона товари. Заради високият транспортен разход износът на българското зърно е бил ограничен само до района на Средиземноморието. В Черноморския басейн с пълен капацитет корабите са били товарени само в Констанца и в някои украински пристанища, като това естествено е предпочитаният вариант от търговците на зърно.
Първият зърнен терминал у нас е едно от изградените навремето дълбоководни корабни места за обслужване на товари за металургичния комбинат „Кремиковци”. След затварянето на комбината те станаха неизползваеми. Сега едно от тях е специално преоборудвано по всички съвременни технологии за товарене на зърно.
„За нас беше важно да убедим контрагентите ни, че този модел ще работи. Тепърва предстои да направим пазарни проучвания и разчети за по-крупни инвестиции в съвременна складова база за надеждно съхраняване на зърнени култури и в техника за бързо претоварване, за да превърнем тази част от терминала в модерно съоръжение за превоз на зърно.”, коментира изпълнителният директор на „БМФ Порт Бургас” к.д.п. Жорж Дерелиев.
Дружеството възнамерява да инвестира и в изграждането на модерен специализиран зърнен терминал, за да даде стимул за развитие на този отрасъл от българската икономика.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.